ububabu

  • 300
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

sokak hayvanı beslemenin evrime aykırı olması

yanlış bir tespit.

evrim doğal seçilimle olur, evet. fakat seçilenin ne olduğunu iyi anlamak lazım. türün devamlılığı için tek gereken, türe ait genlerin çoğalması ve aktarımıdır.

evcilleştirme kavramı, sadece kedi-köpek değil, mesela hayvancılık kapsamında çiftlik üretimine tabii tüm hayvanlar için geçerli bir kavram. koyun, tavuk gibi bugün çiftliklerde "üretilen" canlıların çoğu doğal, yabani ortamlarından uzaklaşarak, normalde hayatta kalmanın ve üremenin zor olduğu tabiattan, insan eliyle, daha korunaklı ortamlara geçiş yapmış durumdalar.

gen dediğimiz şey çoğalma amacına bakmaz, "lan bunlar beni ilerde üredikten sonra kesmek için yetiştiriyorlar, ammmman kaçayım!" demez. acımasız bir görüş gibi gelebilir, fakat aslında tüm yaşamın amacı çoğalmaktır ve mesela koyun geni için normalde yaban hayatta ulaşmayı hayal bile edemeyeceği popülasyon seviyelerine insan sayesinde ulaşmış olmak evrimsel bir başarıdır. düşünsene, kurt mu yiyecek, aç mı kalacağım, şu karşıdaki hatun bana bakar mı derdi yok. barınma, beslenme ve üremeyi senin yerine halleden birileri var!

tabi buna eminim "madem önemli olan gen, o zaman bir uzaylı da insanlığı alsın, bu şekilde yetiştirsin, sen yan gel yat." diyen olacaktır. evet, gelişmiş ve sosyal yaşam, hak, adalet bilinçleri oluşmuş insan beyni için tahammül edilemeyecek kadar kötü bir distopya. ama gerçekten tehlikede olsak, devamlılığını sağlamak adına insanlığın gönüllü olarak bile bahsedilen durumu kabullenebileceğini düşünüyorum.

"ya istiklal, ya ölüm" anlayışı toplumların kendi aralarındaki mücadeleleri için göze alınabilse de, toptan insanlığın sonunu getirebilecek bir olay karşısında gen sürekliliği için neler göze alınır, kestirmek zor.

yani kısacası, bazı türler için evcilleşmek, evrime aykırı değil, aksine evrimin ta kendisi.

devamını okuyayım »
25.09.2017 14:39