umursamazgenc

  • 1002
  • 75
  • 12
  • 1
  • bugün

7 ocak 2020 selahattin demirtaş'ın savunması

ankara sincan cezaevi kampüsünde görülen duruşmaya selahattin demirtaş edirne cezaevinden segbis yoluyla katılıyor. kaynak

#demirtaş: ankara cumhuriyet başsavcılığı, benimle ilgili bütün dosyalara çok rahatça ulaşabilirken avukatlarıma kısıtlılık uygulanmaktadır. bugün okuduğunuz evrakların hiçbiri uyap'ta görünmüyordu.

#demirtaş: örneğin, okuduğunuz bilirkişi raporları uyap'a işlenmiş olsaydı avukatlarım çıktısını bana verirlerdi, hazırlığımı yapardım. savcılık bütün dosyaya hakimken, avukatlarım dosyanın tamamına ulaşamamaktadır.

#demirtaş: siz bunu teknik bir sorun olarak tanımlamaktasınız, baştan beri. "çok rahat çözeriz" diyorsunuz ama iki duruşma arasında dosyama karartma uygulanıyor. bunun, adalet bakanlığı tarafından yapıldığına dair şüphelerim var.

#demirtaş: görünen o ki, hem saray'da hem adalet bakanlığında kurulan demirtaş-yüksekdağ masası böylesi bir uygulama yürütüyor. bu durum, açık bir adil yargılama ihlalidir.

#demirtaş: önceki celsede, savunmamın yapılmış sayılmasına karar verdiniz. savunmama, kaldığım yerden devam edeceğim. dolayısıyla savunma hakkımı kısıtlamayacak şekilde ara karar almanızı umut ediyorum.

#demirtaş: kalan fezlekelerle ilgili ne söyleyeceğimi merak etmeyen bir mahkeme heyetinin yargılama yapmasına gerek kalmaz. ne söyleyeceğimi merak etmeden karar verecekseniz durum çok vahim.

#demirtaş: ben fiili olarak hakkımdaki her suçlamaya cevap veririm. ara kararınıza "selahattin demirtaş'ın susturulmasına karar verilmiştir" yazarsanız söz veriyorum konuşmayacağım ama onun dışında, savunma hakkımı kesmeyin.

#demirtaş: bırakın sözümüzü söyleyelim. hakkımızda kamuoyunda, canlı yayınlarda bu kadar suçlama yapılırken biz de hiç değilse mahkeme salonunda cevap verelim.

#demirtaş: şu anda şu duruşma salonunda olmamızın nedeni bir yargılama değil, iktidarın ve özellikle de akp genel başkanı recep tayyip erdoğan'ın siyasi emellerinin gerçekleşmesi amacıyla, önünün açılması için yapılmış çalışmalardan biridir.

#demirtaş: bu dava daha çok su kaldırır. yargıtay aşamasında, anayasa mahkemesinde bu dosya çok tartışılacak. anayasal düzen tasfiye ediliyor, de facto tek adam rejimi kuruluyor. bunun önündeki engel ne? muhalafet. sadece hdp değil, karşı çıkan herkes hedefte.

#demirtaş: peki bu tek adam rejimi nasıl kurulabiliyor? tarihte çok örneği var, 15 temmuz darbe girişiminin yarattığı şok ve travma. 15 temmuz sonrasında devlet kurumlarının donup kalması ve kurum olmaktan çıkması.

#demirtaş: devlet 15 temmuz'dan sonra yeniden inşa edilmemiş, bütün kurumları tasfiye edilmiştir. oluşan boşluğa da kaos düzeni ikame ediliyor.

#demirtaş: recep tayyip erdoğan'ın önüne engel olarak çıkan herkes; bu bir muhtar da olabilir, bir partinin eş genel başkanı olabilir, bir eski başbakan ya da cumhurbaşkanı da olabilir, üniversite öğrencisi olabilir, fark etmez. sistem, tamamının bastırılması üzerine kuruludur.

