tortfeasor

  • 323
  • 7
  • 2
  • 0
  • dün

fallout 4

oyun inmiş durumda ve oynamamı bekliyor. oyunu henüz açmadan entry giriyorum ayıp oluyor farkındayım ama şu ilk bölümden deathclaw ve power armor çıkması, 3-4 saate fat man alınması olayına muhafazakarlıktan uzak ve açık fikirlilikle yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. elbette o vaulttan çıktıktan sonraki bilinmezlik, çaresizlik, güçsüzlük hissi falloutların en büyük alameti farikalarından biri. ama developerları da yeni şeyler denedikleri için suçlamamalıyız. bu oyundaki power armor meselesinin seriye yeni bir soluk getirmek için ideal bir girişim olduğunu düşünüyorum. bu gibi denemeler elbette her zaman iyi sonuçlanmaz ve hatta genelde kötü sonuçlanır. ama developerları "daha ilk bölümden power armor aldım 0/10 worst game ever" diye eleştirirsek onları yeni şeyler denemekten caydırmış oluruz. bunun kaçınılmaz sonucu da fallout'un ve köklü yeniliklerin yapılamadığı herhangi bir oyunun devam oyunlarının call of duty gibi minimal değişikliklerle birbirini tekrarlaması olur. özetle, power armorın deathclawun vs erken çıkmasını eleştirebilirsiniz elbette; ama bunlar yüzünden oyunu kötü ilan etmeyelim. orijinal fallout experience'ı yaşamak isteyen arkadaşlar zorluğu yükseltir, power armor kullanmadan bitirmeye çalışır (eğer böyle bir şey mümkünse, henüz oynamadığımdan bilmiyorum) vs. ama yine de oyundan keyif alır.

diyalogların dumbed down olmasına diyecek bir şeyim yok. o cidden ayıp olmuş. console friendly olması bunun bahanesi olamaz. gerçek console friendly bu değil. "press x to sarcasm" olayı cidden büyük bir eksi.

skill sisteminin sadeleştirilmesi ise oyuna çok bir şey eklemiyor elbette ancak eksiltmiyor da bence. bunun casual gamerların ilgisini çekmek için olduğu açık. ama öte yandan lockpickin 51 olması ve 74 olması arasında hiçbir fark yoktu önceden, bu tarz skillerin sadeleşmesinde sıkıntı yok. guns, explosives vs tarzı skillerde ise anladığım kadarıyla yalnızca silahın statları ve sizin nişan almadaki vs maharetiniz önem arz ediyor. bu elbette oyunun rpg niteliğini azaltıyor, ama öte yandan gerçekçilik katıyor.

özetle oyunun rpg niteliğinin gittikçe azaldığı çok açık. fallout 1 ve 2 maksimum seviyedeyken, 3 ve nv ile bu seviye skyrim/oblivion seviyesine düştü. 4 ise daha çok deus ex human revolution ayarında gibi. ancak rpg niteliğindeki bu azalma bu oyunun kötü bir oyun olduğu anlamına gelmiyor. sonuçta bethesda da kar amacı güden, hayatta kalmak için kara ihtiyaç duyan bir şirket ve bu yüzden oyunu sulandırmaları gerekti. fallout 4 ya böyle olacaktı ya da hiç olmayacaktı gibi dramatize edebiliriz bile durumu. bu yüzden oyunu en iyi fallout ilan etmeyebilirsiniz (ki 3-nv-4 liginde bile 1. değil anladığım kadarıyla) ama "2 saat oynayıp sildim" de olmasın. yeniliklere açık olun, bunun eski falloutlardan olmadığını kabullenin ve en olmadı eski falloutların hatrına oyundan keyif almaya bakın.

tabi oyunu henüz oynamadığım için bu entryde yazdıklarımı yemek zorunda kalabilirim ve dolayısıyla bu entry 10 saniye içinde kendi kendini yok edebilir. göreceğiz...

devamını okuyayım »