thesoulbender

  • 443
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

5 temmuz 2015 yunanistan referandumu

para birimizin değerlenirse uluslararası piyasaya sattığınız mal ve hizmetler diğer ülkelere nazaran pahalı konuma gelir ki bu durumda ihracatınız ciddi oranda düşerken, ithalatınız artar. bu durumda cari açık ortaya çıkar, bu açığı kapatmanın tek yolu da borçlanmaktır. işte yunanistan'ın düştüğü durum da tam olarak budur. yunanistan için en doğru şey ab üyesi olmaya devam edip kendi para birimine geçmek olacaktır.

zaten ciddi bir üretimi olmayan, gelirlerinin çoğunu turizmden elde eden yunanistan aşırı değerli euro sayesinde bu gelirlerinin büyük kısmını kaybetmiştir. örneğin; bir abd vatandaşı tatil için tercihini yunanistan'dan yana kullanırsa alacağı hizmet karşılığı 1,1 dolar ödeyecekken, türkiye'de tatil yaparsa maliyeti yarıdan daha aza iner.

diğer yandan yunanistan'ın referandum kararını tek başına aldığını da hiç sanmıyorum. muhtemelen aynı dertten muzdarip ülkelerin de gizli desteğini almıştır. ne demek istediğimin anlaşılması için avrupa ülkelerinin bazılarını gsyh/ulusal borç oranlarına bir göz atalım;

yunanistan; %177
fransa %95
ispanya %97,7
portekiz %130
italya %132

ek olarak;
abd; %101.5
japonya; %230
türkiye %33

yukarıdaki tablo tıpkı kredi kartı harcamalarını yine kredi kartından çektiği para ile asgari miktarı ödemeye benzer. bir yerde tıkanırsınız ki ilk tıkanan yunanistan oldu.

(bkz: gayrisafi yurtici hasila)

devamını okuyayım »
06.07.2015 01:09