#demirtaş: medya ayakları var. her akşam televizyonda aynı tipleri görürsünüz. idida ediyorum, yarın hukuk devleti işlemeye başladığında bir savcı bunları delilleriyle ortaya koyacak. ve yine iddia ediyorum, aralarından pişmanlık belirtenler çıkacak.

#demirtaş: ki şimdiden başlamış pişmanlık belirtileri. sadece, dilekçe verecek bir yargı makamı olmadığı için yargıya yansımıyor. bu medya merkezinin yönetildiği yer, saray'daki iletişim başkanlığıdır. bu merkeze bağlı kişiler açık oturum programlarına çıkarılır.

#demirtaş: bunların telefonlarına mesaj gönderilir. kanalları aynı anda değiştirirseniz görürsünüz, telefonlarına mesaj aynı anda gelir bunların. hepsi hızla telefonlarına bakarlar. bir dakika sonra, üç aynı kanalda olmalarına rağmen aynı şeyi söylemeye başlarlar.

#demirtaş: onlara gelen talimatlardan biri de "demirtaş'ı terörist ilan edin, katil ilan edin, onun tutuksuz yargılanması gerektiğini söyleyen herkesi düşman ilan edin" türü mesajlarıdır. elimde belge yok ama emin olun, bir gün belgesi de çıkacak.

#demirtaş: bunun bir de yargı ayağı var. içinde başsavcılar var. cumhurbaşkanı'nın avukatları var. özellikle de sulh ceza hakimleri var. hepsini kast etmiyorum. avukatlarımın şikayetleri var hsk'de. hsk dikkate almıyor, tabii ki almaz. öyle safiyane bir beklentimiz yok.

#demirtaş: yarın bir gün, anayasal düzeni ortadan kaldırarak yerine otoriter tek adam rejiminin inşa edilmesi, karar ve denetim mekanizmalarının ortadan kaldırılması için çalışan çete ortaya çıktığında benim yargılamalarımın neden aihs 18. maddeye girdiği daha iyi anlaşılacak.

#demirtaş: en son temmuz'da duruşma yaptık. o zamandan bu zamana türkiye'de neler oldu bakın. bizi halen cezaevinde tutuan yargı bakalım ne yaptı, temmuz'dan bu yana. ileride "o dönemde tutukluluk esastı, herkes tutuklanıyordu kardeşim" denilmesin diye anlatıyorum bunları.

#demirtaş: beyoğlu’nda itü elektrik mühendisliği mezunu 23 yaşındaki halit ayar, bıçaklandı, katledildi. katledenlerin, iyi halli oldukları için bir kaç gün önce cezaevinden salıverildikleri ortaya çıktı.

#demirtaş: bu tek adam rejiminin yarattığı ağır ekonomik kriz; plansızlıklatan, yolsuzluktan, talandan kaynaklı kriz nedeniyle insanlar toplu olarak intihar etmeye başladı. istanbul fatih'te 4 kardeş siyanürle intihar etti.

#demirtaş: antalya'da 4 kişilik şimşek ailesi. borçları sebebiyle baba, eşi ve çocuklarına da siyanür içirerek intihar etti. istanbul bakırköy'de bahattin belen isimli bir yurttaş, borçlarımı ödemeyemiyorum diye intihar etti.

#demirtaş: temmuz'dan bu yana meclis'te iki intihar girişimi oldu. toplu ya da bireysel, 50'den fazla intihar vakası oldu. uşak'ta 13 aralık'ta bir kişi açlıktan bayıldı, açlıktan. 2019 türkiyesinde. kurulmak istenen düzen bu.

#demirtaş: sibel ünli, cebinde parası olmadığı için ekonomik krizle birlikte bunalıma girip intihar etti, gencecik. o üniversitenin karşısında öğrenciler işkenceden geçirildi. kendi üniversitesinin kapısındaki öğrenciye bu kadar hınçla, öfkeyle nasıl vurulur?

#demirtaş: işte yaratmak istediğiniz sistem bu. başka bir örnek. sevgilisini darp etti, arabayla 9 kişiyi ezdi, pompalı tüfekle bir kişiyi yaraladı. görkem sertaç göçmen. dün tahliye edildi. ne demiş mahkeme? "tutukluluğu mağduriyete yol açabilir." tabii. niye mağdur olsun ki?

