ucakci

  • 157
  • 13
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

türkiye'den siktir olup gitmek

ben yaptım bunu. tam 2 yıl oldu.

yeni zelanda'ya geldim. türkiye'de güney ege'de fotoğrafçılık yapıyordum. burada da aynı işe devam ediyorum. yaşım 32. eşim de türk. burada doktora yaptı ve sonrasında residency aldı. ben de onun üzerinden iş vizesi alarak buraya yerleştim. yani aslında en kolay ve eziyetsiz şekilde vize aldım.

ilk zamanlar çok sıkıntılı geçti. burası bir ada ülkesi ve her yere çok uzak olduğu için aklınıza gelebilecek her şey inanılmaz pahalı. mesela kaldığımız bir göz otel odası kadar daire (auckland merkez) için ödediğimiz kira haftalık $350. (an itibariyle kur 2.5tl civarı) sadece tek araçlık bir otopark bedeli aylık $330, tek salatalık $3, tek patlıcan $7 falan. yani buraya gelirseniz ve türkiye'den sabit bir tl geliriniz varsa o paraya pek, hatta hiç güvenmeyin. mutlaka bir işe yerleşmelisiniz. yoksa benim gibi para bitmeye başlayınca dönme yolları ararsınız.

ben ilk zamanlarda boktan, ufak tefek çekim işleriyle günü kurtardım. bu dönemde geri dönmek için 2 kez uçak bileti rezerve ettim. birinde atatürk havalimanı'nda patlama oldu, diğerinde darbe yapmaya kalktılar. sonra geri dönmekten de vazgeçtim. zaten bu arada çevre ve portfolyo genişlemeye başladı ve fiyatlarımı yavaş yavaş arttırdım. şimdilik öyle süper rakamlar olmasa da idare edebilecek bir şeyler kazandırıyor. gelecekten ümitliyim.

açıkçası buraya dair en büyük sıkıntım 11 saat olan saat farkı ve 17000km mesafe. aileyle, arkadaşlarla görüşmek (teknoloji her ne kadar gelişmiş de olsa) çok sorun oluyor. adam uyumuş oluyor, sen çalışıyorsun. sen gece uyurken adam mesaj atıp hal hatır soruyor falan..

ama bunlar inanın kafaya takılacak şeyler değil. ülkemdeyken yoğun çalışma temposu yüzünden gündemi kopuk kopuk takip edebilirdim. şimdi elimden tablet düşmüyor. zaten buranın kış dönemi de süper sıkıcı. bir ekşi sözlük, bir twitter derken orada yaşayan ortalama bir vatandaştan çok daha fazla bilgi sahibi oluyor insan.

30 yılımı geçirdiğim, sevdiklerimin yaşadığı ülke bir mum gibi gözümün önünde eriyor. bu durumu uzaktan izlemek ve hiç bir şey yapamamak inanın insanı kanser edecek türden bir eziyet. eğer türkiye dışında bir ülkede yaşama niyetiniz varsa, kafaya format atıp öyle yerleşmenizi tavsiye ederim. yurtdışında o ülkenin insanı gibi yaşayacaksanız bu maceraya atılın. türk gibi ve türkiye gündemiyle yaşamaya devam edecekseniz hiç bir yere kıpırdamayın.

çaylak yazar olduğum için mesaj atamayabilirsiniz. websitemden bana ulaşabilirsiniz. bir göçmenlik uzmanı değilim ancak bildiğim bilgileri seve seve paylaşmak isterim. www.denizunlusu.com

devamını okuyayım »
19.01.2017 02:52