trodneskeszuyzukodnib

  • 314
  • 5
  • 1
  • 1
  • bugün

windows 8

başlat menüsünün zaten çok acayip fonksiyonu olmadığından mütevellit, yeni gelen ekranı sırf bir başlat menüsü olarak inceleyip bu değişikliği çok büyük ve sarsıcı olarak nitelendirenleri anlamadığım yeni platformdur. zaten bilgisayarınızı windows 7'de nasıl kullanıyorsanız, windows 8'de de kullanabiliyorsunuz. bilgisayarı aç, masaüstüne tıkla, al sana windows 7, bunun neresi karışık hiç anlamadım. windows 8 tamamen düşünüldüğünde hem windows 7 yüklemiş, hem de ikinci bir işletim sistemine sahip olmuş hissi yaratılıyor. bir seneden beri çeşitli önizlemelerini kullandım. sistem sağlam arkadaşlar, rahat olun. tamamen yepyeni bir arayüzle gelen tam ekran uygulamalar, kullanım kolaylıkları, ek fonksiyonlarla birlikte windows kullanma deneyimini ciddi şekilde değiştirme imkanına sahip olsa da, windows 7'ye alışmış bir bünyanın 7'de yapıp da 8'de yapamayacağı şey hemen hemen yok gibi. yapamayacağınız şeyler de bazı programların 8 uyumlu olmamasından kaynaklanıyor, ki o da çözülür.

yukarıda sorulmuş. evet, dosyalarınızı, ayarlarınızı ve hepsini olmasa da programlarınızı kaybetmeden 7'den 8'e yükseltebiliyorsunuz. zaten sitesinde verilen "indir" linki yükseltme yardımcısına bağlanıyor. indirdiğiniz yükseltme yardımcısının yaptığı ilk şey de compatiblity olayını incelemek oluyor. beş on dakika içinde hangi programın direkt windows 8'e aktarılabileceği, hangisinin aktarılamayacağıyla ilgili bir rapor geliyor önünüze. şahsen benim bilgisayarımdan çıkan rapora göre 70 kadar uygulama compatible çıktı, 10 kadar uygulama ise çıkmadı. o uygulamalarla ilgili ise tamamen bi incompatible olayı yok. birçoğunun registrysinin taşınması problem yaratacağından taşınamıyor. yani yükseltmeyi yaptıktan sonra programları tekrar indirip kurabilirsiniz. bazı programlar için ise win8-compatible versiyonları çıkana kadar bekleyeceksiniz. ki bahsettiğim incompatible programların hemen hemen hepsi bir boka yaramayan, zamanında kurduğum ama kırk yılda bir kullandığım programlar çıktı. bullzip pdf printer mesela, onun yaptığını yapan elli tane daha program vardır orta seviyede bir windows kullanıcısının bilgisayarında.

neyse, uyumluluk testinden sonra yükseltme yardımcısı size birkaç seçenek sunuyor: ayarları, programları ve dosyaları koru; ayarları ve dosyaları koru; hepsini temizleyip üstüne kur gibi seçenekler bunlar. ayarlar, programlar ve dosyaları koru deyip yükselttiğinizde compatible olarak belirlenen programları (ki çoğu compatible çıkıyor) kaybetmeden 8'e geçiyorsunuz, dosyalarınızı da kaybetmiyorsunuz. tabii bu işlemin fool-proof şekilde ilerleyebilmesi için "ne olur ne olmaz, siz yine de önemli dosyaları yedekleyin" demek durumundayım. sonra gelip 4891, sana uydum, sıçtım demeyin sisteminizle ilgili bir problem yaşadığınızda.

fiyatı da hoş aslında. 79 lira hiç fena değil. indirim kuponu almaya uğraşırken kafayı yemeyin. fiyatın böyle olmasının sebebi tahminimce yeni arayüz ve uygulama marketi üzerinden korsan indirme yapmanın mümkün olmaması, ve microsoft'un -aynı rakipleri- gibi parayı sistemden değil de aplikasyondan kazanmak istiyor olması. bu yüzden bir iki haftaya forumlara dolacak korsan win8 kopyalarına tamah etmemenizi, 79 liranıza kıyıp komple orijinal bir deneyim yaşamanızı tavsiye ederim. sonra bill amca ve arkadaşları bir şeyler yaparlar, sisteminiz deaktive olur, ne bileyim uygulamalarınız silinir, dosyalarınızı kaybedersiniz maazallah. en azından korsana girecekseniz bile yeni elektronik ürün anahtarı çakallığını aşma amaçlı kesin ve net bir yöntem bulunana kadar sabredin.

solitaire, mayın tarlası, vs. gibi binlerce yıllık oyunlar yerine daha manalı, yeni ve hoş oyunlar gelmiş olması bile güzel bu sistemle ilgili. windows kullanıcısı yeni arayüze ve uygulama-pazarı mantığına alıştıktan sonra eski alışkanlıklarımızı da terk etmeye başlayacağız eminim. tüm bunlar her şeyin tek elden yönetildiği, zaman ve mekandan bağımsız bir bilgisayar deneyimi için atılan adımlar. sistemi tamamen çöpe atmadan bir inceleyin, sadece görsel değişikliklere takılmayın. kullanıcı dostu olma ve hatta teknik özellikler bakımından windows 7'nin bile ötesinde çok hoş bir sistem. sağını solunu kurcalayın, yeni uygulamalar yükleyin, paranız varsa paralı olanları yükleyin, ne bileyim... karıştırın biraz. daha resmi olarak çıkalı bir ay bile olmamış, millet xp geyiği yapıyor amına koyim. xp mi kaldı lan? vista gibi kullanım açısından rezil bir sistemden kaçmak için yapılırdı bu geyik, windows 7'yi görüp de hala inat edip "alışkanlık işte hacı, kolay ve hızlı sistem" diye xp kullananın da afedersiniz kafasına sıçayım. vista'ya kaç kere virüs girdiğini hatırlıyorsunuz mesela? bir de bunu xp'ye giren virüs sayısıyla karşılaştırın. ben şahsen vista'dan sonra antivirüs kullanmadım. bir kere bile kullanmadım. "kasma" sorunu da 7 ile aşıldı ve en güzel windows sürümü 7 ile ortaya çıktı. şimdi inanıyorum ki daha da güzel bir sistem yapıldı. dediğim gibi inceleyin biraz, hemen çöpe atmayın. sorun varsa uğraşıp çözün.

devamını okuyayım »