tor baglantisi

  • 364
  • 3
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

duckduckgo

kısa adresi ddg.gg olan arama motoru.
ara sıra kullanıyordum, az önce uygulamasını yükledim, uzun süre deneyeceğim, izlenimlerimi paylaşacağım.

edit: !bangs adını verdikleri bir işlev var, örneğin arama çubuğuna !tdk ropdöşambır yazdığınızda tdk'de ropdöşambır'ın anlamını arıyor, !yt lost on you yazdığınızda youtube'da lost on you'yu arıyor. bu işlevin en büyük özelliği doğrudan ilgili sitenin sonuç sayfasına yönlendirmesi. benim en sık kullandıklarım arasında !tdk ve !tureng var. daha çok ayrıntı şuradan öğrenilebilir.

anlık yanıt özelliği var, ki bunu yanlışlıkla keşfettim. türkçe aramalarda çalışıyor mu bilmiyorum ama örneğin "how to install a gnome theme" yazdığınızda ask ubuntu'da sorulan ve doğru yanıt olarak seçilen sonucu çat diye karşınıza çıkarıyor. bu bilgiler türlü sitelerden derleniyor. ben gnu/linux kullandığımdan, yardım gerektiren konularda ddg'yi kullanıyorum ve bu tarz hızlı yanıtlar zaman kazandırıyor.

bir de, örneğin web tarayıcınızda ddg'yi varsayılan arama sağlayıcınız yaptınız, bir şey arıyorsunuz ama ddg'de bulamadınız, arama çubuğunun başına hemen !g yazıp bir boşluk bırakıp derdinizi yazıyorsunuz, o da sizi google'a yönlendiriyor. böylece, hem yalnızca üç tuşa basarak google kullanmaya devam edebiliyor hem de yeni arama motorunuzun keyfini sürebiliyorsunuz.

bunlar masaüstü bilgisayar izlenimlerimdi. android telefonumda uygulamasını kurmuştum. orta tuşa ddg'yi atadım, basılı tutunca arama ekranı açılıyor. her defasında klavyede ünlemi aramayalım diye arama çubuğunun soluna ünlem imini koymuşlar, ona basınca doğrudan bang özelliği açılıyor, böylelikle hızlıca daha özellikli arama yapabiliyorum.

devamını okuyayım »