ugrassive

  • 3178
  • 114
  • 27
  • 0
  • dün

kobe bryant

magic johnson, larry bird ve kareem abdul jabbar gibi efsane ötesi oyuncuların da kabul ettiği gibi jordan sonrası dönemin en iyi basketbolcusudur.

tüm zamanların en iyi ikinci oyuncusu olup olmadığı çok tartışılsa bile genel kanı öyle olduğu yönündedir. her ne kadar sözlükteki basketbol otoriteleri tarafından kendisini beğenenler ergenlikle suçlanıp hunharca eleştirilse bile, gerçek basketbol otoritelerinin çoğunluğu tarafından da jordan'ın ardından en iyi ikinci oyuncu olarak gösterilir. bu konu hala tartışılıyor olsa bile aynı pozisyonda oynayan en iyi ikinci oyuncu olduğu kimse tarafından tartışılmayan bir gerçektir.

ayrıca, ne hikmetse amerikalının derdinin bizi onlardan çok gerdiğinin de canlı bir kanıtıdır.

yukarıda gerçek efsane olarak değerlendirilen oyuncuları halen oynadıkları dönemde izlemiş ve kobe ile kıyaslama şansı bulmuş olan 35 yaş üzerindeki bendeniz için de en iyi oyuncular listesinde ikinci sıradadır.

kareem'in durdurulamaz bir sky hook atışı vardı. post up repertuarı epey genişti. çok uzun kolları ile de önemli bir blok tehditi idi.

magic 2.08 boyu ile oyun kurucu pozisyonu oynayabilen çok güçlü bir oyuncuydu. saha görüşü, pas yeteneği ve fizik üstünlüğü sayesinde büyük bir oyuncu idi.

bird takımının neye ihtiyacı varsa onu sağlayabilen komple bir 3 numara ve saha içinde büyük bir lider idi.

kobe ve jordan yukarıda saydıklarımın tamamına sahip olmakla birlikte, hücum repertuarları neredeyse sınırsız oyunculardı. bu yüzden oynadıkları takımlar işin hücum yönünde sıkıştığı zaman top onlara teslim edilirdi. onlar da maçı kazanmanın bir yolunu bulurlardı. çünkü onlar winner oyuncular.

bu yüzden çok top kullanır ve çok kaçırırlar. ama onları bu kadar büyük yapan, sorumluluktan hiç kaçmamaları, atmaktan hiç vazgeçmemeleri, o son topu her zaman ellerinde istemeleridir. yine bu yüzden bencil olarak nitelenirler. winner olmanın zorluğu da budur. kaybetmeyi öğrenmeden kazanmayı öğrenemezsin derler, doğrudur. ikisi de kariyerlerinde düşüşler yaşadılar. ama ikisi de düştükleri yerden kalkıp tekrar zirveye çıkmayı başardılar. onları özel yapan şey de tam olarak budur.

benim için ise, basketbolu bu ikisi kadar estetik oynayan ve bu kadar başarı kazanan oyuncu yoktur. şiir gibi oynarlar. her akşam yeni bir sihir yaratırlar.

bu yüzden, ne bird'in şut yeteneği, ne magic'in topla yaptıkları, ne kareem'in sky hook atışı bu ikisi ile kıyaslanabilir. bu ikisi bir yana, diğerleri bir yanadır.

hadi bakalım sözlük otoriteleri, istatistik kurcalayıp eksilemek için yeni bişiiler bulun.

edit : dediğim gibi, hemen bir istatistik gelmiş. tüm zamanlar efficiency rate.

peki ya tüm zamanlar yüzük rate + tüm zamanlar skor rate??

bu ne öfke arkadaşım? yukarıda yazdıklarımı özellikle ikiye ayırarak yazdım ki yanlış anlaşılma olmasın. ilk kısımda olayları, son kısımda da kendi yorumumu yazdım. bence bu ikisi hepsinden daha estetik oynuyor sözümün yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışmak neden beyhude bir çaba olur onu anlatiim istersen : "bence". oldu mu?

bence kısmının dışında yazdıklarımda yalan ya da yanlış bir şey var mı?

tüm zamanların en iyi 2.oyuncusu konusuna gelince, yazdığım 2. paragrafı tekrar okursak;
"bu konuda tartışma hala devam etse bile aynı pozisyonun (jordan ile, sg) en iyi 2. oyuncusu olduğu konusunda bir tartışma yoktur".

tek başına bir oyuncunun takımı şampiyon yapması konusuna da (bkz: #46872281) ile değinmiştim. gerisi tamamen sence bence şeklinde sonu olmayan ego tartışmaları olur. çok uzatmaya gerek yok.

tanım : her nba izleyenin hakkında illa konuşma ihtiyacı hissettiği oyuncudur. eleştirenlerin genellikle mantık yerine duygularıyla yorum yaptığı, beğenenlerin de sürekli aşağılandığı bir durum hasıl olmuştur. sonuçta kimseye küfür etmeden aşağılamadan konuşup tartışmayı hala öğrenemediğimizi bize göstermesi bakımından da önemli bir oyuncudur.

devamını okuyayım »
12.12.2014 16:55