#demirtaş: çıkıp tacizlerine, tecavüzlerine devam etsinler. çünkü onlar bu sistemin adamı. biz değiliz.

#demirtaş: 27 temmuz 2019. rize’de besim güngör adlı bir kişi, rabia t. isimli bir genç kadını sokak ortasında öldüresiye dövdü. ne oldu? serbest bıraktılar. sosyal medyada kıyamet kopunca geri tutuklamak zorunda kaldılar.

#demirtaş: 4 eylül 2019 eskişehir’de, eşini 15 bıçak darbesiyle yaralayan kişi tutuksuz yargılanıyor. halen. kadın dedi ki "beni öldürdükten sonra mı ağır cezada yargılayacaksınız?" çünkü hafif yaralamada asliye ceza mahkemesinde yargılanıyor.

#demirtaş: 17 eylül 2019. istanbul’da 16 yaşındaki bir çocuğu öldüren polis tutuksuz yargılandı, yedi buçuk yıl hapis cezası aldı. dosyası tutuksuz olarak yargıtay'a gönderildi.

#demirtaş: 20 eylül 2019. istanbul kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği yeşilyurt apartmanının çökmesine ilişkin davada tutuklu yargılanan sanıkların tamamı tahliye edildi. tek bir tutuklu yok dosyada.

#demirtaş: 27 eylül 2019. izmir’de bir adam, boşanmak isteyen eşini 5 kez bıçakladı. mahkeme başkanı şunu sordu kadına: "seni öldürmek istediyse bıçak neden derine girmedi?" mağduru sorguluyor, sanığı değil. ve sanığın tahliyesine karar verdi.

#demirtaş: nuri aydın isimli şahsın rektörlüğe atanma süreci. yasaya göre profesör olarak en az 3 yıl görev yapmış olmalı ki, rektör olarak atanabilsin. bir cumhurbaşkanlığı kararıyla 3 yıl şartı kaldırılmış. bundan 5 gün sonra istanbul üniversitesi rektörlüğüne atanmış.

#demirtaş: diyebilirsiniz ki, bu cumhurbaşkanı'nın yetkisine bırakılmış bir şey, buraya kadar normal. tamam. ama bununla bitmemiş ki. rektör olarak atandıktan sonra da, yeni bir cumhurbaşkanı kararıyla 3 yıllık şart yeniden getirilmiş.

#demirtaş: iki yasama faaliyeti, bir idari faaaliyet sadece bir kişi için yapılıyor. yandaş birini istanbul üniversitesine rektör yapabilmek için. diyebilirsiniz ki belki bunu çok seviyor, lise arkadaşıdır. üniversite arkadaşı olamaz, üniversite okumadığı için.

#demirtaş: bir yerde dersiniz ki devasa bir ülkeyi yöneten biri, bunu da yapmış olsun, ne olacak. bir tane değil valla, bir daha yapmış. aradan bir kaç ay geçmiş, yusuf tekin adlı kişinin rektör olarak atanma süreci başlamış. ama bir sorunu daha var, kendisi prof değil, doçent.

#demirtaş: peki ne yapmışlar, bakın. sadece 44 gün içinde. kendisi için profesörlük kadrosunun ilan edilmesi, kadroya başvurması, rektörün yusuf tekin'i profesör yapması, rektörlük için 3 yıllık profesör olma şartının tekrar kaldırılması, yusuf tekin'in rektör yapılması.

#demirtaş: yusuf tekin rektör olarak atanmış, ardından yeni bir kararla rektör olmak için en 3 yıllık profesör olma şartı yeniden getirilmiş. şu anda yürürülükte. bir kaç günlüğüne kalkabilir, her an.

#demirtaş: bir buçuk yıl içinde 55 cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmış. bunların 24'ü yeni düzenleme içerirken 31 tanesi bu 24 taneyi düzeltmek için çıkarılmış.

