theos ek mekhanes

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (514)
  • 4015
  • 10
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

match point

öncelikle: çok başarılı bir film, gidin.

sonra:

--- spoiler ---
aslında tek bir şey bile söylememin gerekmediğinin farkındayım ama film için tek bir şey söylemem gerekseydi o şey muhtemelen "rahatsız edici" olurdu.
her ne kadar filmin tümü şans faktörüne yekpare bir gönderme de olsa, filmin tümünden öte detaylarda hissediliyor bu misyon.
gerçi filmin tümünden de çıkarılacağı üzere irlandalı tenisçi rolündeki myers'ın şans faktörü sığası, muhtemelen tek başına rus ruleti oynayıp da ölmeyen bir insandan daha yüksekti; ancak tenis filesine gönderme yapılan yüzüğü suya fırlatma sahnesinde yüzüğün "filenin karşı tarafına geçmemesi" durumu, "ahaa şimdi sıçtın!" diye içinden geçiren tüm sinema ahalisine şansın gerekliliğini ve şerefsizliğini anlatan asıl sahne idi.

cinayet işleyip de tüm suç unsurlarını dikkatlice yok edeceğine gerizekalıca ve umarsızca başından savmaya çalışan bir katilin bu gerizekalılığı onu kurtaran şansı doğurdu. bence bu ayrıntı insanda herşeyi oluruna bırakma dürtüsünü itekliyor ve aslında mükemmel olmamanın çok da kötü olmayabileceğini anlatıyor ve bu da çok rahatsız edici ve gerçek bir durumun, yani şansın bok yemesi..

şu bir gerçek ki; bugün hayatta oluşunu yaptığı gerizekalılıklara-hatalara-iblisliklere ve mükemmel olmayışına borçlu olan çok insan var, belki de onlardan biri benim.. şimdi ben bu gerçekliğin farkında olup da aynı anda nasıl daha iyi ve mükemmel bir insan olmak için uğraşabileceğim?

işte şansın hakeden-haketmeyen umursamayan ve karma felsefesini sikip atan biçimdeki işlenişi bence filmin en güzel tarafıydı.

bir de nedenini anlayamadığım biçimde, orospu çocuğu kahramanımızın yakalanmasını değil de tam aksine olaylardan sıyrılmasını istedim izlerken filmi, bu da ayrıca incelenesi bir durumdu.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »