uko

  • 1036
  • 14
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

stand up yapmaya çalışan üniversite öğrencisi

bu ve bunun benzeri standup yapmaya çalışıp beceremeyen insanların ortak noktası insan sevgisinden mahrum olmaları. demeğe çalıştığım insanların onları sevmemesi değil onların insanları sevmemesi. cem yılmaz'ı çok iyi bir komedyen yapan özelliklerden biri insanları sevmesi; standup yaparken sansürsüz olmasına rağmen içine işlemiş insan sevgisinden ve bunun dışarı yansımasından dolayı söylediklerinin komik olarak algılanması, ve kimseyi incitmemesi.

bu elemanı izleyince kadınlar hakkında bir bok bilmemesinin ötesinde, kadınlardan nefret ettiği hemen belli oluyor. kendi kafasında kadını dışsallaştırmış, kadını anlamıyor, korkuyor ve nefret ediyor. bu diline, garip el hareketlerine felan da yansıyor. nefretle komedi bir arada gitmiyor. böyle acınası bir tablo ortaya çıkıyor.

iyi komedi basit komiklikler, garip el kol hareketleri, ses tonlamaları değil. çok komik birinin konuşma tarzını, el kol hareketlerini taklit edince komik olmuyoruz ne yazık ki. karşı tarafın seni komik olarak algılaması için önce kafasındaki sosyal koruma/korunma mekanizmalarını indirmesi lazım. bunun olması içinde senin iyi niyetli, ona zarar vermeyecek biri olduğunu düşünmesi gerekiyor. komedyenin içindeki nefret, sosyal problemleri lağım gibi dışarı taşınca izleyici söylenenleri komik olarak algılamıyor. daha ziyade rahatsız oluyor.

mümkün olsa da cem yılmaz'ın dünyaya bakışını, düşünce tarzını, duygu dünyasını taklit edebilsek belki biz de onun kadar komik olurduk. tabi böyle birşey mümkün değil, çünkü biz cem yılmaz değiliz. ben kendisi pek de komik olmayan bir insan olarak cem yılmaz'a ve diğer komedyenlere bakınca gördüğüm tek şey kendiyle barışık olmayan, insanları sevmeyen birinin iyi bir komedyen olamayacağı.

devamını okuyayım »
04.06.2014 18:19