toutaku

  • 3497
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

anime izleyen insan

güzel ülkemde de şöyle bir kanı var. devlet televizyonlarımızda daha çok pokemon, digimon ve beyblade gibi seriler tuttu. doğru düzgün yayınlanan animeler de artık yayınlanmıyor canım türkiyemde. sorumlusu da ahan da bakın şu çocuk (bkz: ben pokemon'um deyip camdan atlayan çocuk/#27732562) ha bu ipne oğlanın yüzünden artık türkiye'de anime yayınlanmıyor ve gavatın biri çıkıp ciddi ciddi anime izleyen var mı diye kendi götünce ortaya bir sıçmık atıyor kendi çapında. her neyse diyordum ki sadece kıt anime bilgisi kültürüyle insanlar böyle yorum yaptılar mı gerçekten çok komik durumlara düşüyorlar. anime daha çok dünya çapında milyarlarca hayranı olan ve halen gelişmekte olan büyük bir kültür. çoğu insan kendisini bu sevdaya kaptırdı mı sevdiği karakterlerin koleksiyonunu veya figürünü toplicam diye hobi işlerine de girerler. evet anime ve manga sevmek daha çok bir hobi işi. ayrıca benim gibi belirli bir yaşa gelip halen kendinizi bu kültürden de uzak tutamıyorsanız artık hayatınızda önemli bir yer edinmiştir bu kültür. aynen kolunuz, bacağınız veya bilemedim gözünüz gibi sizin bir parçanız olmuştur. nasıl dizi meraklıları varsa anime kültürü de böyle bir şey. her hafta sezonluk yayınlanan animelerin yeni bölümleri iple çekilir bu yüzden. (bkz: anime/#40705562) gibi ve her yeni sezon yeni animeler çıkmaya da devam ediyor bu bahar dönemi de dahil.

aslında uzun uzun yazmayı planlıyordum başta ama sözlükteki arkadaşlarım genellikle kısa olan entryleri okumayı severler o yüzden son bir şeyden daha bahsedeyim. anime her yaşa hitap eder. shounen, shoujou, shoujo ai veya bilemedin shounen ai. bu kategoriler içlerinde de alt gruplara ayrılırlar. mesela shounen serileri genellikle her yaştaki okuyuculara veya izleyicilere hitap eder artık eskiye nazaran. şiddet, çekişme, dövüş, savaş ve mücadele ana temalarıdır. elbette 10 veya 16 yaş arasındaki çocuk ve gelişmekte olan kitlelere hitap eden shounen seriler de vardı ve bu serilerde entrymin girişinde bahsettiğim türkiyede popüleler olmuş seriler. genellikle çocuk kuşağında yayınlanırlar. ama one piece veya full metal alchemist gibi aşmış serileri de örnek verecek olursam tamamen bir kısıtlama yoktur shounen okuyan veya izleyen kesim için. 50 yaşına kadar gideri vardır bu kitlenin. çünkü one piece gibi serileri okuyan benim gibi kesim bu serileri okuyarak veya izleyerek büyümüştür. dragon ball veya saint seiyaa gibi seriler de buna bir kaç örnek oldschool bağlamda. ama birde sırf +18 ve üzeri kitleye hitap eden seriler vardır ki bu seriler seinendir. her bünye bu serileri okumayı kaldıramaz. gidip bir çocuğa okutur veya izletirseniz bu serileri apışıp kalırlar oldukları yerde. monster, ginga eiyu densetsu veya en basitinden eve no jikan veya ghost in the shell gibi bir seri izletip bir çocuğua veya genel kültürü ortalama birine sorsanız bu seriden ne çıkardınız diye size fazla bir cevap vermeyecektir. ama animeyi metinler arası boyuta taşıyıp, detaylı insan psikoloji bağlamında analiz etmeye kalkışırsak ortaya bir tez konusu çıkar. mesela türkiye'deki bir çok anime severi bu kültüre bağlayan seri ay savaşçısıydı. tür olarak mahou shoujo yani bir shoujo serisidir. bu seri ile başlayıp işi ilerletmiş bir sürü arkadaş tanıyorum ve hayatlarına mesut bahtiyar devam ediyorlar. ve anime izleyen diye dalga geçilen bu kişi kültüre aşina olduktan sonra artık kendi sevdiği türlerin serilerinden başka da seri izlemez olur. ben böyleydim. bir ara mecha serilerinden başka bir seri görmezdi gözüm ve mecha hayranlığım yüzünden baya baya bir maket koleksiyonu yaptım. hobi işte. insanı mutlu ediyor. o zaman uçak maketi yapan o abileride ayrıca eleştirmek lazım lan oğlum eşşek kadar adam oldun halen maket işleriyle uğraşıyorsun diye. figür toplamak ve anime ve manga koleksiyonu yapmakta aynı şey. bunun bir yaşı olmaz. alanında bir çok tür barındırdığı için her kesime hitap eder. ben anime sevmiyorum diyen insanların bile izleyip seveceği seriler vardır. tabii bunları onlar ile tanıştırmak bu işe gönül vermiş kişilerin görevidir. her ne kadar bu kültüre olumsuz bile bakılsa bir gün şeytanın bacağını kırıp, anime seven birisinden yardım istesin. hangi türü seviyorsa o tarzda bir anime öneri yapılsın bu huysuz anime sevmeyen kardeşimize.