#demirtaş: 342 sayılı cumhurbaşkanı kararı, bir imar planı değişikliği üzerine. izmir bornova'daki bir arsa için, 2 dönüm. üzerine bir apartman yapılabilir. bunun için cumhurbaşkanı kararı çıkarılmış. işte kurulan düzen bu. kaos düzeni bu. ortada kurum yok, yargı yok.

#demirtaş: iyi kötü işleyen bir bürokrasi vardı, artık yok. iyi kötü işleyen bir yargı vardı, artık yok. her şey tek adama bağlı. o tek adam da ne devleti yönetebiliyor ne de partisini. bunun zekayla, kapasiteyle de alakası yok.

#demirtaş: erdoğan'ın kurmak istediği tam da bu işte, kaos düzeni. kaos içinde oldu bittiyle her şeyi yapabilmek, hiçbir şeyi yaptırmamak. kendisinden ve çevresinden hesap sorulamaz hale getirmek, muhalefeti şok doktriniyle etkisiz hale getirmek.

#demirtaş: bunun adı anayasal sistemin tasfiye edilmesidir, bir tür devleti ele geçirme operasyonudur. hdp'ye yönelik kapsamlı tutuklama bunun bir aşamasıdır. 15 temmuz darbe girişiminin ardına sığınarak muhalif yayınların kapatılmasının amacı budur.

#demirtaş: "demirtaş içeride kalmalı, yoksa devletin bekası için tehdit olur" gizli saiki budur. koruduğunuz beka budur. bu bir kaos düzenidir. ırkçılığa, faşizme, hırsızlığa, talana dayalı bir düzendir.

#demirtaş: benimle ilgili operasyonun yürütücüsü ankara cumhuriyet başsavcılığı. ikinci tutuklamayı bizzat örgütleyerek. ikinci tutuklamamın nasıl yapıldığının bütün detaylarını biliyorum. başsavcı yüksel kocaman ve yardımcısı. haklarında suç duyurusu yaptık.

#demirtaş: 22 kasım 2018. aihm'in benimle ilgili kararı açıkladığı gün. başsavcı'nın saray'da, akp'nin genel başkanıyla yan yana fotoğrafı. erdoğan kararı tanımadığını açıkladı, siz de aynısını, hukuki terimlerle gerekçenizde yazdınız.

#demirtaş: niye görüştün? açıklaması lazım. ne konuştun kardeşim? bunu paylaşıyorsan açıklaman da gerekir. şu gündemle gittim, şu konuları görüştüm. sen bir yargı mensubusun. soruşturmayı yürütürken tarafsız olma zorunluluğun var.

#demirtaş: bu adam benim siyasi rakibim. bu adamla, benim aihm'deki davamın kararının açıklandığı gün görüşüyorsan gerekçeni açıklayacaksın.

#demirtaş: kamuoyu bilsin diye söylüyorum, o gün [ikinci tutuklanma] nöbetçi olmayan bir yargıç hastanedeyken telefonla aranıp "acele geleceksiniz" deniliyor. bu yargıç hastanede, kayıtları var. nöbetçi değil. geliyor, ben ve figen yüksekdağ hakkında tutuklama kararı çıkarıyor.

#demirtaş: ve yüksel kocaman, tutuklama kararı çıkarılana kadar ankara adliyesini terk etmiyor. ancak tutuklama kararı çıktıktan sonra adliyeden ayrılıyor.

#demirtaş: senin o güvendiğin saray'dan büyük allah var yüksel kocaman, devran dönüyor. devran dönüyor, halk var. sandık kurulduğunda güvendiğin dağlara kar yağacak, bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz.

#demirtaş: yok öyle bir dünya. günü gelecek, bunların hepsinin hesabı hukuk önünde verilecek. tayyip erdoğan rejiminin tek faydası ne, biliyor musunuz? o yenildiğinde, onun etrafındakilerin tamamı yenilmiş olacak. ona güvenen herkes. suça karışan herkes.

#demirtaş: öyle itirafçılar, öyle pişmancılar çıkacak ki. ben boş konuşmam. geçmiş konuşmalarım var, birer birer çıkıyor. bu dosyaları kim kime nerede fısıldadı, günü geldiğinde müdahil sırasında oturacağım. sabırlıyım.

