tisikkirlir sipirmen

  • 151
  • 2
  • 1
  • 0
  • dün

game of thrones

işbu entry dothraki zılgıtı atılarak yazılmıştır.
(bkz: tililii)

7x4
--- spoiler ---

öncelikle son kısımdan gireceğim.
* daenerys: dothraki atlılarının rohirrim gibi yaldır yaldır koşturmasını görünce jon'un lafıyla ejderhaları kullanmaktan vazgeçti herhalde dedim. ama sivilin olmadığı yerlerde "be a dragon" sözünü benimsediğini uygulamalı gösterdi. ilk dracarys'te içim titredi vallahi. lannister ordusu yarım popülasyon olarak yakalandı ama tebrik etmek lazım, binlerce dothrak ve drogon reyize rağmen kaçmaya çalışmak şöyle dursun titreyen bile pek olmadı. pek cesurlarmış, sanki her gün ejderha görüyormuşlar gibiydi(!). yalnız drogon ballista ile vurulunca arabası arızalanan kız gibi kenara çekti, tamir etmeye çalışıp beceremedi falan *.

* bronn: koççum noldu lan! ölmeden de yerine sıçılabiliyormuş onu öğrendi bronn efendi. 1vs1'de dothrakinin cüneyt arkınvari bir hamleyle atın bacağını alması sağlam bi' hassiktir çektirdi. drogon'u alacağım derken kül olmasını bekliyordum ama kendini -ve muhtemelen son sahnede jamie'yi- yanmaktan son anda kurtardı spiderman refleksli reis.

* jamie: bir an kendimi son sahnede onun yerine koydum. ordunun yarısı kül olmuş. geri kalanı da kings landing'de allah'a emanet. sanırım epik bir son için ben de alır mızrağı dört nala koşardım atımı. ölsem bile daenerys'i öldürmek zaten yeterliydi rakibi kırmak için. neyse muhtemelen bronn, yanmaktan kurtardığı gibi boğulmaktan da kurtarır*. yine esir düşecektir, dany ve drogon'un önündeki gölden de kaçamazlar herhalde.

*tyrion: önce dany "sıçarım stratejine, aileni mi koruyon lan yoksa" diye fırçaladı, sonra savaş alanında dothraklar "sizinkiler de pek savaşamıyormuş asdasdf" diye maytap geçtiler reisle. üzüldüm lan. jamie ile yüzleşmesini heyecanla bekliyorum.

* arya: senin allahına kurban olurum. resmen şov yaptı ilk günden. brienne ile karşılaşmasını zaten merakla bekliyordum, fazlasıyla tatmin etti. "yavaş olun lan kesmeyin birbirinizi" diye söylenirken buldum kendimi. henüz yüz değiştirme olayından bahsetmedi kimseye ama liste mevzusu yayıldı. yapabileceklerinin tamamını göstermeden dosta güven düşmana korku salmak lazım tabi. helal sana arya başkan!

*bran: "chaos is a ladder" bu cümle ilk sezonda varys ile baelish arasında geçen bir diyalogta kullanılmıştı.* serçeparmak'ın yüzünün düşmesinin sebebi buydu. bran onun da ne boklar yediğini bence gayet biliyor ama jon'un gelmesini bekliyor. çünkü sansa'ya yeterince güvenemeyeceğini düşünüyor olabilir.

*jon: dik dur eğilme kuzey halkı seninle aslanım. sen hele bi gel winterfell'e geri, bran zaten aslen targaryen olduğunu söyleyince o dany'nin ağzına kürekle vurma hakkı doğuyor. az daha dayan koçum.

*cersei: ironbank'in yavşak memuru ile muhabbetinde golden company* isimli paralı askerleri tutacağını söyledi. ama şu bölümden sonra açık alanda hiçbir ordu ya da donanmanın ejderhalara karşı şansı olmadığını görmüş olduk.
--- spoiler ---

keşke sızmasaydı da 1080p izleseydik dediğim bir bölüm oldu. artık pazartesi cilasını çekeceğiz belli.

devamını okuyayım »
05.08.2017 00:05