ufka resmi dusen tepe

  • 105
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

the godfather

filmde anlam veremediğim bir olayı kitabı okuyunca çözdüm

--- spoiler ---

filmde corleone ailesiyle toplantıdayken solozzo, ailenin yatırımını tattaglia ailesinin garanti edeceğini söylüyor ve santino da kızgın ve itiraz eden bir ifadeyle "wait a minute the tattaglia will guarantee our investment bla bla" diyor. ondan sonra babasından fırça yiyor.

benim anlayamadığım nokta, solozzo'nun önerisine itiraz edince ya da önerisinin geçerliliğini sorgulayınca sonny'nin babasından fırça yemesiydi. sorun fırça yemesi değil sonuçta büyüklerinin sözünün arasına girip saygısızlık yapmış olduğu için yiyebilir ama don "asla aile dışından birinin ne düşündüğünü anlamasına izin verme" diyordu. buradaki baba nasihatiyle sonny'nin davranışının örtüşmediğini düşünüp anlam veremezdim. sonuçta bir açık vermiyordu, adamın söylediğine inanmadığını gösteriyordu.

ta ki kitapta bu bölümü okuyana kadar... kitapta ise sonny'nin ne yaptığı şöyle anlatılıyor.

[he said eagerly 'the tattaglia family guarantees the return of our invesment without any percentage from us?']

yani diyor ki (bkz: hellori)

[(sonny) heveslice dedi ki "tattaglia ailesi yatırımımızın karşılığını bizden herhangi bir yüzde istemeden garanti mi ediyor yani?"]

işte burada babanın nasihati yerini buluyor. yani sonny ağzı açık ayran budalası gibi solozzo'ya "iyiymiş dayı, paramız da garanti, daha ne olsun" gibisinden düşüncesini açık ediyor. zaten bu tavır yüzünden solozzo don'u vurup yerine sonny'nin geçmesini ve diğer ailelerin de kendisini full scale (bkz: topyekün) bir savaş çıkmasın diye destekleyeceklerini ve sonny ile olaylar durulduktan sonra anlaşabileceğini hesap ediyor.

ingilizce'den türkçe'ye tercüme farklılıkları gibi (bkz: operation dinner out) (bkz: #17754691) yazılı metinden sinemaya aktarımlarda da farklılık olunca demek ki böyle olurken, yani demem o ki.. sonunu getire... nası?..

--- spoiler ---

devamını okuyayım »