tom cat

  • aklıselim (555)
  • 566
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

fiat bravo

yaklaşık 2,5 yıldır kullandığım otomobil.

aklımdan hiç geçmemekteyken, sözüne güvendiğim bir arkadaşımın "git bir bak, gerçekten iyi araba" demesi üzerine göz atmaya karar vermiştim. trafikte karşıma hiç çıkmamış olduğu ve reklamına da rastlamadığım için, sadece bir kaç dergide gördüğüm fotoğraflardan tasarımı hakkında fikrim vardı. görüntü fena değil gibi bir düşünce kalmıştı aklımda ama sonuçta bir fiat'tan beklentim çok yüksek değildi. daha önce ilk yerli üretim fiat tipo'lardan birine sahiptim. o zamanlar için kuş serisi haricinde, tempra ve tipo, tofaş'ın en prestijli yerli otomobil modelleriydi. dijital göstergeleri sıradışı, köşeli tasarımları o zaman için modern ve sportif bir görüntü çiziyordu. güzel günlerim oldu o otomobille, şehirler arası bir yolda sıkı bir kazada dağılıp pert olana dek. ama fiat'ın daha sonra kafamdaki imajı pek yüksek olmadı. bravo'ya da bu şekilde yaklaştım bayii'e girdiğimde.

siyah teşhir aracının tasarımını ilk bakışta çok beğendim. hatchback arabalara karşı özel bir ilgim zaten vardır, bravo kaslı ve sportif dış tasarımı ile beni burdan yakaladı; ama beni iç tasarımıyla da ikna etmesini beklemiyordum. içerde malzeme kalitesi yüksek, plastik parçalarda ucuz bir görünüm yoktu. kokpit tasarımı, benim hoşlandığım şekilde sürücüyü kavrayıcı ve dolu bir tarza sahipti. direksiyonun tüm fiat modellerinde kullanılan ortak bir parça olması ve göstergelerin sıradanlığı olumsuz olsa da, iç tasarım da doğrusu beklentilerimin epey ötesindeydi.

arabanın arka kısmının oldukça dar olduğunu fark etmedim değil. ama zaten iki kişiyiz, arabayı 3-4 kişi olarak kullanacağımız zaman çok nadır olacaktı. bir de arka kısımda görüş biraz az, biraz basık bir ortam var ama onu da arkada oturan (olunca) düşünsün dedim. bagajın 400 litre olduğunu da görünce iyice bir ısındım. hemen yanıma yaklaşan satış temsilcisiyle detayları konuşmaya koyuldum. (bugün artık mevcut olmayan) emotion donanım seviyesinin fiyatı, yılbaşının hemen sonrasındaki kampanya dahilinde çok makuldu ve donanım olarak (navigasyon dışında) çok zengin bir paket sunuyorlardı.

bir deneme sürüşü de yapıp testi tamamlamak üzere test aracına bindim. test aracı fiyatını ve donanımını beğendiğim araç gibi 120 beygirlik değil aynı motorun 105 beygirlik dizeldi. direksiyonun asfaltla ilişkiyi kesecek kadar hafiflediği city modunu park etmek ya da yoğun trafik gibi durumlar için ideal buldum. vitesler tertemiz diyemesem de, ne uzun ne kısa yollarında zahmetsiz geçti. turbonun erken devreye girmesiyle motorun gücünü hissetmek kolaydı. 3. vitesteki performans özellikle dikkatimi çekti. öğle vakti çok ciddi denemeler yapamadım ama gördüklerimden memnundum. almanya'da yaşadığım dönemde, porsche'ye kadar çok sayıda üst sınıf araç test etme şansım olmuştu ve bu araba 1.6 litrelik bir diesel için çok sıkı bir performans, bu sınıftaki bir araba için ebd, asr gibi zengin standart donanım ve benim zevkime hitap eden bence şık bir italyan tasarım sunuyordu. evet ikinci eli muhtemelen zayıf olacaktı, evet uzun vadede bir kalite sıkıntısı riski vardı ama bir şekilde bravo beni yakalamıştı. daha önce test ettiğim auris, astra ve qashqai ile kuramadığım bir ilişki oluşmuştu her nasılsa.

yabancı otomobil dergilerinde bir kaç uzun dönem testinin de çok olumlu sonuçlandığını okuyunca bu arabayı almaya karar verdim/verdik. hala severek, mutlulukla kullanıyoruz ve doğrusu ikinci eli nasıl diye hiç düşünmüyoruz. satmak gibi bir planlamamız yok. 50.000 km sonunda hiç sorunsuz, performansı yüksek bir aracın sahipleri olarak mutluyuz. doğrusu 1.6 litre 120 beygirlik multijet motorun tutumlu olduğunu iddia edemeyiz. ama sunduğu güç ve torkun karşılığı olarak ortalama 5,6 litrelik tüketimden şikayet etmem doğru olmaz. 200 km/h gibi süratlere kolayca çıkan bu motoru bir de tutumlu olmakla suçlamamalıyım. üstelik çok başarılı yalıtım sayesinde, kabinde bir benzinli motor varmışçasına sessizlik söz konusu.

arka kısım dediğim gibi dar, 4 ya da 5 kişilik uzun yolculuklar sıkıntı yaratıyor olabilir ve arkadaki basıklık duygusu yolcuları bunaltabilir. ama buna karşın 400 litrelik bir bagaj hacmi sunuluyor ki, bu da bir hatchback için gayet güzel bir değer. bir olumsuz nokta da öndeki çıtaların görüşü biraz olumsuz etkileyebiliyor olması. ya da beni biraz etkiliyor, bundan başka şikayet edeni duymadım.

müzik sisteminde standart bir usb/ipod/aux girişi olsaydı fena olmazdı ve 2,5 yıl içinde yaşadığımız tek sorun cd player'in arızasıydı ancak garanti kapsamında değiştirildi, bu da bravo hakkındaki görüşlerin tamamını değiştirmeye yetmiyor.

sonuç olarak sağlam, yüksek performanslı, tatmin edici bir malzeme kalitesine sahip, zengin donanımlı, sportif bir hatchback olduğunu söyleyebilirim. ancak anlayamadığım nokta, fiat'ın bu aracı pazarlamakta ne avrupa ne de türkiye'de büyük bir başarı ya da istek sergilememesi. bence daha fazla ilgiyi ve saygıyı hakeden bir otomobil.

devamını okuyayım »
05.09.2012 15:44