unknown artist

  • azimli
  • hırçın golcü (261)
  • 1323
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

türlerin kökeni'ni hiç okumamış darwinist

yaratılışçılar, dindarlar, müslümanlar, hristiyanlar, vs.: ortak noktaları, karşılarına aldıkları kişi/grupların tıpkı kendileri gibi bir yapısal organizasyona ait oluşları, örneğin mihenk taşı olmanın ötesine gitmiş, doğruyu ve sadece doğruyu olduğu gibi yazan bir "ilk ve nihai kitap" ve tarihi bir "önder" olarak kabul edilmiş bir lider gibi, karşısındakini bir kategoriye sokmasına izin veren birtakım göstergelerin peşine düşmeleri. bir başka deyişle, kendilerinin aynısı fakat karşı yükle yüklenmişini. dolayısıyla, gerçekten de evrim teorisinin 150 yıl önce, her ne kadar çığır açan bir bilim adamı olsa da, zamanının ötesinde de olsa tam bir buçuk asır önce yaşamış bir adamın eserinden ibaret sanan insanlar var. ve bunların çoğuna göre evrim teorisi hala darwin'in "sadece teori"si ve onun üstüne bilim hiçbir şey inşa etmemiş. tabi bunu da "bilim dünyası"nda hala evrim gerçekliği konusunda tartışmalar olduğu "inanç"larıyla destekleme gereği duyuyorlar.

ilerleyin artık. evrim teorisi bir "inanış", bir "fikir", bir "ideoloji" değildir; gerçek bilimin bunlarla alakası yoktur. bu teori, tam bir buçuk asır boyunca her türlü bilimsel kanıt, bir diğer adıyla "gerçek"le sınanmış ve doğruluğu tekrar tekrar onaylanmış; aklı başında hiç bir bilim adamının karşı çıkmaya cesaret edemeyeceği kadar güçlüdür. ama şu da var ki, bilimsel bir teori olduğu için "yanlışlanabilir" olma kapısı açık bırakılmıştır. evrim teorisini bir inanıştan, bu teoriyi "mantıklı bulanları" da "inananlar"dan ayıran en temel nokta budur zaten.

lütfen evrime saldırırken kafanızı götünüzden çıkarın önce. evrim teorisini kabul etmek, darwin'in eserini takdir etmek bir kimlik değildir. tıpkı hastalıkların mikroplarla olduğunu anlamamızı sağlayan germs theory of disease, maddenin atomlardan oluştuğunu bildiren atom teorisi gibi bir başka bilimsel teoridir ve bilimsel anlamda bir teori olduğundan, gerçeğin ötesinde, tonlarca gerçeğin mantıklı, tutarlı ve nesnel bir biçimde nasıl birbirleriyle ilişkili olduğunu açıklar. dediğim gibi, kafanızı götünüzden çıkarın da bilimsel bişeyler getirin. 100 milyon yıllık bir maymun veya 60 milyon yıllık bir insan fosili bulun, o anda bu teorinin çöktüğünü kabul etmezsem şerefsizim. ha ama şunu da bil, teorinin yanlışlanması, meydan bize kaldı diye ortaya atılacak olan yaratılış teorisine "inanmama" sebep olmayacak. çünkü evrim teorisi yanlış olsa da, bu teorinin sistemli bir şekilde açıklamaya çalıştığı ve varlığını inkar etmenin harbi harbi, bildiğin, düpedüz aptallık olacağı "evrim" gerçekliğini açıklamanın yanından bile geçmiyor yaratılış "hikayeleriniz" (yaratılış teorisi diye bir şey yok).

ek 1: lütfen kimse ben evrim teorisini kabul etsem de darwini okumadım, ama aslında okuycaktım valla da falan da filan da diye kendini savunma gereği hissetmesin lütfen. o pabucu bırakmayın onlara.
ek 2: evrim teorisi maymundan geldiğimizi söylemiyor- daha bu bile, muhtemelen yüz kere söylenmesine rağmen, kalın kafatasına nüfuz etmemiş kişiler çıkıp bizim entelektüel seviyemizi sorguluyor. komik lan. baya komik.

devamını okuyayım »
08.12.2009 19:19