the unknown masterpiece

  • 55
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ibb başkanı mı seçtik ibb meclisine başkan mı

ilk olarak 31 mart 2019 yerel seçimlerinin ardından yaşanan süreçte karşılaştığımız, pek çoğumuzun öncesinde ne işe yaradığından haberi bile olmadığı belediye meclisinin, toplantılarının canlı yayınlanmaya başlaması ile birlikte gözlemlenen olaydır.

ekrem başkanın 18 günlük belediye başkanlığı döneminde sabırlar dileyerek takip ettiğimiz bu toplantıların efektifliği, tekrarlanan 23 haziran 2019 istanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminden sonra gördüğümüz kadarıyla da çok daha fazla tartışılır bir hal almıştır.

bu öyle bir durum ki büyük bir oy farkıyla tekrar seçilmiş ekrem imamoğlu ; toplantıların canlı yayınlanıyor olmasının verdiği gazla kendini göstermek için can atanların, iktidar güzellemesi yapanların, şehrin sorunlarını çözmek için seçilmelerine rağmen hayasızca sadece siyaset yapan insanların olduğu bir ortamı yönetmek için adeta kendini parçalamaktadır. seçilmiş bir belediye başkanının görevlerinden birisinin böyle bir ortamın fiilen başkanlığını ve yöneticiliğini yapmak zorunda olup olmaması tartışılmalıdır. şu ana kadar gördüğümüz üzere istanbul belediye meclisi toplantıları, fazla gürültü, çok siyaset, bol atışma içeren ve bunun karşısında tüm enerjisini ve vaktini, herkesi sakinleştirmeye çalışıp söz vermeye ayıran, niyetleri çözüm değil bolca sorun üretmek olan bir güruhu gerçekten halka hizmet edelim noktasına taşımaya çalışan bir adet büyükşehir belediye başkanı içermektedir.

eskiden tbmm üzerinde olan ilgi, bu meclisin daha etkisiz bir hal almasıyla ve son 6 ay içerisinde yaşanan olaylarla birlikte ibb meclisine kaymıştır. bizim gibi geri kalmış toplumlarda bu tip ortamların demokrasi adı altında suistimal edilmesi ve siyasi parti şovlarına dönüştürülmesi kaçınılmazdır. hal böyleyken seçilmiş bir belediye başkanına, arka sıradaki haşarı öğrencileri hizaya getirmeye çalışan öğretmen sorumluluğu yüklemek son derece gereksiz ve işlevsel olmayan bir durumdur.

ekrem imamoğlu' na, ülkede tekrar ahlaklı siyaset yapılmasına ve gerçek demokrasi ortamının sağlanmasına önderlik etmek istediği için katlanmak zorunda kaldığı bu durumdan dolayı sabırlar diliyorum.

böyle bir duruma önderlik etmek gibi bir gayesi olmayan ve katlanmayan örnek olarak bir diğer belediye başkanlığı modeli için (bkz: mansur yavaş)

belki de doğrusu 2. modeldir, zaman gösterecek.

devamını okuyayım »