şu an istanbul üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı okuyan eşek kadar adamlar, fantezi edebiyatı dersinde howl's moving castle izleyip, ciddi ciddi joseph campbell'ın the hero’s journey tezinden yola çıkarak bu animeyi detaylı bir şekilde analiz ettiler. ee artık okullarda bile okutulmaya başlayan böyle bu kültürü eleştirmek abesle işgaldir arkadaş. bilip bilmeden yorum yapmak bizim türk insanımızın üstün başarı görevidir. ağzı vardır ve dudaklarına bok sürülmüşçesine her şeye bok atar. biz buna troll diyoruz ve o yüzden (bkz: don't feed the troll) alacaksın eline meşe odunun vuracaksın beline bunların acımadan ve zorla yaoi serileri izleticeksin bak ondan sonra imana gelmiyorlar mı.

edit: o değil de kendimi kötü hissettim lan böyle bir başlık görünce. sanki kötü bir şeymiş gibi. toplumun istenmeyen ve ezik bir kesmini temsil ediyormuşuz gibi. gerçekten de ciddi ciddi oturup anime izliyorum ben haftalık yahu. şu listeye bakıldığı zaman, bu 2014 bahar sezonunda yayınlanan animeler arasında haftalık olarak takip ettiğim 7-8 seri var bunları da sözlüğe entry olarakta giriyorum. ulan günah mı işliyoruz anlamadım ki. millet batı dizilerinin başlığına hırla entry girerken bizim açtığımız başlıkların altına ya entry girilmiyor ya da bir kaç benim gibi azınlık evet azınlık anime sever kitle belirli periodlar ile entry giriyor. kendimi bana yine kötü hissettirdiniz alacağın olsun sözlük. neyse hiç olmazsa olaya bir de iyi yönden bakacak olursak anime denilen olguyu aklı başında ve duyarlı belirli bir kesim izliyor ve bu kesim türkiye'de de gerçekten sayıca az bir grup. başka ülkelere baksan adamlar her ay anime ve manga conventionları düzenliyorlar. forum buluşmaları desen her gün oluyor. elin gavuru anime kültürünü japonlardan daha çok benimsemiş ama güzel ülkemde her şeyden geri kaldığımız gibi bu kültüründe oldukça gerisindeyiz ve bu gerçekten de vahim ve üzücü bir durum.

devamını okuyayım »
15.04.2014 21:32