tintobrass

  • azimli
  • anadolu çocuğu (342)
  • 4690
  • 26
  • 9
  • 0
  • evvelsi gün

ben lafa değil icraata bakarım

aynı kafayla çok rahat manda yönetimini kabul edecek insanların beyanatıdır.

bu düşüncenin filizlendiği temel yapı taşıysa, ben ekmeğime bakarım - rahatıma bakarım ilkel güdüsüdür.
bu insanların egosunu okşayıp, önünden bir kap yemeği eksik etmediğin sürece, kendinize koşulsuz itaat ettirebilirsiniz.

zamanında istiklal mahkemelerinde idam edilmiş, dinci mollaların gerçekten vatana ihanet edip etmediğini, bugün aynı zihniyette insanların bu tür düşünceleri ile sağlaması yapabilir.

kuvveyi milliye döneminde, emperyalist ülkelerin bu insanları karşına alıp; bizim boyunduruğumuz altına yönetilmeyi kabul ederseniz, dininizi istediğiniz gibi yaşayıp, şeriat kurallarıyla yönetile-bilmenize imkan vereceğiz, yolunuzu yapacağız, size barınmanız için evler vereceğiz, devletin alt kademelerine çalışanlar seçerken, size öncelik tanıyacağız dese, bu insanların bunu reddedeceğine inanıyor musunuz!

bu insanlarla, taşıdığımız kimlik ve soluduğumuz hava dışında, hiçbir ortak yanımızın olmadığına inanıyorum. ne soy, nede kültür... osmanlı zamanında, bir kelime-i şehadet cümlesiyle müslüman olmuş, bir şekilde aramıza karışmış, kendine yer etmiş ve palazlanmış topluluklar olduğuna inanıyorum.
müslümanlığı bile o kadar yüzeysel kavramışlar ki, kur'an'da affedilmeyen tek günah olan kul hakkı yemeyi, hemen kabul edip, hırsızlığı görmezden gelebiliyorlar.
örneğin,devlet bilincinden yoksun bu insanlar, bugün paralel yapı dedikleri oluşum, devletin ordusuna kumpas kurup, yurtsever vatandaşları zindanlara atarken sessiz kalıp, sırf kurdukları talan düzenine dokudukları için veryansın edebiliyorlar.

bunların tek doğruları var; bedava kuruldukları bu topraklardan, daha fazla nemalanıp, daha fazla pay koparabilmek.

devamını okuyayım »
06.03.2014 11:10