toz bezi

  • 388
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

susuz yaz

--- spoiler ---

filmin kadın ve su üzerinden mülkiyet tartışması yaptığı daha önce yazılmış. ancak yönetmenin bu ikisi üzerinden yürüttüğü tartışma iki farklı hikaye anlatıyor mülkiyet hakkında.

erol taş/osman su üzerindeki mülkiyet hakkını dövüşerek, öldürerek, hatta sopa yiyerek kazanmaktadır. öbür tarafta ise kadın üzerindeki egemenliğini çok daha farklı yollardan sağlar. bence filmin ana ekseni su üzerinden aksa da, bu yan hikaye daha çok şey anlatır mülkiyet ve kapitalizm üzerine.

hasan, kardeşinin karısına sahip olmak istemektedir. filmin başından itibaren bu hissetirilir izleyene. ancak, bu sefer su meselesindeki gibi davranmaz hasan. kardeşi hapise girdikten sonra, abi ile gelin aynı evde yalnız yaşamaya başlarlar. pek çok sahnede, yönetmen, abinin geline tecavüz edeceği ve ona zorla sahip olacağı hissi uyandırır bizde. sahneler uzatılır, hitchcockvari bekleyişlerle izleriz bu sahneleri. abi, gelini takip eder, onu gözetler, gerilim artar ancak zor kullanma/tecavüz bu sahnelerde gerçekleşmez. beri taraftan, film ilerledikçe gelinin direncinin azaldığı görülür.

en sonunda, abi, geline kardeşinin hapiste öldüğü yalanını söyler ve sonrasında kız evi terk eder. ancak, gelini yoldan çevirir abi. evde kalmasının daha hayırlı olacağı yolundaki telkinlerle, ölen kocasının haklarının artık gelinde olacağı garantisini vererek ikna eder onu. takınabildiği en ikna edici tavırla, gelinin başka gidecek yeri olmadığından dem vurur ve annesinden de ihtiyacı olan desteği bulamayan gelin istemeye istemeye geri döner abinin evine. bu sahneden sonra, gelin tamamen yalnız ve çaresiz görmektedir kendisini.

işte bu direnç minimuma indiğinde, onunla birlikte olur abi. bu sahne sonrasında jandarmaya koşan bir gelin yoktur, bilakis bu tecavüz sahnesini takip eden sahnede abinin ayaklarını yıkayan bir kadın görürüz. artık, kadın da adamın "mülkiyetine" geçmiştir. hem de su için verilen kavganın bir benzeri verilmeden, uzun süreli mücadeleye girişilmeden. bu durumun, kadın için bir kader olduğu, başka gidecek bir yer kalmadığı, alternatifsiz bir dünyada bulunduğu hissiyle kabul ettirilmiştir egemenlik geline. tecavüz sahnesinden sonraki sahnede de, hasan kadının erkeğin kaburgasından yaratılmasını referans verir. bu durum doğanın kendisinde vardır, dünyanın kuruluşundan insanın ortaya çıkışından beri kadın erkeğe tabidir, onun sayesinde vardır, onsuz varlığını sürdüremez. mücadele anlamsızdır artık.

filmin sonunda kardeş hapisten çıkar, gelir abisini vurur. karısını kurtarır, suyun kapaklarını açar. izleyenin gönlüne suyu serper, bi ferahlarız. sonra o suyun ferahlığı uçar gider 5 dakikada. biz de geri döneriz büyük abilerin çaresiz gelinlere, kapitalist düzenin zavallılara tecavüz ettiği gerçek dünyamıza.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »