unexpectedparadox

  • anadolu çocuğu (308)
  • 900
  • 8
  • 5
  • 0
  • 5 gün önce

kanal istanbul

ne amaçla yapıldığı belli olmayan, toplumun aydınlatılmadığı ve ikna edilemediği karanlık bir projedir. aşağıda karanlık, belirsiz ve olumsuz yönlerini madde madde yazalım.

1- montrö boğazlar sözleşmesi sebebiyle boğazı kullanan gemileri zorla kanaldan geçiremezsiniz. yani kanal yapılsa bile hiç bir gemi ister tanker olsun ister savaş gemisi, kanaldan geçiremezsiniz. gayet net.

2- eğer montrö'yü iptal ederseniz, karadeniz bütün güçlü ülkelerin yüzlerce savaş gemisi ile dolar, güvenliğiniz büyük tehdit altına girer.

3- siz montrö'yü iptal etmezseniz bile, büyük devletler şimdi yeni bir kanal var, montrö imzalandığı zaman bu kanal yoktu, koşullar değişti dolayısıyla montrö geçersizdir diyebilir ve en azından tartışmaya açabilir ve sonu gelmez bir yeni baskı ve tehditler dönemine girebiliriz.

4- marmara bölgesinin hem karasal hem denizsel iklimini değiştirebilir, çevresini bozabilirsiniz.

5- trakya bölgesine karşı herhangi bir askeri işgal hareketi olursa savunamazsınız.

6- istanbul adası'nda deprem veya herhangi bir doğal afet olursa ve acilen insanları tahliye etmeniz gerekirse 8 milyon kişiyi adadan tahliye edemezsiniz. yardım götürmek isterseniz götüremezsiniz.

7- istanbul'un egemenliği uzun vadede tehlikeye girebilir. abd önderliğinde batı koalisyonu istanbul'dan bir hong kong yaratmak isteyebilir.

8- istanbul'a yeni bir göç dalgası yaratarak nüfusunu iyice yükseltebilir, dünyada kilometre kareye en çok insanın düştüğü ultra yoğun bir şehir yaratırsınız ve istanbul'u değersizleştirirsiniz.

9 - istanbul içi yer değiştirmeler ile şehrin sosyo ekonomik yapısını bozabilir, iç huzursuzluklara sebep olabilirsiniz.

10 - yeni yaratılan rantlar ile iktidar çevresindeki azınlığa zenginlik pompalarsınız ve toplumsal eşitsizliği derinleştirirsiniz.

görüldüğü gibi kanal istanbul'un pek çok önemli olumsuzluğu ve tehditleri olmasına karşılık herhangi bir olumlu yönü yoktur ve hangi amaçla neden yapılmak istendiği bilinmemektedir.

devamını okuyayım »