tuzruhi

  • 246
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

nüfus cüzdanındaki din hanesi

buraya yazılacak ibarenin kişinin talebine bağlı olduğunu düşünün. yazılmış ibarenin değiştirilmesinden bahsetmiyorum. din hanesi boş olacak, kendini müslüman addeden kişi oraya "islam" yazılması için başvuracak. ama bu durumda devlet kendisine şöyle diyecek:

"sayın vatandaş,

bildiğiniz gibi müslümanların dinlerini yaşayabilmeleri ile alakalı pek çok ihtiyaç devletimiz tarafından finanse ediliyor. diyanet işleri başkanlığı'nın 4,6 milyar tl'lik bütçesi 11 bakanlığın bütçesinin üzerinde. imamların, müezzinlerin maaşları devletimiz tarafından ödeniyor.

söz konusu giderlerin doğrudan kamu kaynakları ile (yani müslüman olan/olmayan tüm vatandaşların vergilerinden) karşılanması sonucu ortaya çıkan adaletsizliği gidermek üzere bu hizmetlerin genel bütçeden ayrılmasına ve müslüman vatandaşlarımızın yapacağı ödemelerle bir fon oluşturulmasına karar verilmiştir. nüfus cüzdanınızın din hanesine "islam" yazılmasını talep ederek bu harcamaların üzerinize düşen kısmı kadar fazladan vergilendirilmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. fakat böyle bir başvuruda bulunmamanız halinde belirtilen vergilendirme sizin için söz konusu olmayacak."

bir de bu durumda din hanesine göğsünü gere gere "islam" yazdıracak müslümanların oranını düşünün. hah, işte "yüzde 99'u müslüman" denilen ülkedeki islam istatistiğinin aslında o oranla belirlenmesi lazım.

devamını okuyayım »
10.08.2013 22:16