the mighty arms of atlas

  • azimli
  • hırçın golcü (279)
  • 2491
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

alevi

türkiye'nin en kozmopolit semtinde dört genç oturuyor, öğrenci işi bir yerde bira içiyorlar. gençler türkiye'nin en tanınmış vakıf üniversitelerinde burslu ya da burssuz okuyan modern görünümlü tipler. bunlar müzikle uğraşıyorlar, genel olarak ezilenleri temsil eden bir müzik tarzında hem de. muhabbet keyifli gidiyor, aralarından üçü birbirilerini yakından tanıyor. dördüncü eleman arkadaş grubuna sonradan dahil olmuş.

alkol makul bir seviyede olsa da keyifler yerinde. birbirini tanıyan üçlü dördüncüyü tanımaya çalışıyor. dördüncü de kendini anlatmaktan çekinmiyor. derken, mekanda ahmet kaya çalmasıyla muhabbet siyasi konulara giriyor. kendini anlatırken hızını alamayan dördüncü genç, başlıyor tüm kinini nefretini kusmaya, gaza gelip müziği kıstırmayı teklif ediyor filan. masada garip bir dörtlü olduğu o anda beliriyor hafiften. iki beyaz türk, bir herkesin ortasını bulmaya çalışan dindar, bir de alevi var.* alevi olanla dindar olan muhabbetin kesilip bitmesini beklerken, izmirli beyaz türk gaza gelmiş elemanı iyice destekliyor. can sıkıcı muhabbetin devamını sağlıyor. bu iki modern genç muhabbetin ırkçılığa yelken açmasına önayak oluyorlar. alevi olan hesabı alsak da, bu cahillerle bi daha muhattap olmasam diye düşünürken, dördüncü eleman filmi koparan o sözleri söylüyor: "...bunların hepsi böyle, aleviler de böyle. gece evde mum sönüyo, kim kime denk gelirse kayıyolar birbirilerine..." mülayim biri olan alevi kafayı yiyor o anda, en yakınındaki nesne olan içki masasına tekmeyi basıp deviriyor ortalığı. insan gibi soruyor "nerede gördün, kimden duydun, nerede şahit oldun buna?". dördüncü eleman beyaz türk tarafından sakinleştirilme kisvesi altında korumaya alınıyor. öbür dindar da aleviyi -tüm ailesi, bir yabancı tarafından ensest olmakla suçlanan biri ne kadar sakin olabilirse- sakinleştirmeye çalışıyor. yatışmayınca yatıştırıcılar yer değişiyor, bu kez beyaz türk deniyor şansını. alevi olan gence niye bu kadar abarttığını soruyor. dördüncü elemanın sadece fikrini söylediğini, onun çeşitli forumlardan siyasi konularda araştırma yapan biri olduğundan bahsediyor. kafayı sıyırmak üzere olan alevi, izmirli elemanın ufacık bir empati kırıntısına sahip olması umuduyla, ona "dışarıdan gelen biri türklerin ensest olduğunu söylese ne tepki verirdin?" şeklinde bir soru soruyor. ateşli bir cevap veren izmirli, yapması gereken empatinin hala farkına varmıyor, ve alevi olan genç mevcut akıl sağlığını muhafaza edebileceği bir yere doğru gidiyor yalnız başına.

ertesi gün aynı dörtlü, başka bir ortamda karşılaşıyorlar. dindar ile izmirli beyaz türk oluşmak üzere olan gergin ortamdan dolayı kaygıyla bekliyorlar. beklenenin aksine alevi olan dördüncü elemana yaklaşarak, bildiğini düşündüğü şeylerin yanlış olduğunu, aleviler hakkında daha doğru kaynaklardan araştırma yapmasını tavsiye ediyor.

bazen düşünüyorum da, belki de biz* yanlış yapıyoruz. bu kadar terbiye, bu kadar sabır insanın psikolojisini bozar.

devamını okuyayım »
23.07.2010 00:36