ultraparties

  • 196
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

paradiddle

paradiddle ile başı dertte olan davulcular için yazıyorum. bu meret uzun zaman başıma bela oldu; 7-8 yıl önceye kadar. single stroke (rlrl rlrl) ile hiçbir zaman fazla sorunum olmadı, zaman içinde de moeller tekniği vs ve farklı parmak kullanımları ile doğru dürüst bir seviyeye ulaştım. double stroke (rrll rrll) için gerçekten iddialı olduğumu söyleyebilirim. gel gör ki ikisini birleştirmek (paradiddle, rlrr lrll) çok üzücü oluyordu. düşünsenize 20 yıla yakın süre davul çalmışsınız profesyonel yaşantınız olmuş ama bu önünüze gelince yamulan bilekler, titreyen eller, 8 çizen bagetler, bir tutukluk vs vs.
bir gün bagetlerle oynarken bir baktım oluyor, biraz daha üstüne gittim ve birkaç gün içinde paradiddle' ın sular seller gibi aktığına şahit oldum (yaşlı gözlerle).
uzatmayayım, şu şekilde:
çalışma pedi üzerinde,
1) ilk vuruşları sert vurun (r)lrr (l)rll,
2) diğerlerini ise yavaş vurun,
3) yavaş vurun, ama öldürün, hatta sadece sekmeye bırakın,
4) az sekerlerse bırakın az seksinler, sekmezlerse bırakın sekmesinler,
5) fazla sekerlerse engelleyin,
6) bir süre sonra sert vuruşların lokomotif gibi durumu toparladığını ve ritmi tutturduğunu hissedeceksiniz,
7) bu olduktan sonra yumuşak vurşlarınızı istediğiniz sertlik seviyesine getirmek kolay olacak

you're welcome..

not: bu ne işe yarayacak, ama sadece bir egzersiz, egzersizi iyi yapsam ne olur yapmasam ne olur, hayatta bana ne getirisi olacak?.. benzeri soruların cevabını paradiddle denilen meredi hakkıyla yapmaya başlayınca alıyorsunuz.

devamını okuyayım »