tum dikkatinizi verin

  • 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

özel okul

türkiye’de sayıları günden güne artmakta olan, küçük şehirlerde bile sıklıkla karşılaşabileceğiniz eğitim kurumlarıdır. kurum sayısı o kadar arttı ki özel okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı 10 civarında. türkiye’nin yaşadığı cemaat okulları krizine rağmen sayılarının hızla artması şaşırtıcı. ancak, neo-liberal ekonomilerde devlet bütün yüklerinden kurtulmaya çalışırken, bu okulları desteklememesi de mümkün olamazdı.

ülkedeki özel okulların konuyu da yanlış anladıklarını ve ellerine geçecek parayı biraz fazla düşündükleri kanısındayım. pek çoğu sadece kayıt ücretleri konusunda özelleşiyor. sanat, bilim veya spor konusunda pozitif ayrışan kurumsal bir özel okul zinciri göremiyoruz. bu sebeple en azından akademik bir özelleşme isteyen velilerin şu soruları mutlaka sorması gerekiyor.

üniversiteye giriş sınavlarında devlet okullarına göre daha iyi yerleştirme oranlarına mı sahip? yurtdışındaki üniversitelere yerleştirme oranları mı daha iyi? bu okullardan mezun olan öğrenciler iş hayatına atıldıklarında daha çok mu maaş kazanıyor? sportif faaliyetlerde diğer okullara göre daha mı başarılılar? bilim yarışmalarında hep üst sıraları mı zorluyorlar? sosyal aktiviteler, toplumsal konularda duyarlılığı yüksek bireyler mi yetiştiriyorlar? kendiyle barışık bireyler yetiştirilmesine yardımcı olabiliyorlar mı? mezunları girişimciliğe ve start-uplara daha çok mu yöneliyorlar?

ikna oldunuz mu? olmadıysanız, o özel okulları kafadan eleyin gitsin. merkezi yerleştirme sınavlarında başarı için on binlerce lira dökmenize gerek yok. bu başarıyı elde edebileceğiniz başka yollar olduğuna göre verdiğiniz parayı hak edecek başka vizyonlara sahip olmalısınız.

devamını okuyayım »