ultranil07

  • hippi (400)
  • 893
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

playstation 4

playstation özelinde yazacağım ama benim yeni nesilden en büyük beklentim geçmiş ve bugün arasında kuracağına inandığım bağdı. bunun için yeterli gerekçelere de sahiptim üstelik. playstation 4'ün çıkış videosuna saklı gizli sıkıştırılan crash bandicoot'u bu umudun canlı bir kanıtı olarak görüyordum mesela. sonra konsol çıktı, ortada oyun yoktu ama playstation sevdasına 1997 senesinde başlayan biri olarak her ne kadar elektronik ürün satan mağazaların kapısında sabahlamamış olsam da almak için fazla beklemeyenlerden oldum. sonra gördüm ki yeni nesil biraz benim düşündüğüm tarafa doğru kaymaya başladı. grim fandango, resident evil, oddworld abe's oddysee gibi efsaneleri remake de olsa tekrar oynama fırsatı bulacak olmak beni son derece mutlu etmişti açıkçası. zaten şöyle bir bakınca geride bıraktığım bir sene içerisinde satın aldığım oyunların sayısı bir elin parmaklarını geçmez: fifa 15, grim fandango, oddworld abe's oddysee new n tasty, game of thrones a telltale game series, pure pool... yalan değil, hep araya bir de sanitarium sıkıştırmalarını bekledim. bu ümidimi hâlâ koruyorum, o ayrı.

konuyu nereye bağlayacağım.. hah! az evvel playstation türkiye'nin resmi facebook sayfasında mart 2015 için playstation plus üyelerine ücretsiz verilecek oyunların duyurulduğu bir gönderiye rastladım. bana sorarsanız bir yılın en güzel ayını armağan etmiş sony. valiant hearts the great war - ki henüz oynama fırsatım olmadı - ve oddworld new n tasty gibi müthiş bir oyunu ps4 sahiplerine veriyor. özellikle oddworld her ne kadar hem psx yıllarımdan kalma hem de ps4'de yeniden deneyimleme şansı elde etme fırsatı bulmuş olduğum bir oyun olsa da en çok bu mükemmel oyunla tanışacak olan genç nesil adına sevinmiştim. sevinmez olaydım! gönderinin altındaki yorumlar basbayağı midemi bulandırdı. bir tanesi paylaştığı bir fotoğrafta konsolun gücü ve ps plus'ın verdiği oyunları kıyaslamış. konsolun gücünü the order 1886'dan aldığı bir fotoğrafla desteklerken ps plus'ın armağan olarak verdiği oyunların "dandikliğini" vurgulamak içinse 8bitlik bir oyundan alınma bir kareye yer vermiş. geri kalanlar da farklı değil, ortak kanı verilen oyunların genel anlamda "çöp" olduğu yönünde.

the order 1886'yı geçtiğimiz hafta hiçbir beklentim olmadan oynadım. oyun hakkındaki düşüncelerimi de oyunun başlığı altında belirttim zaten, tekrar edecek değilim. fakat bu yeniyetmelerin grafik merakı yüzünden bildiğin oyun sektörünü kaybediyoruz. oddworld'e "çöp" diyen adamı super mario'daki mantarlar hoplatsın! lan, ben ki, hâlâ, playstation 3'ünde açıp açıp resident evil'ın ilk üç oyununu, silent hill'i, crash bandicoot'u, medi evil'ı, metal gear solid'in sülalesini hatim indiren adamım, yemin ediyorum çok zoruma gidiyor. sizler derdimi sikmeden son bir şey daha ekleyeyim: 1080p hikayelerin hiçbiri şu yukarıda adını andığım oyunların atmosferinin bünyede bıraktığı etkiyi yaratabilmiş değil.

devamını okuyayım »
05.03.2015 22:47