#demirtaş: şunu demiştim, iyi hatırlıyorum. "bizi başkalarıyla karıştırma. biz demir leblebiyiz, bizi çiğnedikçe dişlerin dökülür." çiğnemek istedi. peki. şimdilik istanbul dişin döküldü, ankara dişin döküldü, adana, mersin, antalya dişlerin. tek dişi kalmış canavara döndün.

#demirtaş: güvendiğimiz halk var. sandık kurulacak elbet. o dişi de o gün çekeceğiz. sonra hukuk işlemeye başladığında ülke nefes alacak.

#demirtaş: yargı işleyecek, hukuk işleyecek, bunun hesabı sorulacak. yok öyle yağma. "istediğimi yaparım, istediğim kararı alırım, akp çalışmalarına katılırım, başsavcılık yaparım, kimse de bir şey yapamaz, arkamda saray var." yıkılmayan iktidar yok tarihte. erdoğan da gider.

#demirtaş: üç sene, beş sene. hiç fark ketmez. tarihte bu süreler azdır bile. ben burada kalmaya devam ederim. siz bilirsiniz. boyun eğdim mi bugüne kadar? tek bir arkadaşım gözünü kıptı mı? af diledi mi?

#demirtaş: biz bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. büyük bir demokrasi bloğuyla geleceğiz, bu ülkeyi biz yöneteceğiz. beni ve figen yüksekdağ'ı bir defa değil, bin defa tutuklasanız durduramayacaksınız.

#demirtaş: binamızın kapısına kilit de vursanız bizi durduramayacaksınız. hdp halktır, halk. hdp bir bina değildir. durduramayacaksınız. ne zaman mı? çok yakında. bu durum böyle sürmeyecek, çünkü bu kaos düzeni sürdürülebilir değildir.

#demirtaş: o güruhun tamamı birbirine bakarak şu psikolojiye girdi, "o çalıyorsa ben niye çalmayayım. zaman azalıyor, götürebildiğimiz kadar götürelim." talan ediyorlar, talan. yolsuzluk akıyor böyle mi gidecek? hayır. halk kararını vermiş durumda.

#demirtaş: o gün gelecek, sandıklar kurulacak ve ülkenin büyük çoğunluğu el ele verip bu kaos düzenine son verecek. asıl davamız o zaman görülmeye başlanacak. siz bu aşamada hangi ara kararları veriseniz verin, asıl dava o zaman görülmeye başlanacak.

#demirtaş: bakın, kız kardeşim aygül hn'ın eşi, sosyal medya paylaşımları sebebiyle yargılanıyordu. aygül hn onun da avukatı. ailem beni ziyarete gelirken trafik kazası yaptı. aynı günlerde mahkeme var. aygül hn mazeret iletti, mahkeme kabul etmedi, eşine 1.5 yıl ceza verdi.

#demirtaş: demirtaş ismini gören hakimin gözleri, "buradan bana rant ne çıkar acaba" diye fıldır fıldır açılıyor. "demirtaş'ın eniştesini yargılamışım, avukatı da kardeşi, tabii ki bir ceza basayım." durum budur.

#demirtaş: ifade özgürlüğü ya da gösteri haklarının ihlali, yargıcın yorum hatasından kaynaklıdır. siyasi saiklerle yargılamak ise suçtur. hem ciddi bir suçtur.

#demirtaş: sahte avukat duydunuz, değil mi? haberlerde çıkıyor. sahte doktor da duyduk. var, çıkıyor. sahte cinci hocalar da duyduk, gerçi onların kökü sahte. peki hiç sahte cumhurbaşkanı duydunuz mu? diplomasız.

#demirtaş: hiç şakası yok bu işin. geriye doğru, işlemlerin çoğu mutlak butlan şeklinde iptal edilir. seçilme yeterliliği olmayan, aday olma yeterliliği olmayan biri, hepimizin gözü önünde cumhurbaşkanı yapıldı. diploması yok.

