unholdings

  • hippi (422)
  • 910
  • 10
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

şinel

nikolay vasilyeviç gogol'un kahramanı akaki akakiyeviç olan en başarılı hikayelerinden biri. hiç evlenmemiş, işe gidip gelmekten başka bir sosyal hayatı olmayan, o dönemin rusyasında en üst düzey memurlara general unvanı verilirken, kendisi en fazla çavuş olabilecek en alt derece memurlardan biridir akaki akakiyeviç. kendisi doğduğunda annesi, babası bile çocuğun en fazla basit bir memur olabileceğini anlamıştır. enteresan adının konulması da ilginçtir. o dönem rusya'sında takvimlerden isim beğenip koymak moda iken, sair sebepler ile bir türlü kahramanımıza takvimlerden uygun isim bulunamamış, çaresizliğe düşen anne, sonunda bari babasının ismi olsun diyerek bu ilginç ismi tekrar kullanmıştır.
hikayeyi okuyunca aslında kendimizden ne kadar çok şey buluruz, eğer hayatımızın belli bir döneminde varsıllıktan uzak isek. ne güzel tasvir eder büyük üstat gogol, kahramanın paltosunu alınca ona yaptığı muameleyi. bizde de aynı değil midir, çocukken ya da gençliğimizde uzun bir dönem sonrası aldığımız yeni bir kıyafete, ayakkabıya olan davranış biçimimiz.
eve getirince, üzerimizde defalarca denemeler, hatta uzun bir süre fazla giymeyiz bu kıyafeti belki özel günlerde, çabuk eskimesin sihrini kaybetmesin diye, özel gün derken ayda yılda çarşıya pazara çıkarken. asarız askıya, hayranlıkla seyrederiz, intizamla katlarız, gözümüzden sakınırız. en ufak bir zarar görse dünyamız yıkılır. işte akaki akakiyeviç'in paltosu'da böyle bir hikayenin nüvesidir.
bir de hikayede diğer dikkate şayan bir taraf vardır. akaki akakiyeviç üstlerinin yazılarını temize çeken, çok güzel yazısı olan aslında yetenekli bir memurdur.
kimsenin iplemediği, saygı göstermediği, kafa bulduğu kahramanımızın aslında yetenekli olduğunu keşfeden biraz vicdanlı bir üstü ona daha iyi bir görev vermek istemiş ama kabul etmemiştir kahramanımız, memnundur yazıları temize çekmekten, başkaca bir hülyası yoktur yalan dünyada...
müthiş bir hikaye herkesin okumasının salık veririm...

devamını okuyayım »
12.07.2011 10:13