tutankhamoon

  • 75
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

lsd

kötü bir tecrübede ciddi anksiyete, bazen yoğun depresyon ve intihar düşünceleriyle kendini gösterir. görsel bozukluklar belirgindir. fatal lsd toksisitesi olmasa da, kazalar sonucu veya intihardan ölümler, toksisite veya toksisiteyi takiben görülebilir. uzamış psikotik reaksiyonlar, alımından sonra 2 gün veya daha fazla sürebilir. şizofrenik epizotlar meyilli kişilerde ortaya çıkabilir, kalıcı psikotik bozuklukların olduğuna ilişkin kanıtlar mevcuttur(mclellan ve ark., 1979)
psikedelik etkilerin önceden tahmin edilememiş olmasından dolayı kullanımları risk taşır. bağımlılık oluşmaz ancak kullanıcılara kötü tecrübeler sırasında tıbbi yardım gerekebilir. ciddi ajitasyon için ilaç verilebiliri diazepam(oral 20mg) etkili bulunmuştur. ikna ederek, alttan alarak konuşmak ilk yapılacak şeydir. antipsikotik ilaçlar durumu daha da abarttıklarından endike değillerdir.
özellikle eski kullanıcıların küçük bir kısmında sonradan epizodik görsel bozukluklar çıkabilir. buna geriye dönük flaş adı verilir ve lsd kullanımı sırasında yaşanılan ışık çakmalarına benzer. şimdilerde, "halüsinojen kalıcı algı bozukluğu- hallucinogen persisting perception disorder, hppd" adı verilen bir tanısal kategoriden bahsedilmektedir. belirtileri, gerçek olmayan görme alanında kayan algılar, renk çakmaları, geometrik psödosanrılar, artalan görüntülerdir. görsel bozukluklar hastaların yarısında kalıcı olur ve görsel sistemde kalıcı değişiklik yapar. stres, yorgunluk, karanlık bir ortama girilmesi, esrar ve nöroleptik kullanımı ve anksiyete yaratacak durumlar, bu görsel belirtileri açığa çıkarır.

yazıyı, "goodman gilman tedavinin farmakolojik temeli" kitabından özetledim.
daha da özetle; bağımlılık yok, pembe tavşan var. lsd'nin vücuda direk bir zararından bahsedildiğini duymadım. ancak bilhassa şizofreniye eğilimi olan kişilerde kalıcı psikotik bozukluklar bırakması hafife alınacak bir şey gibi değil. bu yazıyı dahi okuyan yüz insandan birinde şizofreni var. yani legal olması binlerce psikotik bozukluğu olan insanın buna maruziyeti demek. lsd aldıktan sonra kimsenin hiç bir şeyin garantisini veremeyecek olmasından dolayı legal olamaz, gelecekte olacağını da düşünmüyorum.

devamını okuyayım »
01.10.2013 18:42