the magnificent turk 07

  • 190
  • 10
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

iyi parti

son yerel seçimdeki yaşanan facia ile yakın gelecekteki tabela partilerinden biri olmaya göz kırpmış oluşum.

aslında meral akşener, mhp içinde büyük bir desteği olmasına rağmen başkan yaptırılmamasıyla haksızlığa uğramış ve bu duruma itiraz eden insanlar tarafından desteklenerek arkasına çok iyi bir rüzgar almıştı, bu desteği gören akşener de iyi parti'yi kurarak iktidar çalışmalarına başlamıştı ancak hem mv. hem de yerel seçimlerde yapılan fahiş hatalar, sadece 3 yıl içerisinde partiyi bitirme noktasına getirdi, bu hataları incelemek gerekirse...

1) mv. seçimindeki hataları sonun başlangıcı olarak sayabiliriz. öncelikle partinin kurucularından olan yusuf halaçoğlu, özcan yeniçeri ve nevzat bor'un aday gösterilmemeleri ardından televizyonlarda reklamını yaptıkları ali türkşen'in, yörük ali paşanın, fatih eryılmaz'ın seçilebilcek sıralara konulmaması ve son olarak iyi parti'den mv. seçilenlerin partiyi satmaları... mesela hayati arkaz, adam daha yemin töreninde bahçeli'nin elini öpüp mhp'ye geçti, ardından tamer akkal, fatih mehmet şeker, tuba vural çokal(akp'ye geçti) ve son olarak da ismail ok'un da istifasıyla üstüne tüy dikti ki 5-6 mv.'nin daha partiden ayrılacağı konuşuluyor. durum böyle iken partinin kuruluşunda başladığın yol arkadaşlarının ve boy boy reklamını yaptığın vatanseverliğini kanıtlamış adamların yerine parti üzerinden itibar kazanmak isteyen çakalları mv. yaparsan kısacası para karşılığı milletvekilliği satarsan onlar da daha fazla parayı bulduğu yerde seni satar. örnek, max. 1 mv. çıkaracağını bildiğin halde kocaeli'de ilk sıraya ali türkşen yerine zaten zengin olan ve daha önce mv 'de olmuş lütfü türkkan'ı yazmanın amacı para koklatması değilse nedir ? milletvekillerini bile elinde tutamamışken sana oy veren insanları nasıl tutacaksın ?

2) yerel seçimde yaşanan facia. iyi parti, baraj kaygısıyla chp ve saadet partisiyle birlikte millet ittifakını oluşturmuştu, tabii ki asıl ortak chp idi ancak iyi parti, merkez sağ olmasından kaynaklanan oy potansiyeli ve ittifakın diğer büyük gücü olmasına rağmen maalesef masaya yumruğunu vurup ağırlığını koyamadı. zaten politik konum olarak hdp'nin yörüngesinde olan bir chp ile yapılmış ittifakın iyi partili seçmenler tarafından ne kadar doğru olduğu tartışılırken bir de üstüne chp'nin kendisini mendil gibi kullanmasına izin verdi. chp, iyi partinin oyları sayesinde adana, antalya, bolu, bilecik, ankara ve istanbul gibi şehirleri kazanırken iyi parti, akp'nin yüzde 99 kazanacağı ve kazandığı şehirlere talim etti, tabii ki bazı şehirleri burun farkıyla kaybetmesi şanssızlığı da oldu. ben, meral akşener'in yerinde olsam izmir ve eskişehir'i banko isterim, zaten bu şehirleri yıllarca chp yönetti, zaten izmir'de akp'nin karşısındaki partinin kazanacağı kesin, eskişehir'in de bu konuda izmir'den pek farkı yok kaldı ki yılmaz büyükerşen artık 80 yaşını geçti. durum böyleyken sen neden bu şehirleri istemiyorsun aynı ittifakta değil misiniz ? o zaman neden chp'nin yancısı gibi takılıyorsun ?

hele de bir mersin faciası var tam bir komedi. geçen dönemde iyi bir performans sergileyen ve iyi partiye katılan burhanettin kocamaz, partisinin mersin teşkilatının adaylığını ysk'ya geç açıklaması nedeniyle aday olamadı, bu yüzden iyi parti alabileceği bir metropolü elinin tersiyle itti. o halde bu teşkilat ya vasıfsız ya da rakip partilerden rüşvet aldı. her iki durumda da bunun fiyaskosu akşener'e yazar. peki sen bu bozuk teşkilatlarla insanlara nasıl ulaşacaksın ?

mhp, yerel seçimlerde iyi parti'den daha az oy almasına rağmen doğru strateji ile 11 il ve 250 küsür ilçeyi almayı başardı. iyi parti ise bozuk teşkilat ve yanlış strateji ile chp yancılığında kalarak sadece 17 ilçede kaldı. sen ne kadar chp'ye muhtaçsan chp'de sana muhtaç, kaldı ki iktidar olmanın yolu mümkün olduğunca belediye kazanmak ve bu belediyelerdeki gösterdiğin performanstan geçtiği bilinirken bu partinin böylesine fahiş hatalar yapması geleceğinin iyi(!) olamayacağını gösterir.

devamını okuyayım »