toolga61

  • 1184
  • 11
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

yeni başlayanlar için star wars

dini politika filmidir. biraz spoiler vereceğim ancak vereceğim bu spoilerlar filmi izlemenize sıkıntı yaratmayacak şeyler olacak. okumanızı tavsiye ediyorum.

--- spoiler ---

dünyada her şeyin 2 zıttı vardır. bu filmde de aydınlık taraf olarak jedi denen bir tarikat, karanlık taraf olarak da sith denen bir tarikat var. ayrıca filmin ilk sözü "a long time ago in a galaxy far, far away..."'dir. yani diyor ki daha henüz bir yaratıcı gönderilmedi ve dünyada geçmiyor. filmdeki yaratıklar veya insanlar kendi düşünceleriyle bir yaratıcı kudretin varlığına ulaşıyorlar ve buna güç diyorlar. jedi tarikatı bu gücü akıl ile kullanıyor. sith tarikatı ise duygularıyla. yani doğadaki zıtlık dengesi bu filmde asıl olarak akıl-duygu ile çatışma buluyor. jediların dini görüşleri zaten sufizme çok benziyor. islamın da zaten akılcı olduğunu varsayarsak jedilar müslüman; sith tarikatı da duygularıyla hareket edip insanlara hakimiyet kurmak istedikleri için yahudi olarak nitelendirilebilir. tabi doğada bir zıtlık dengesi vardır. duygu veya akıl ne kadar güçlenirse zıt kutbu da o kadar güçlenir. bu güç dengesi yeni filmlerin konusu olduğu için burayı geçiyorum. biz de izleyip göreceğiz.
bu denge inancı ile ilgili kuran'da geçen bir kaç ayet paylaşayım. "gerçekten biz, her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık. kamer 49", "sakın dengeyi bozmayın. rahman 8"

dönelim jediların amacına. jedilar tasavvuftaki vahded-i vucüd olayına ulaşabilecek kadar güçle iç içe olan kişiler. benlik duygularını bitirip sadece insanlara karşılıksız iyilik yapmak için yaşarlar. ayrıca galaksideki cumhuriyetin de savunucuları ve koruyucularıdırlar. çok mütevazi olduklarından ve yalan konuşmadıklarından dolayı politikada direkt rol almazlar. sithler ise direk politikanın içindedirler.

şimdi can alıcı noktalara geliyorum. galakside hüküm süren cumhuriyetin merkezi eskiden sithlere ait olan bir yerdir. sithler için bu gezegen kutsaldır. sithlerin amacı ise kutsal topraklarından itibaren başlayıp tüm galaksideki cumhuriyet ile yönetilen devletleri birleştirip tek devlet düzeni içerisinde yönetmektir. bunun için önünde jedi korumasındaki cumhuriyet senatosu vardır. sithler senatoya saldırarak bu işi jedilar yüzünden başaramayacaklarını bildikleri için politikayı içten fethetmeye çalışırlar. sith lordu politikaya kimliğini gizli tutarak sızar. politikaya sızan bu sith lordu çeşitli dalaverelerle en üst kademeye kadar gelir. ardından kendi kendine darbe yaptırarak orduyu ve politikayı birden kendisine bağlar. ardından kendisinin sith lordu olduğunu anlayan jediların saldırısına uğrayan bu lord halkı yardımıyla jediları kışkırtır. seçimle gelen seçimle gider diyen jedilar da bu lorda katılır. bu süreçten sonra başkanlığı galaktik imparatorluğa dönüştürür. ardından senatoyu feshederek cumhuriyetin son kalıntılarını bitirir ve galaksideki tek imparatorluk gücüne ulaşmış olur. bakın yeni dünya düzeni diyorum, kudüs diyorum, kendi kendine darbe planı diyorum, başkanlık sistemi diyorum, senatoyu feshetme diyorum, cumhuriyet gitti diyorum.

ayrıca star wars'da dini açıdan birçok motife rastlanabilir. darth vader-hz. isa benzerliği gibi. ha bir de jedilar akılcı oldukları ve duygu kendilerine yasak olduğu için aşk yaşayamazlar ancak jedi konseyinin izni ile evlenebilirler. bu da islamdaki dini nikah zorunluluğuna benzer.

önceki yazılarımdan:
#66267589
#66199149

--- spoiler ---

devamını okuyayım »