#demirtaş: üniversite hayatı yok. üniversite arkadaşı yok. üniversiteden bir hocası yok. üniversitede çekilmiş bir fotoğrafı yok. üniversiteye dair bir hatırası yok. erdoğan'ın ilkokul arkadaşları bile en aşağı müsteşar oldu.

#demirtaş: bu arada, yüksel kocaman'ı nereden tanıyor, az önce söylemeyi unuttum, kendisi pınarhisar cezaevi savcısıydı, hapiste olduğu dönemde. birlikte mangal partisi yapıyorlar cezaevinde. tayyip erdoğan'ın bir arkadaşının yazdığı kitaptan öğreniyoruz bunu da.

#demirtaş: savcı bey müsaitse buyursun bize de gelsin, burada da bir mangal partisi yapalım. [salonda gülüşmeler.] madem herkese eşit.

#demirtaş: erdoğan'ın şoförü bile milletvekili oldu, o dönemki gardiyan bürokrat oldu. imam hatip lisesindeki arkadaşları belediye başkanı oldu. üniversite arkadaşlarından bir şey olan birini duyan var mı?

#demirtaş: 82 milyon yurttaş içinde"ben recep tayyip erdoğan'ın üniversite arkadaşıyım" diyen kimse var mı? "biz bununla yan yana oturduk, yemekhanede birlikte sıraya girdik" diyen bir allah'ın kulu var mı? bu bir şaka değil, sahte bir cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyoruz.

#demirtaş: şunu dedi ya, "bunları bırakamayız. biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabın sorar." tabii bizi bırakamazsın çünkü senin bütün sahteliğini ortaya döktük. o kadar kinlisin ki. o kadar öfkelisin ki. ama bu laflar senin işlediğin suçları örtemez.

#demirtaş: "53 kardeşimiz" diyor. 53 kardeşimizin ikincinin adını söyle desem bilmez. yasi börü sömürüsü dışında bir şey yapmazlar. 53 kardeşimizin 44'ü hdp'lidir desem bilmez. umurunda değil, ne kardeşi. onun için önemli olan bunu sömürebilmektir.

#demirtaş: bakın, o günlerin uykusuz dergisinin kapağı. mizah dergileri, türkiye'deki en ciddi yayın organlarıdır. gülmece değildir sadece.
konu benim hapiste olmam olmasa çok komik aslında. https://eksiup.com/p/a3321531hgmt

#demirtaş: bu dosya derhal beraatlik bir dosyadır. dosyada aleyhimde tek bir delil bulamazsınız. birkaç sahte delil vardı, onlar da çürüdü gitti. ben halktan ve hdp yönetiminden başka yerden talimat almadım. o sebeple içim çok rahat.

#demirtaş: 50 bin tane de kumpas kursanız örgüt üyeliği tutturamazsınız. propagandayla ilgili ise konuşmalarımın tamamının arkasındayım, tamamının. tek bir şiddet övgüsü bulamazsınız.

#demirtaş: dolayısıyla mahkemenin ilk anda beraat kararı vermesi lazımdı. ama bu saatten sonra değil beraat kararı, beraatin -b'sini verme şansınız yok.

#demirtaş: 4 kasım 2016'da beni ve figen hanım'ı edirne ve kocaeli'ye özel uçakla götürürlerken diyarbakır'da kayyum, üstünden geçtiğimiz ankara ve istanbul'da ise akp'li belediye başkanları vardı.

#demirtaş: diyarbakır'da kayyumu devirdik, yine kayyum atadılar, sorun değil, yine deviririz. ankara'da şimdi bir muhalefet belediye başkanı var. istanbul'da bir muhalefet belediye başkanı var.

#demirtaş: bugün hdp çelik çekirdek gibi yek vücuttur, akp ise üç parçadır. içinden iki parti çıkmıştır. hadi bakalım.

#demirtaş: hdp olarak hedefimiz, türkiye'de demokratik iktidarın parçası olmaktır. bir koalisyon, bir ittifakın parçası olarak kesinlikle iktidarda olacağız. bütün sorunları çözeceğiz. öyle bir ülke yaratacağız ki...

not : duruşma sona erdi. yarın 10.00'da devam edilecek.

devamını okuyayım »