thepols

  • 420
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

nasılsın sorusuna verilecek cevaplar

gelin sunay akın'dan dinleyelim nasılsın sorusuna verilebilecek cevabı. çevirebildiğim kadar yazıya döktüm ama videosu kadar güzel olmadı. videosunu izlemenizi öneririm. gerçekten etkileyici bir anlatım.

video linki

orta amerika'da bir ülkede darbe olmuştur. bütün sanatçılar, şairler, yazarlar hatta öğretmenler hapse atılmıştır. görüş yoktur. iki hafta, üç hafta hatta bir yıl... dünyadaki hukuk örgütlerinin araya girmesiyle darbeciler geri adım atar. bir günlük görüş izni verir hapistekilere. bir şair... kızının adına yazar görüşme listesine. kızı yedi yaşındaydı o dört duvar arasına konulduğunda. aradan bir yıl geçti şimdi sekiz yaşındadır. bir kapalı spor salonu, ortada bir masa, masanın bir yanında tutuklular... herkesin gözü kapıda. herkes sevdiğini bekliyor. he işte, kızı geldi. kızının elinde bir kağıt tam babasının yanına giderken,
görevli: "dur! nedir o kağıt?"
kız cevaplıyor: "siz babamı buraya koymadan önce babam bana boya kalemleri almıştı. ben o kalemlerle babama resim yaptım."
görevli: "ne resmi?"
kız: "kuş..."
görevli açıyor defteri bakıyor kuş resmi yasak. alıyor kızın elinden resmi yırtıyor. kız ağlayarak babasının yanına geçiyor. kızım ağlama, kızım yapma derken görüşme bitiyor. bir yıl geçiyor. şair tekrardan kızının ismini yazıyor. kız yine geliyor elinde bir kağıtla.
görevli: "dur! nedir o kağıt?"
kız: "geçen sene babama kuş resmi yapmıştım siz de yırtmıştınız. bu sefer de ağaç resmi yaptım."
görevli açıyor defteri yine. ağaç resmi yasak değil. amirini arıyor öyle böyle derken, ağaç resminin içeri girmesine izin veriliyor. şair mutlu. kızını uzun zaman sonra gülerken karşısında görüyor. kızı veriyor resmi babasına.
babası: "ne güzel bir ağaç bu. dallarındaki meyveleri göstererek bunlar hangi meyve?" diye soruyor kıza.
kız ise sessizce: "baba, onlar meyve değil. kimse görmesin diye kuşları dalların arkasına gizledim. gözleriyle sana bakıyorlar." diyor.

sunay akın'ın devamındaki cevabı: nasıl mıyım? her zaman bütün yasaklara rağmen, bir tek kuş resminin içeri girmesi yasak olan o mekana sanatın gücü ile koskoca bir kuş sürüsü sokuyor ya kız çocuğu, işte ben de öyleyim. çünkü sanat var oldukça, aydınlanma var oldukça karanlığa her zaman ışık taşınacaktır.

devamını okuyayım »