the way i are

  • mangal yürekli rişar (521)
  • 913
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

balıkesir

hakkında gelene gidene ziyaret edene ön bilgi mahiyetinde bazı detayları vermek istediğim güney marmara-kuzey ege kenti. görüldüğü kadarıyla bu başlığa bilgi almaya gelen suser kardeşim dişi yakarış şeklinde çemkirmelere maruz kalıyor, yazıktır diyerekten söze giriyorum değerli suserlar. *

balıkesir'de zaman

geçmez. valla bak. bir gezer iki gezersin aynı yere çıkarsın. vatandaşın yegane sosyal aktivitesi bir yerlere oturmak ve çay içmektir. son zamanlarda buna frambuazlı cheesecake yiyip check-in yaptığı mekanda bu eylemin fotoğrafını paylaşmakta moda oldu. sadece ergen kısmı değil, kelli felli herif de yapıyor bunu*

şaka bir yana, sosyal ve kültürel aktiviteler zayıftır. futbolda balıkesirspor'un maçları ya da basketbolda best balıkesir'in maçları bir nebze ivme kazandırdı kente, ama nereye kadar gider bilemiyoruz. merkezdeki şan sinemaları kapanınca sadece yaylada avm'deki cinemarine kaldı. aslında güzel sinema, fakat bazı yerli filmlerin haftalarca vizyonda kalması opsiyonları daraltıyor. gerçi balıkesir'in yörüğü ne anlar art house'dan diyerek huzura erişilebilir, konu kapatılabilir.

balıkesir'de insan

balıkesir eskiden doğruyolun kalelerindendi, aha burdan pay biçin ey suserlar. balıkesir insanı işine gelince sağcıdır, işine gelince solcudur. duruma göre öyle hareket eder, dün dündür bugün bugündür. yanar döner, dörtyol takılır. balıkesirde açık saçık giyinmenden tut yemenden içmene kadar her şeyinin dedikodusunu yapanlar, arabalarına atlayıp körfeze, istanbula, izmire giderken balıkesir il sınırını geçer geçmez soyunmaya başlarlar. valla bak!* memleketim diye demiyorum, bu derece münafık, dedikoducu, riyakar insanı vardır. öyle ki, balıkesirin zenginleri*, balıkesirde eğlenmez, gider diğer şehirlerde eğlenirler.

insanı tembeldir, riske girmez, değişimi sevmez. böyle iyidir. trilyon parası olsun, gidip girişim yapmaz, sanayi ticaret vs. işlere girmez. 10 tane ev alır, kira toplar. budur yani, simple life! esnafa sorsan "napceen sadıç, işler kesat" der ama range rover'la gezer. samimiyeti bulmak zordur.

ama bak kızlar güzeldir. üniversitelilerden bahsetmiyorum, çarşıda pazarda annelerinin yanında gezen kızlara bakıcaksın. eskiden çarşıda analarıyla gezip subay-astsubay damat bakardı kızlar, eski dediğim daha 3-5 sene öncesi gençler!* asker falansanız burada şansınız yüksek ona göre, son yıllarda öğretmenler de revaçta bak aklınızda olsun! yalnız şöyle bir durum sözkonusu, bizim kızlar her ortalama türk kızı gibi dramayı sever. ilişkiden çok drama peşinde koşarlar, hayatı tv dizisi tadında yaşamaya bayılırlar aklınızda olsun.

erkekler ise genelde apaçidir. işsiz sayısı çoktur. balıkesirde belediye çavuşu (bkz: zabıta) iseniz, halk tarafından basbaya kurumsal bir şirkette kalifiye eleman gözüyle bakarlar size. ne de olsa emsalleriniz en iyi ihtimalle askeri (bak asgari de diyemez bizim insanımız) ücretle çalışmaktadır.

öff çok kötüledim farkındayım ama ne demiş elin gavuru: truth hurts!

balıkesir'de mekan

eskiden hiç yoktu. halkın dışarıda yeme içme kültürü yoktu çünkü. ne olduysa son 5-6 senede oldu. bunda biraz 2004-2009 arası belediyenin kentin çehresini değiştirmesi (ki bazı kesimlerce eleştirilse de ben oldukça başarılı bir iş yaptığını düşünüyorum o dönemki başkanın), büyük oranda da üniversitenin etkisi oldu denebilir. mekan tavsiyesi verecek olursak,

yay/ada avm ve çevresinde city meats, özsüt, mado, gönül kahvesi gibi mekanlar vardır. buralarda istanbul fiyatları geçerli olup manzara otoyol manzarasıdır. müşteri yelpazesi geniştir. check-in yapmaya gelen ergen ve gençlerden tutun da ihale peşinde koşan müteahhit, kabzımal vs. kılıklı adamlara kadar geniş bir müşteri kitlesi vardır buraların *. citymeats'de gözlerinizi kapatsanız içerideki bangır bangır müzik size bir clubda olduğunuz hissini verebilir, ama sonuçta çay,kahve sıcak çikolata içilen bir yerde olduğunuz gerçeği ayaklarınızı yere indirir, yan masada cheesecake yerken garip sesler çıkarıp cıvıldaşan kız(lar)la gözgöze geliverirsiniz *.

atatürk parkı ve stadyum çevresinde, gustavia, pier gibi mekanlar vardır. gustavia, müşteri kitlesi olarak kanımca bir tık daha nezihtir. fiyatlar da bir tık yüksektir. sporcu tayfa da çok takılır buraya. balıkesir'deki görme ve görülme yerlerindendir kısaca. servis biraz ağırdı en son, sonra ne oldu bilmiyorum.

edremit yolu üzerinde, big yellow taxi benzin ve david people gibi bilinen franchise'ların balıkesir şubeleri mevcuttur. benzin, gençliğin takıldığı alkol satışı da olan yegane düzgün mekandır denebilir. zaten balıkesir'de nezih alkollü mekan eksikliği göze çarpmaktadır, girişimci suserlara duyurulur* david people ise balıkesirde italyan işi kahveyi en güzel yapan yerdir kanımca. yaz aylarında açık hava, esinti vs. isteyenler için de veranda diye bir yer vardır, bahçesi hariç pek bi numarası yoktur, marketten alınan limonatayı kavanoz tipi bardağa koyup getirdikleri bir yerdir. birde maç falan izlenir burada, o kadar.

