tum haklari saklidir

  • 1010
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

sadece askerde karşılaşılan olaylar

mustafa'nın bir başka olayıdır.
yazıyı okumadan önce sırasıyla şu iki yazıyı da okumanızda fayda var.

(bkz: #44803258)
(bkz: #44803499)

son yaşanan firar olayı ile birlikte mustafa'nın can güvenliğinin bölüğün tabur ve alay nezdinde var olan karizmasından daha önemli olduğuna karar kılındı. artık bizimle kalacaktı. bölük merkezinde. yeni görevi ise ....
yeni görevi yoktu. başını belaya sokmasın yeterdi. aklı başında bir çok askerimiz vardı bölük merkezinde. hepsi gayretle sahip çıkıyorlardı. ailesi mi, bölüktekiler mi bilmiyorum çok araştırdım sordum failini bulamadım, birileri aklına girmiş mustafa'nın. yazıhaneye geldi
-abi ben izne gideceğim dedi.
şaşırdım. bilenler bilir doğu da bir çok yerde çarşı izni göremeden askerlik biter. bölük merkezinde güvene almıştık mustafa'yı ne güzel bitirecekti askerliğini. bu izin nereden çıktı. bölük komutanıyla ve astsubay ile görüştükten sonra izin kağıdını hazırladık yolcu ettik.
doğu'nun bir başka çileside ktm'ler. 15 günlük izne gönderdiğiniz adam 1 ayda döner. daha uzun sürenlerine de şahit olduk.
gitti.. 15 gün, 20 gün 1 ay bir buçuk ay mustafa'dan haber yok. bürokrasi gereği gününü geçirenin firar yazısı doğrudan yazılır. döndüğünde ktm'de olduğunu anlatır vs konu kapanır. yazdık firarını. ses seda yok gelmedi mustafa. yarısını sallayarak yazdığımız telefon numarasını bir kaç rütbeli istedi, aradılar ulaşamadılar doğal olarak. kgb'nin yeni bir görev için başka bir yere gönderdiğini düşünmeye başladım. çok sonra kahramanmaraş'ta adında deniz geçen bir komutanlık vardı. oradan yazı ve haber geldi. yakalamışlar. gözetim altına almışlar. kısa sürede sevk edecekler bize. demek ki dedik evden çıkmadı, korktu geri gelmeye. cesaret edemedi. keşke hiç bulmasalardı dedik.
bölüğe geldiğinde firar yazısı yazıldığından ve iş dallanıp budaklandığından, doğrudan ifade için aldık mustafa'yı. benimle birlikte daha önce mustafa'ya sorular yönelten yazıcılar terhis olmuştu. sorumluluğu bendeydi. oturduk yazıhanede. fazla birşey sormuyorum. anlat dedim içinden gelenleri yazalım mahkemeye çıkacaksın. nasılsa evden çıkmamış adam ne yazacak vs.
yine ters köşe geldi mustafa'dan. sen izin bitince ktm'ye teslim olmadan van merkeze kadar bir şekilde gel.
-e olm van'a kadar geldin neden alay'a teslim olmadın.
-param bitti.
adamın parası bitmiş. garibanlık vs diyesim geldi ama garibanlık da değil.
-ne yaptın paran bitince?
-geri döndüm maraş'a
haydaa. paran bitti alay 10km ötede. otogarda bir inzibata teslim ol yeter hepsi bu. adam maraş'a dönmüş. otobüs biletlerini de gösterdi.
-ne olacak şimdi abi dedi. korkusu gözlerinden okunuyordu.
-mahkemeye çıkacaksın. ilk konvoyla göndereceğiz seni.
-döverler mi abi dedi
normalde bende pek bulunmayan askerde zora geldiğimde peydah olan sivri zekamla akıl verdim mustafa'ya
-mustafa askerliğin yanacak. çok kötü zamanlar geçireceksin. senin için tek çıkar yol var. bunu yaparsan belki buradan da kurtulursun.
yüzüme bakıp anlamaya çalışıyordu.
-hiç korkmadan bana anlattığın gibi anlat. özellikle param bitti geri döndüm kısmını hiç değiştirmeden hakime söyle. senin için en makul çözüm bu.
ne düşündüğümü o an anladı mı bilmiyorum. konvoya binene kadar tekrar tekrar aynı şeyleri tembihledim. bana anlattığın gibi anlat.

gitti. mahkeme için çok adam gönderdik ama prosedürü net olarak bilen biriyle hiç konuşmadım. hapse atılacak mı. diskoya mı gönderecekler. askerliğimi uzayacak. ne ceza alacaktı. ne zaman uygulanacaktı cezası.
akşam konvoy döndüğünde mustafa'da gelmişti.
yanıma geldi iner inmez.
-ne oldu çıkmadın mı mahkemeye?
-çıktım abi
-söylediklerimi yaptın mı?
-aynısını anlattım abi dedi.
-sonuç?
-güldüler abi bana. gönderdiler sonra dedi.
düşündüğüme yakın bir sonuç almıştık. mustafa'yı dinleyenler nasıl bir kişilikle karşı karşıya olduğunu anlamışlar. belki üzüldüler haline, belki mala bak la dediler, belki de kurallar gereği cezalık bir durum bulamadılar.
yazısı geldi sonra mahkemeden. sanığın ilk suçu olduğundan cezasını siz verin bizlik birşey yok vs şeklinde.
bir badireyi daha mustafa fazla zarar görmeden atlattık ama hala önünde aylar var mustafa'nın

devamını okuyayım »