thirstsnake

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (543)
  • 1078
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

gezi'de 10. gün konseri istemiyoruz

bahsi geçen haberin doğruluk payına dair bir fikrim yok. ama bu tarz bir organizasyonun 10. gün adı altında olmasa da bir şekilde gerçekleşmesi kimseyi şaşırtmaz. bununla birlikte gösterilen tepkilere bakılırsa da bu organizasyon planlanıyor olsa da olmasa da gerçekleşme ihtimaline karşı bile net bir tavır alınması gerektiği açıkça görülüyor. bu tarz bir organizasyona hayır demek için sebeplerimi sıralayayım:

- her şeyden önce adı geçenlerden bazılarının direniş hakkında ağzını açıp tek kelime etmeye dahi yüzü olmamalı.

- gezi parkı direnişi bir halk hareketi ve ünlüler de halkın arasına karışarak desteğini göstermeli. ekranlarda bizi ifade ettiğini düşündüğüm bazı isimler açıkça sözcülüğümüzü yaptı ve sıkıntılarımızı da net şekilde ifade etti. eğer istiyorlarsa bu şekilde desteklerini gösterebilirler. ama eğer meydanlara ineceklerse egolarını bir kenara bırakıp aramıza karışmalılar. bu onların samimiyetinden şüphe duymamızı engelleyecektir.

- festival havasına geçecek olan bu tarz bir şölen zafer kazanılmış gibi yanıltıcı bir izlenim yaratabilir. henüz hiçbir şey elde etmedik. hükümet hala aynı açıklamaları tekrar edip duruyor. bu etkinlikler istediğimizi elde etmişiz gibi bir izlenim yaratıp eylemlerin amacından sapmasına ve direnişin yumuşamasına sebep olacaktır.

- birileri gezi parkı'nda konser verirken gezi direnişi için yurdun dört bir yanında destek protestoları düzenleyen insanlar polis şiddetine maruz kalmakta. gezi'de şenlik düzenlenmesi en çok o insanlara saygısızlık olur.

- gezi parkı olayların merkezi olarak görüldüğünden, en azından direnişin başlangıç yeri olmasından dolayı, gezi parkı'ndaki şenlik havası diğer şehirlerdeki olayların üstünün örtülmesine araç olacaktır. gerek "eylemler şenliğe dönüştü" diye haber yapacak olan türk medyası gerekse olayları ancak istanbul'dan takip edebilen yabancı medya, diğer illerimizde de artık herhangi bir olay yaşanmıyormuş gibi bir algı oluşmasına sebep olacaktır.

- başlangıçta istanbul'a destek vermek için sokağa çıkan diğer şehirlerde sokağa çıkan insanlar aynı desteği istanbul'dan göremediklerini düşünecekler ve yarı yolda bırakılmış hissedecekler. bir hiç uğruna bunca fedakarlığı yapmış hissedecekler ve inançlarını tamamen yitirecekler. bunca yıldır ilk kez oluşmuş olan bütünlüğe vurulacak olan böyle bir darbe konser organizasyonunun en büyük zararı olacak.

- sadece konserler için bu direnişi umursamayan bir kitle de taksim'de toplanacak. tıpkı konserleri sadece kalabalık gördüğü için düzenleyen insanlar gibi. ben de ayrım gözetmeksizin herkesin katılmasından yanayım. ama duyarlılığı ve söyleyecek sözü olan herkesin.

not: entry'i yazdığım saatten dolayı eksik kalan veya kendimi ifade etmeyi beceremediğim noktalar olabilir. bunun için anlayışınıza sığınıyorum.

edit: konu için başka başlık açmak üzere bunları yazmıştım. ben yazana kadar bu başlık açılmış. yazdıklarımı olduğu gibi buraya kopyaladım. umarım bu durumla ilgili bir abukluk yoktur.

devamını okuyayım »
06.06.2013 05:34