unholdings

  • 1233
  • 11
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

her şeye %30 zam gelirken tüfe'nin %0 çıkması

dünyanın en büyük 17. ekonomisinde vuku bulan enteresan bir durumdur hatta nobellik bir ekonomi politikasının meyvesidir.
malum türkiye'yi dünyanın en iyi ekonomistleri yönetiyor.
doğalgazından, benzinine, suyundan elektriğine, etinden sütüne, suyundan ulaşımına, ekmeğinden don lastiğine, deterjanından ilacına senelik bazda en az %20-30 zam yapılırken enflasyonu %6 hesaplamak anca türkiye'deki gibi sihirbaz ekonomistlerce yapılabilir.
süpermarketlerden alışveriş yapanların mutlaka aylık bazda satın aldığı zaruri ürün ya da mal sepeti vardır. mutlaka geçen sene ile karşılaştırsın, geçen sene kaç lira idi şimdi kaç lira, faturaları muhafaz ediyorsanız çok dha kolay olacaktır. bu küçük araştırma ile bile acı gerçeğe şahit olacaksınız.
(bkz: birileri bizi cidden buffyliyor mu)
tabi bu sihirbazların en önemli sihir kutusu ne diye merak ediyorsanız?
(bkz: tüik)
bu entry'de kesinlikle siyasi ve ideolojik bir yaklaşım yoktur ancak, hükümetin ekonomi politikasını başarılı bulduğundan dolayı akp'ye oy veriliyorsa o kişinin aklından şüphe ederim.
ideolojik olarak ya da başka alternatifi olmadığından dolayı akp'ye oy verene ise şerhli saygı duyarım.
bir de şu bizde gaz petrol çıkmıyor ondan bu kadar zamma mecburuz anlayışından kurtulalım dostlar.
dünyada zaten kaç ülkede petrol çıkıyor? doğalgaz çıkıyor? petrol kaynaklarına lojistik olarak çok uzak olan, kendilerinde petrol çıkmayan gelişmiş avrupa ülkelerindeki (kişi başına düşen gelir bizim en az 3-4 katımız) fiyatlara bakalım. emin olun lojistik sebeplerle bu ülkeler petrolu bizden pahalıya alıyor ama heyhat türkiye fiyatlarda bu ülkelerin çok üzerinde.
diyeceksiniz ki: %70'i vergi de ondan.
bende şöyle bir soru ile cevap vereceğim: neden %70'i vergi bu benzinin?
diyeceksiniz ki: çünkü en kolay tahsil edilen dolaylı vergilerden biri benzinden alınan vergi.
ben de şunu sorcam: devlet neden servet vergisi, kurumlar vergisi, gelir vergisi gibi büyük ölçüde zenginlerden toplanandirek vergi kaynaklarından beslenmiyorda, kdv gibi zengin olsun fakir olsun ayrım gözetmeden ziyadesiyle fakirin götüne giren vergi kaynaklarından besleniyor? hükümet neden robin hood olmak varken, 14. louis oluyor? neden zengini kayırırken, fakiri buffyliyor?
diyeceksiniz ki: türkiye'de kayıtdışı ekonomi %60, vergi toplanamıyor.
ben de derim ki: asıl ekonomik başarı zaten adil vergileme yapabilmek, fakirden az, zenginden çok alabilmek, asıl ekonomik amaç gelir dağılımı adaletini sağlamak.
asıl iyi ekonomi herkesin gelir düzeyinin birbirine yaklaştığı, ne aşırı zenginliğin olduğu ne de fakirliğin olduğu ekonomidir. türkiye şu haliyle %60'ınin gariban olduğu, %20'sinin vasat, %15'inin orta üstü bir yaşam sürdüğü, %5'inin ise ultra lüks hayat sürdüğü bir 3. sınıf ülke konumunda maalesef.
ve akp kurucuları ve yandaşları da bu %5'lik kaymak tabakasının içine girdiler, havyarın tadını aldılar bir kere bırakmak istemiyorlar.
hani diyeceksiniz: onlar müslüman öyle şey olmaz, onlar yapmaz.
ben de derim ki: paranın dini imanı olmaz

devamını okuyayım »