tifarhad

  • 348
  • 19
  • 4
  • 0
  • 4 gün önce

sanat ve mühendisliğin kesiştiği çizgi

"bu çizgi ince bir çizgidir" demeyi çok istediğim çizgidir. ama öyle bir çizgi yoktur.

hem mühendis hem sanatçı olmaya çalışıp ikisini de tam olamadığını düşünen biri olarak karşılaştırmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. ama illa karşılaştıracaksak:
ikisi de insanların daha iyi bir yaşamları olsun diye çalışır. mühendis hayatı kolaylaştırır; sanatçı hayata anlam katmaya çalışır. ikisi de birbiri olmadan olmaz.

sanat, estetik olmak zorunda değildir. sanat estetik kaygıdan daha büyük bir olgudur. sanat fikri, sanatın kendisinden daha kıymetlidir. insanı düşünmeye, tartışmaya, felsefe yapmaya, mutlu olmaya sevk eder. insanı diğer insanlardan üstün insan kılar.

mühendislik, sanat üretilebilir ortam hazırlar. insanın yaşam standartlarını yükseltir. mühendislik fikri üründen daha kıymetli değildir prototip dahi olsa ortaya konmuş ürün yoksa mühendisliğin işe yarayıp yaramadığını ölçemeyiz. insanı insan yapan şeydir mühendislik. ar-ge dir. ür-ge dir.

bir örnek verelim; ilk sanatçı mağaraya ilk resmini çizmeden önce, ilk mühendis boyayı icat etti ve nasıl kullanacağını buldu. mühendis olmasaydı sanatçı bişey yapamazdı. sanatçı olmasaydı; mühendisin ürünü işe yaramazdı. ikisi aynı kişi olabilir bu mühendis kimliği ile sanatçı kimliğinin ayrı olduğu gerçeğini değiştirmez.

tasarım diyen olmuş, mimari yapı örnekleri veren olmuş. hatta mimarlık diyen olmuş. hepsi yanlış

mühendislik, tasarım ve sanat hepsi birbirine eşit uzaklıkta ve birbirinden ayrı düşünülemeyen tanımlardır.
mimarlar kendilerini dünyanın tek tasarımcıları olarak görse
bile öyle bişey yoktur efendim. inşaat mühendisi statik ve mukavemetten anlamayan mimarın teknik imkansızlıklarını imkanlı hale getirmese mimar hiç işe yaramaz. bittabi, mimar olmasa inşaat mühendisi de hödük gibi binalar yapar.

bir ilaç geliştirmek, onun formül karışımına karar vermek de tasarımdır. sanat eserindeki enstalasyon da tasarımdır. muhendislik,tasarım, sanat hep birlikte aşağıdaki basamakların toplamına denktir ama tanımlar çok geçirgendir. mühendislik nerde başlar tasarım nerede biter söylemek güç:

bir problem tespit et> onun için tasalan> bir fikir bulup çözüm tasarla>olumlu olumsuz yönlerini tartış, prototip geliştir>ürünü ortaya çıkart>ürünün işe yaramasnı sağla, tercihen estetik kaygı güt> beğeniye sun.

devamını okuyayım »
27.03.2018 23:20