ulmonun sulari

  • 75
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

last tango in paris

bertolucci filmidir. şimdi ben bu filmi izledim ve klinik iletişim dersinde aşırı sıkıldığım için kendimce çözümlemesini yaptım. yani can sıkıntısı ürünü olup dehşet tespitler ve aşırı doğru cümleler bulunmamaktadır, çok da ciddiye almayın

bence filmde jeanne adlı hanım kızımızın id süperego çatışması inceleniyor. izbe bir otel odasında ki otel odaları aidiyetsizliği, konar göçerliği temsil eder- tanımadığı hayvani ve hırpanı bir orta yaşlı adamla cinsel seks eylemeye başlar.

bu adamla ilişkisi temel cinsel dürtüler haricinde hiçbir kimlik, hayat görüşü, ahlak vs içermez tamamen cinsellik üzerine bir ilişkidir.

aynı zamanda evlenmeyi planladığı ve jeanne'in tüm küçüklüğünü ve hayatını irdeleyen aynı zamanda evlilikle yani toplumsal ahlak normlarıyla hukuk kazandırmayı planladığı resmi cinsel ve hayat arkadaşı vardır. çatışmanın bu iki erkek temsili üzerinden yürüdüğünü düşünüyorum.

jeanne'in babasıysa işgalci, faşist, militarist yani aşırı maskülen bir karakterdir. son sahnelerden birinde marlon brando baba karakterinin üniformasının şapkasını takar. bunun bir elektra kompleksi sembolizmi olduğunu düşünüyorum.

en sonda da evleneceği adamla kurduğu evde bu maskülen aşığını reddetmesi, öldürmesi ve süperegosuna hizmet edercesine namuscu ahlak doğrultusunda tecavüz iddiasıyla hayatından silmesi de süperegonun zaferini temsil eder.

marlon'un karakterini ve nikahlı karısıyla ilişkisini çözümleyemedim

bertolucci'nin kamera tekniklerini ve ayna oyunlarına bayılıyorum.

filmle ilgili hiçbir inceleme yazısı okumadım daha. ilk izlenim yazısı olarak dursun burada.

devamını okuyayım »