çarşıda ise, olmazsa olmaz simit sarayı, bayramefendi osmanlı kahvecisi, cafe cine ve kaşif cafe gibi yerler öne çıkar. cine ve kaşif şehirdeki alternatif gençliğin (halk tabiriyle gezici tayfanın) takıldığı mekanlar denebilir. şubeleri gerek çarşıda gerek nef civarında vardır. cafe cine çarşı şubesinde türk kahvesini eski usul yapması ile dikkat çeker. lakin çarşıdaki en ferah yer, zağnospaşa camii civarındaki açık hava çay bahçeleridir.

çarşının biraz ilerisinde, 52 evler denilen semtte by biscotti, şehir kahvesi, kahvecizade gibi yerler vardır. şehir kahvesi sakindir, kahve kültürüne ek olarak nargile servisi de vardır, ama öyle dumanaltı bi yer değildir. servis düzgündür, starbuzz tütün bile mevcuttur.

buna ek olarak nargile olayına gireceklere çarşıdaki cafe as ve nef karşısında as kültür'ü tavsiye ederiz. bu ikisi al-fakher vs. bulabileceğiniz, nargileyi düzgün yapan, müşteriyle ilgilenen mekanlardır. ayrıca, 2016 yazında bahçelievlerde açılan ottoman nargile atölyesi isimli atraksiyon mekan, özenti tayfanın gidip check-in yaptığı bir yerden öteye geçememiştir.

balıkesirdeki önemli yapılar, gezilecek yerler* neler derseniz;

- zağnospaşa camii; 15.yy'da yapılmış, 19.yy'da elden geçirilmiş kentin simgelerindendir. çarşı merkezde yer alır. bahçesindeki tarihi güneş saati enteresan bir detaydır.

- atatürk parkı; yaz aylarının vazgeçilmezi, gidip çimlere uzanıp rahatlanılası yegane yer.

- milli kuvvetler caddesi; kentteki prestij caddesi denebilir. tarihi istasyon binasından başlar, ali hikmetpaşa meydanı'na kadar devam eder. prestij caddesi dediysek, öyle bağdat caddesi, istiklal falan beklemeyin döverim!

balıkesire has tadlar nelerdir derseniz;

- höşmerim: aslında güzeldir, hatta kaymak ile efsanedir. nedense bazı kişiler renginden olsa gerek garip bulurlar bu tatlıyı. ama tanısanız seversiniz bak*

- balıkesir kaymaklısı: bunu yapan yerler azdır. ince çıtır yufkanın arasına kaymak konularak yapılır. yunanlıların galaktobureko'suna benzer, fakat halis muhlis yörük tatlısıdır (diye biliyorum ben).

- tirit (ya da kapama), köy ekmeği üstüne et şeklindedir. düğünlerde çokça yapılır. diğer zamanlarda esnaf lokantalarında bulunabilir.

bu arada balıkesir'de kebap kültürü pek olmadığı gibi doğru düzgün kebapçı da yoktur. fakat bol miktarda esnaf lokantası, köfteci ve steakhouse formatında ızgaracı bulunur. aker, yücel et, balıkesir köfte'si, metropol* gibi mekanlar öne çıkar. kuzu etinin kralı balıkesirdedir. gerçi son yıllarda istanbul'un sosyetik mekanlarına satış yapmanın yereldeki arzı düşürmesi talep ve fiyat dengesini müşteriden yana olumsuz etkilese de, bu farklı bir tartışma konusudur*.

çarşıdaki yeşilli kurucusu, megayıldız, lezaiz, kanaat, hal lokantası, şirin lokantası gibi yerlerde sulu yemeklerin her türlüsü uygun fiyata yenebilir. özellikle çorbalar efsanevidir. buralar esnaf lokantası kıvamındadır, yeniden hatırlatalım. megayıldız ve yeşilli'de akşam yemeği de güzel olur, sirkülasyon yüksek olduğundan öğle yemeğinden birşey kalmaz, akşama yenileri yapılır. dikkat edilmesi gereken husus, siparişi az vermektir (az kuru, az pilav, az musakka vb.) zira buralar bol kepçe lokantalardır. tatlı olarak kabak tatlısı üzerine kaymak ve ceviz tavsiye edilir.

ara edit: sıcak yaz günleri için dondurma tavsiyesi de verelim. anafartalar caddesindeki balkes dondurma efsanedir gençler! zaten önünde oluşan kuyruktan durumu anlarsınız. bahçelievlerdeki piatto da benzer kalitededir. yolunuz düşerse es geçmeyin. pastane olarak da balkaya şehirdeki markaların üst segmentidir, her türlü pasta çikolata vs. neyse ya artık ayarlayın işte *

kaymak demişken, balıkesir türkiye'de manda kaymağının bolca bulunabildiği ender yerlerdendir. istanbul'un yarı fiyatına taze manda kaymağı alınabilir, tatlılara lezzet katılabilir. kaymak borsası yılbaşı, bayram ve özel günlerde yüksektir haberiniz olsun.

yolu düşen, tavsiye isteyen yeşillendirsin.

devamını okuyayım »