unintentional

  • 253
  • 5
  • 3
  • 0
  • dün

sars-cov-2

belki de artık paranoyak davranıp kendi çapımızda bazı tedbirler almanın vakti gelmiştir ne dersiniz. peki nedir bu tedbirler?

insanlığın başlangıcından itibaren yaşamın devamı için en önemli iki faktör barınma ve beslenmedir.

barınma insanın temel gereksinimidir. barındığımız ortamın ideal sıcaklıkta olması önemlidir. 2018 sonu itibariyle türkiye'nin %58'i kışın ideal sıcaklığa erişmek için doğal gaz kullanmaktadır. (2018 sonu itibari ile 50.622.458 kişi)

işler o duruma gelir mi kısmını bir kenara bırakırsak ve de kullandığımız doğal gazın %99'unun ithal olduğunu hesaba katarsak, olası bir felaket senaryosunda gazın sahibi olan ülkelerin hizmet vermeyi kesebileceğini düşünmek, çok da distopik olmaz diye düşünüyorum. hem onlar kesmese bile olası bir felaketten türkiye'deki gaz dağıtım elemanları da etkileneceğinden, bir süre sonra o gazın size ulaşmayacağından emin olabilirsiniz. bu durumda ısınmak için eski usule dönmekten başka çaremiz yok.

evet bildiniz, soba alıyoruz. ama aldığımız bu soba olur da bu virüs küresel felakete yol açmazsa diye aynı zamanda kamplarda da kullanabileceğimiz cinsten olmalı. (donanımhaber ölücülerine selam olsun.) şu tarz bir şey işimizi görür * zengin olanlarınız ise şöyle alalım (gerçi onların şöminesi vardır ama olsun)*

sobayı aldık, evin en iyi ısınan odasına kurulumunu yaptık, peki ya yakacak? şehirde yaşayan ve ağaçlık alana erişimi olmayan kişiler için önceden stok yapmak şart. türkiye'de yetişen orman ağaç türleri arasında en yüksek kalori değeri 5.274 kcal/kg. ile sarıçama aittir. bulamazsanız karaçam veya kızılçam da olur.

ağaçlık alanlara erişimi olanlar için ise şu seti öneriyorum *

bu arada dışarı çıkarken tedbirli olmak şart. olası bulaşmaları önlemek için maske ve koruyucu kıyafet giyiyoruz. maske tulum

evde çakmağım, kibritim var demeyin. her ne kadar onun da bir kullanım ömrü olsa da diğerlerinden çok da uzun ömürlüdür. magnezyum çubuğu

evet artık ısındığımıza göre barınmanın ikinci önemli konusu olan aydınlanma işine bir bakalım. epdk'dan alınan verilere göre 2018 sonu itibari ile kullandığımız elektriğin %30,93'ü doğal gaz kombine çevrim santrallerinden, 10.71'i ise ithal kömürden elde edilmektedir. bu oran son yıllardaki yenilenebilir (yenilebilir değil) enerji kaynaklarının kullanımının artması ile geçtiğimiz yıllara nispeten daha iyimser, fakat yine de yarı yarıya dışa bağımlılığımız sürmekte.

gazımız kesildiğinde elektriğimizin de kesileceğini varsayarak aydınlanma için bir alternatif düşünmeliyiz. başlangıç olarak bir akü, şarj kontrol ünitesi, fotovoltaik güneş paneli ve de bağlantı kabloları yeterli olacaktır. bu sistem ile led ampüller kullanarak aydınlatma sağlayabiliriz. eğer alternatif akıma da ihtiyacımız varsa sisteme bir de invertör eklememiz gerekiyor. şu sistem işimizi görür *

bu sistem ile geceleri ortamımızı aydınlatıp aynı zamanda şarjlı bir radyoya sahipsek * felaketle ilgili son bilgileri alabiliriz. dışarı çıkan aile üyesi ile iletişim kurmak için bir de şarjlı telsiz alınabilir. *

artık aydınlandığımıza göre beslenme konusuna bakabiliriz. suyumuz da kesilir mi demeyin, kesilir. sonuç olarak o suyun kaynağından size gelebilmesi için basınçlandıran sistemler elektrik ile çalışıyor. bu durumda eğer mevsimi ise yağmur suyu toplanıp kullanılabilir. deniz suyunu da içilebilir yapmak mümkün ama ev ortamında değil. sondajlayıp kuyu açacağımız bir bahçemizin olduğu da şüpheli olduğundan en mantıklısı stok yapıp sonrası için de kirlenmiş herhangi bir suyu içilebilir hale getirebilme ihtimali olan klor dioksit tabletlerden bulundurmak olabilir. bu tabletlerin dozajı çok önemli zira fazlası sağlık açısından zararlı. şu yazıyı okumak bilgilendirici olacaktır. *

su konusunu çözdüğümüzü varsayarak yiyecek kısmına geçebiliriz. hepinizin tahmin ettiği üzere konserve stokluyoruz. bu tip bir felaketin 1 sene içerisinde geçeceğini düşünerek hesap yapabiliriz. barbunya, fasülye, ton balığı allah ne verdiyse evdeki kişi sayısına göre stoklayabilirsiniz. eğer uygun nem ve sıcaklığı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız un,pirinç,bulgur stoklamak da mantıklı olabilir.

yiyeceğin yanı sıra ilaç (antihistaminik, ağrı kesici, antibiyotik,ateş düşürücü, çeşitli merhemler, vitamin ve minarel destekleri) da stoklamak mantıklı olacaktır.

uygun sıcaklıkta evimiz var, gece için aydınlatmamız, bizi uzun bir süre idare edecek erzağımız hatta zor durumlar için ilacımız bile var. ya bunlara sahip olmayanlar ve ne pahasına olursa olsun sahip olmak isteyenler. tabi ki vatandaşlarını korumak hükümetin görevi fakat olası bir felakette bu mümkün olmayabilir. işte bu kimselerden kendimizi korumak için legal yollardan silahlanabiliriz. bu ister bir bıçak olsun isterse ruhsatını alması en kolay olan av tüfeği olsun birini bulundurmakta fayda var.

bütün bunları alıp en az beş binlik olduğumuza göre artık rahatlamış ve hafiflemiş bir şekilde uyuyabiliriz. sonuç olarak kredi çektiğimiz bankaya da virüs bulaşıp batacağından bir sorun olmayacaktır.

hepimize şimdiden geçmiş olsun.

tanım: aslen corona familyasından, başlangıç noktası nedeni ile adlandırılan, yediden yetmişe herkesi paranoyak yapan bir virüs.

kaynaklar :

gazbir doğalgaz sektör raporu

elektrik piyasası sektör raporu

doğal gaz piyasası sektör raporu 2018

yakacak kalori değerleri

devamını okuyayım »