the tempest

  • 16531
  • 31
  • 7
  • 0
  • dün

ekşi sözlük

entelektüel açıdan dibi görmüş "gibi" gözüken sözlük.
eski yazarların yazdıkları da olmasa tam bir blog ya da anı defteri gibi olmuş son haliyle.
eskiden noktayı yanlış koysak, çekinirdik. bir özeleştirel, geribildirime yatkın tutumu vardı sözlüğün, ispiti yiyince formatı da paşa paşa öğrenirdik. insanın kendisini geliştirmek zorunda bırakan bir yerdi. ayarları yerdik ama ayarımızı da sağlam yaparlardı yani. haddimizi, hudutumuzu öğrendik. genişlesin diye çırpındık durduk çoğumuz. yazdıklarını okudukça okuyacağımız gelen insanlar vardı, bu nedenle sıralara girdik, yazar olduk, öldük, dirildik, öldük filan...

ekşi sözlük bize her şeye başka türlü bakmayı, okumayı-yazmayı yeniden öğretti desem yeridir. şimdi ise görüyorum ki sözlük kavramının içi boşaltıldıkça boşaltılmış, bol bol :)))))))) içerikli bedava sms kıvamında şeyler istila etmiş durumda sol frame'i.

söz konusu yer, eski yazarlarını kimi zaman keyfekeder kimi zaman da sözlükteki andaval görevliler yüzünden şutlayan sözlüktür aynı zamanda. üstelik saçmasapan tehdit cümlelerinin ardından "burası bilmem neresi değil, ona göre ha" filan diye, lüzumsuz adam demek istiyor ki, sen buraya dünyanın en kıymetli katkılarını yapsan da ben sana gıcığım, yakında uçacaksın, bunu da sana yüzsüzce gelip söylüyorum. bilgin olsun. artık bizim borumuz ötüyor buralarda. mahalle kabadayısı edasıyla, 0 bile olmadan 1 olan adamlar. birikimsiz, içi boş, narsistik egolar. sözlük kültürünü karı-kız tavlamak, orada burada hava atmak için vasıta sayan, zanneden balonlar..

oysa, her bir nick bir yazar, potansiyel ve sözlüğe katkı sağlayabilecek biri belki de.
o yüzden yazar almak kolay ama atmak o kadar kolay, en azından keyfekeder bir alaladelikle olmamalı bence. yine de bir bakarsın, sözlükten sana bilinmeyen bir nedenden ötürü "yedek al" maili gelmiş ki yine gelirse hiç gocunmam, alışkınım ben.

sedat beyi hiç tanımam ama bilirim ki çok zeki bir insandır.
beni herkesten daha iyi anladığını sanıyorum.
ben doğru bildiğimi yazayım da, siz yine derimizi/nickimizi yüzün isterseniz.

devamını okuyayım »