the march of the white queen 2

  • 76
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

wilhelm backhaus

1884 ile 1969 yılları arasında yaşamış büyük alman piyanist, üstün alman teknolojisi. ayrıca yuzuklerin beyefendisi uktesiydi.
özellikle beethoven yorumlarıyla bilinir, anılır. beethoven'ın 32 piyano sonatının tamamını kaydetmiştir. nazi almanya'sında da müzik hususunda önemli bir sima olmuştur. ayrıca ismi bazı plaklarlarda bachaus diye de geçebilmektedir.

bazı eleştirmenlere göre ilk modern piyanist sayılmaktadır. bunu biraz daha açmak gerekirse; o dönem ve öncesinin piyanistleri çok öznel yorum anlayışındalardı (bunu daha iyi anlamak için şu örneği verilim: backhaus'un tam zıttı diyebilceğimiz alfred cortot bu tarz piyanistlerin en önemlisi ve son büyük temsilcisiydi, tamamen öznel yorum anlayışı). backhaus ise öznel yorumlama stilinden uzak durmuş; objektif yorum anlayışına sahip olmuştur. bu tarz yorum ve yetenek göstermeden uzak durarak modern piyanistlerin atası olmuştur bir nevi.

nazi almanya'sında önemli bir simaydı dedik, bunu biraz daha irdelersek; almanya nazilerin kontrolüne geçtiği 1933 yılında adolf hitler ile bizzat tanışmış backhaus abimiz. hitler ile bir uçak yolculuğunda yan yana olmuşlar ve uzun uzadıya konuşmuşlar da. aynı yıl backhaus "alman sanatçılar kardeşliği" bakanı olmuş. backhaus abimizi bu makam kesmemiş olacak ki 1936 yılında çok önemli bir alman dergisine "hiç kimse alman sanatına, özellikle alman müziğine adolf hitler kadar hayran olamaz, onun kadar sevemez..." diyerek dalkavuklukta ve yağcılıkta sınır tanımamış. belki de ciddiydi, zira hitler çok severdi sanatı, müziği ama abarttığı açık tabii. iş bu ya, hitler tam bir ay sonra backhaus'a profesörlük vermiştir. bu da yetmemiş; hitler tarafından nürnberg mitinglerine onur konuğu olarak da çağrılmış.

neyse, olayın magazin yönünü geçelim de sanatsal yönüne yani müziğine gelelim.
beethoven ve brahms yorumları muazzamdır.
çok büyük piyanistlerden olan, liszt'in öğrencisi eugen d'albert'den ders almıştır. ayrıca şöyle bir anektod var: backhaus henüz 9 yaşında bir veletken, brahms piyano konçertosunun eugen d'albert piyanoda, brahms ise bizzat orkestra şefiyken verilen konserininde bulunmuştur.
tertemiz çalar.

devamını okuyayım »
07.02.2013 03:33