the edibudu

  • 209
  • 2
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

yoga

sıradan amerikalı bir erkeğin yogayla tanışmasını ve yoga nediri inceleyen enlighten up belgeselinde başroldeki 'nick', amerika, hawaii ve hindistanda birçok yogi ve guru ile tanışır. bunlar içerisinde en etkileyeci olanı, insanda muridi olma isteği uyandıran guru sharanananda. aralarında geçen konuşma:

nick: ben yogayı fiziksel olarak çok yönlü bir araç olarak görüyorum. yoganın batıdaki uygulumaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
guru: batıdaki uygulamalara çok hakim değilim, fakat asanalar genellikle beden gücü içi kullanılır, aslında asana daha çok düşünce gücü ile ilgilidir. daha çok içerisi, daha az dışarısı ile ilgili. ama bizlerin yaptığı ise 98% dış, belki 2% içtir.

nick: o zaman bhakti yoga ile asana yoga arasındaki ilişki nedir? benim evde uyguladığım yoga ile bunun arasında dağlar kadar fark var. hatta farklı felsefeler farklı uygulumalar gibi.
guru: güzel soru, şöyle açıklayayım. sen benimle tanışmaya bisikletle gelebilirdin, arabayla da gelebilirdin, yürüyerek de gelebilirdin, hatta fille de gelebilirdin. buraya ulaşmak için birçok yol var. bu tamamen sana bağlı, senin şu anda olduğun noktaya bağlı. çünkü güneşin altında en önemli insan sensin. doğu neresidir? doğu nereden başlar? sen başlangıç noktasısın. senden itibaren bu taraf doğudur, fakat benim için doğu farklı olabilir. bu nokta senin için batı olabilir, ama benim için doğudur. bu yüzden, güneşin altındaki en önemli insan sensin. önemli olan ne yaptığın değil, neden yaptığındır.

nick: yani?
guru: sadece tüketmek için yemek yapabilirsin, sevdiğin biri için yapabilirsin, inandığın şey için yapabilirsin; fiziksel olarak yaptığın eylem aynı olur, ama içinde farklı olacaktır. eğer sevmediğin birine zorla yemek yapıyorsan, yemeği hazırlamış olursun ama keyif almazsın.

nick: aynı şey yoga için de söylenebilir mi?
guru: herhangi bir şey icin, güneşin altındaki her şey için kesinlikle söylenebilir!

nick: sizce yoga neden yapılmalıdır?
guru: bu kişiden kişiye, kişinin ne aradığına göre değişir. yoga sana doğal yollardan yardımcı olabilir, doğru kararlar alabilmen için daha iyi konsantre olmanı sağlayabilir. normalde yapamayacağın eylemleri yapabilmen için kaslarını kuvvetlendirebilir. bu olabilir ve buna sahip olmanda bir sakınca da yoktur, fakat bu yoganın varolma amacı değildir.

nick: hindistanda konuştuğum çoğu kişi asana uygulamalarının yoganın sadece küçük bir parçası olduğunu söyledi. sadece asana yaparak asıl önemli olan noktaları kaçırdığımı söylediler. belki de insanlar güçlü olmak esneklik kazanmak için asana pratiğine başlıyorlar fakat sonra bir şeyler kıpırdanmaya başlıyor ve kendilerini yoga felsefesine kaptırıyorlar.
guru: güçlü bir vücudu birçok spordan elde edebilirsin, fakat konsantrasyon için başka bir yol yoktur. diğer sporlar seni daha güçlü yapabilir, ama bu sporlar içeriden dışarıya yöneltirken yoga dışarıdan içeriye yöneltir.

nick: benim yoga yapma amacım oldukça makul, sadece mutlu olmak istiyorum.
guru: mutlu diyorsun, mutlu olmak istiyorsun, peki emin misin bunlara sahip olduğunda mutlu olacak mısın? parayla bir yatak alabilirsin, çok rahat bir oda alabilirsin, ama uyku alamazsın. çok güzel bir yemek alabilirsin, ama iştah alamazsın. bir beden satın alabilirsin, kiralayabilirsin, ama aşkı satın alamazsın. hiçbir güçle, ne parayla ne politik güçle ne de fiziksel güçle alamazsın. suistimal edebilirsin ama keyif alamazsın. sadece başkalarını mutlu edersen mutlu olabilirsin. tek başına bir hamburger ye ve çok aç olan bir başkasına hamburger yedir; aradaki haz farkını kendin gör.

nick: benim yaptığım yogadan bu noktaya gelmem için izlememem gereken bir yol var mı?
guru: sadece sev, gerisi gelir. birine aşık olduğunda bir şey yapmana gerek kalmaz, zaten olan olur. aşk nedir? kavga etmek aşk değil midir? yemek yapmak, yemek yemek aşk değil midir? paylaşmak aşk değil midir? herhangi bir şey aşk olabilir. eğer aşkı/sevmeyi istiyorsak her pratik aşk olabilir. biz hiçbir şeyi zorlamak istemeyiz. hiçbir öğretmen zorlamak istemez. içinden gelmelidir, dışarıdan zorlamayla olmaz. karar vermede ben sana sadece yardım edebilirim, ama karar her zaman sana ait olmalıdır. bu yüzden hayata sana neyin mutluluk getireceğini önce kendin görmelisin.

nick: yani diyorsunuz ki kendin için doğru olanı bulmalısın, o kadar, bunun için herhangi bir kural yoktur.
guru: bu kapıdan sen bana doğru da gelebilirsin, benden uzaklaşabilirsin de, kapı aynı kapıdır. bu sana bağlıdır, kapıyı nasıl kullandığına bağlıdır, kapı önemli değildir, önemli olan sensin. her şey sana bağlıdır. bu yüzden kendinin önemini anlamalısın, hissetmelisin. herhangi bir karar için, bütün kararlar için, bir pratik için, bütün pratikler için en önemli olan sensin.

nick: kendim için doğru olanı yapmalıyım diyorsunuz fakat ben new york'tan ateist bir adamım. benim geldiğim yerde bhakti yoga ve ya krishna'yı kucaklamak hiçbir şey ifade etmiyor.
guru: kucaklama o zaman, sakın yapma. sevmiyorsan yapma. şu an yaptığın pratiği yapmaya devam et. tanrıya inanmak istiyorsan, inan. inanmak istemiyorsan, inanma. buna rağmen hala dindar bir insan olabilirsin.

nick: peki bir insanı dindar ve ya ruhsal yapan şey nedir?
guru: kendin ol. sadece gerçek benliğine kulak ver.

nick: tamam, ama kendi benliğimi bulacağım diyerek bulmak pek kolay olmuyor. bunun için uygulayabileceğim bir yöntem var mı?
guru: mümkün olduğunca sana ait olmayan, sana uymayan şeylerden kurtul, mesela gereksiz yere üzerine giydiklerinden kurtul.

nick: yoga yolculuğumda gitmem gereken yer icin tavsiyeniz var mı?
guru: kalbin sana yol gösterecektir. en iyi klavuz kalbindir. ve kendin göreceksin, işte burası teslim olmak istediğim yer diyeceksin. git ve kendin gör. ben sana çok iyi bir rehber olabileceğimi düşünmüyorum, sen kendi kendinin rehberi olmalısın.

ingilizce video için

edit: imla

devamını okuyayım »
15.10.2016 15:11