uckuruslukopera

  • 1586
  • 46
  • 16
  • 3
  • bugün

2018 ekonomik krizi

ekonomistlerin en sık yaptığı hatalardan biri de belli bir zaman serisinde fiyat karşılaştırması yapılan ürünün zaman içindeki değişimlerinin hesaba katılmamasıdır.

gıda fiyatları karşılaştırılırken gördüğüm kadarıyla pek çok kişi aynı hatayı yapıyor. özellikle geçmiş yılları kıyaslarken bu hata klasik bir sapmadan çok karşılaştırma işlemini geçersiz kılacak kadar büyük hatalara neden oluyor.

burada şöyle bir tartışma oldu, türkiye’de gıda sorunu olur mu?

türkiye’de gıda sorunu zaten var arkadaşlar. türkiye 2000’li yılların başındaki gıda kalitesinde ürün üretmeye kalksa nüfusun yarısı açlıktan ölür. şu an yediğiniz ürünlerin çoğu dünyada yasaklanmış durumda. atık madde yiyorsunuz bir nevi. ab ülkelerinde yüzde 1-2’lerde ancak izin verilen maddelerin bizdeki kotası yüzde 10-15’lerde. bazıları için kota bile yok. mandıra ürünlerinin çoğunun durumu içler acısı.

ben tüm kanserojen maddelerden uzak hayatını idame ettirmeye çalışan biriyim, türkiye’de satılan gıda ürünlerinin çok büyük bir kısmı yasaklı madde içeriyor ve ben bunları ayıklayarak alışverişimi yapmak durumundayım. bu başlıkta bu ürünlerin fiyatları hiç geçmiyor.

şu an “amaaaan atın ölümü arpadan olsun” tarzı yaşamayan ve çocuklarını da o tarzda büyütmeyen birinin yıllık enflasyonu yüzde 100’ü geçti. siz bim’den, a101’den ve neredeyse etiketsiz ürün satan yerel marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. ben yapamıyorum. benim gibi yaşayan insanlar çoktan öğünlerini 2’ye indirdiler. bunlar türkiye’de yaşanıyor.

bu gıdaları barkodlarından okutup size hangi ölümcül maddeleri içerdiğini söyleyen akıllı telefon uygulamaları var. bunları kullanabilirsiniz.

2000 yılındaki peynirin kilogram fiyatıyla 2018’i karşılaştırmanız bir işe yaramaz yani, ikisi aynı peynir değil.

not: uygulama soran oluyor. ben kliktag’ı kullanıyorum.

not2: çok fazla market ve ürün soran oluyor. marketlere göre ürün markaları değişiyor arkadaşlar. büyük market zincirlerinde bu reyonları bulabilirsiniz. ürünleri zaten app’ten kontrol edeceksiniz.

devamını okuyayım »
25.09.2018 10:50