trodneskeszuyzukodnib

  • 364
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kadıköy kartal metrosu

pendik'e uzatılacak metrodur. ulaşım a.ş.'nin haritalarında yakacık ve pendik gibi hayalet duraklar var. yakacık dediği de muhtemelen pendik köprüsüyle kartal köprüsü arasında bir durak olur, zira bildiğimiz yakacık e-5'ten hayli yüksekte. arabayla 15 dakika falan, yürüme mesafesi değil yani. gebze'ye kadar uzar mı emin değilim ama uzaması taraftarıyım.

anlaşılmayan birkaç meseleye de değinip kapatayım.

abd'yi bilmiyorum ama inanın avrupa metroları daha çok sidik ve insan kokuyor. biz metroyu geç gördük, pek de verimli kullanmıyoruz ama bizimkiler çoğu avrupa metrosundan daha temiz. o da tabii ki şimdilik. zira metrolarımız iş saatleri dışında yoğun kullanılan araçlar değiller maalesef. yoğun kullanım gelince ülkemizdeki her şeyde olduğu gibi onun kokusunda da daha kötü bir sonuç alacağımızdan emin gibiyim. yine de iyimser olmaya çalışıyorum. bizim metrolardaki koku genelde insanlardan kaynaklanan at kokusu değil, rutubet kokusu. yepyeni metro bu kadar kokar mı denmiş, evet, kokar. yeni kazılmış yerden rutubet kokusunun atılabilmesi için yıllar geçmesi gerekiyor. yani zaten yeni olduğu için kokuyor. yıllar geçtikten sonra da yoğunluk ve temizlik ihmallerinden kaynaklanan başka kokular gelecek. metro sisteminin kaderi bu, ki yer altında tünelde gidiyorsun yani. maalesef kurtulmanın pek yolu yok, burnun bir süre sonra alışacak, öyle idare edeceksin.

"hiç kullanmıyorum, dolayısıyla trafiğe veya insanlığa hiç faydası yok bence" diyen arkadaşlar görüyorum. hat gayet de kullanılıyor arkadaşlar. sizin yaşadığınız yer ve kullandığınız güzergahlarla uyumlu olmaması bir projeyi mantıksız veya verimsiz yapmıyor. durakların konumlandırılmasındaki problemler konusunda bazı arkadaşlara katılabilirim ama tüm projeyi "ben kullanmıyorum, ı ıh, olmamış" diye çöpe atmak o projeden yararlanan halka haksızlık olur.

metro e-5'ten geçiyor, evimin olduğu semte giden minibüsler e-5'in yukarısında bir caddeden geçiyorlar. kadıköy'den döneceksem yokuş inmek rahatıma geliyor, ilk duraktan bindiğim için ayakta da kalmıyorum. öteki yönden geleceksem minibüs yoluna yokuş çıkmak yerine aynı mantığı metro'ya inmek için kullanıyorum. tabii acelem varsa ve yollar kalabalık olacaksa dönüşte de metro'yu tercih ediyorum. yani her insanın ihtiyacı ve konumuna göre değişebiliyor böyle şeyler, ve 5-6 milyonluk anadolu yakasının önemli bir kısmı bu metrodan yararlanıyor. bazısı trafikten etkilenmeyip yararlanıyor, bazısı azalan kullanım sonrası minibüste fort yemeyip yararlanıyor, bazısı ilerleyen dönemlerde minibüs hatlarının ve ara metro tünellerinin düzenlenmesi nedeniyle aracıyla daha az trafik çekerek etkilenecek.

bir de yeni ulaşım çözümlerinin bir kısmı uzun vadede mantıksız gibi gözükse de, çevresine çok etkisi olmasa da, "kullanan" için temelde yararlı oluyorlar. anadolu yakası'ndan iş saatinde bir saat içinde avcılar'a gidebilmek metro ve metrobüs olmasaydı imkansız olacaktı. özellikle metrobüs'ün trafik konusunda yararından çok zararı olsa da, "kullanan" için çok şey fark ediyor.

belediyenin ve ilgilenen şirketin konuyla ilgili planlarına %100 hakim değilim ama istanbul'da trafiğin düzelmesi ve ulaşımın rahat yapılabilmesi adına birkaç şey gerek anadolu yakası'nda:

minibüs ve otobüs hatları dikey (kuzey - güney doğrultusunda) olarak düzenlenmeli. halihazırda anadolu yakası'nda iki adet raylı hat var. yani iki adet trafikten etkilenmeyen, trafiğin yoğun olduğu hatlarda "kullananı" rahatlatacak hat var. birisi düzenleniyor (haydarpaşa'yla başlayan), ama bir ara bitecek. üçüncü hat da çekmeköy civarına geliyor. dikey hatlar iyi oluşturulursa muhteşem olacak. hatta öyle bir ağ oluşacak ki bu hatlar varken bireysel araç kullanan adamı sokakta görünce taşlayacağız, geri zekalısın lan diyeceğiz.

lastikli tüp geçit işi çok zor. biz görmeyiz, ama çocuklarımız görürler sanırım. üçüncü köprü bir miktar mantıklı olsa da yeri çok yanlış seçildi, bu istanbul'u daha da kalabalıklaştırıp keyfimizin ve trafiğimizin içine daha da edecek. çekmeköy hattını üçüncü köprüye bağlayacak bir girişim hiç fena olmazdı mesela. oradan da hacıosman metrosu uzatılsa peki? fiziksel şartlar uyar mı emin değilim ama bunlar çok fantastik şeyler değil.

teleferik meleferik yalan arkadaşlar, kaç kişiyi taşıyacak bu zımbırtı? marmaray ulaşımı kolaylaştırır, çok çok kolaylaştırır ama trafiğe yine faydası olmaz çekmeköy metrosu tamamlanana kadar. her gün toplu taşımada veya aracında ümraniye saçmalığını çeken insanlar akın eder metro tamamlanınca.

avrupa'da metrobüs yolunun altı kazılıp raylı sistem konulursa efsane işler, yol da genişler, trafik "haliyle" rahatlar. bunu yaparken anadolulunun avrupa'ya geçişini de kısıtlamamak adına metrobüs söğütlüçeşme - zincirlikuyu arasında tutulabilir.

en ama en önemli problemimiz metrolarımızın çalışma saatleri. iki ana hat (hacıosman - taksim ve kadıköy - kartal) en erken saat gece 2'ye kadar açık tutulmalı. this is istanbul, arkadaşlar.

devamını okuyayım »
31.08.2013 07:43