unlucky luke

  • 34
  • 1
  • 1
  • 1
  • bugün

formula 1

rekabet olmayan yerde ilgi azalır. schumi’li yıllarda da f1 bir sürü değişikliğe gitti. çünkü ferrari’ler yarış içinde geri de düşseler spin de atsalar o kadar üstündüler ki gelip yine de kazanıyorladı.

gel gelelim şuanki mercedes o dönemin ferrarisinden bile daha fazla domine ediyor f1’i.

rusell kesinlikle iyi bir pilot. ama williams ile sezonu puansız noktalarken hamilton yerine kendisi mercedes sürücüsü olsa belki şampiyon olacak. tek yarışla bu sezonun en fazla lider giden 3. pilotu oldu. böyle fark mı olur.

pit stoplarda yakıt ikmali ve araçların yakıt stratejisi, drs yerine arkadaki aracın yere basma kuvvetini kaybettirmeyecek aerodinamik düzenlemeler ve spec(değiştirilemeyen kullanımı zorunlu her takım için aynı parça) parçaların kullanımı ile daha rekabetçi daha strateji kasılan yarışlar görsek fena mı olur.

yoksa q2 de medium lastiği tak, kalan herkes soft lastik bile taksa lider olarak q3 e kal. ilk çizgiyi al. yarışta millet ilk stopunu yapsın trafiğe girmeden lider pite gir çık. millette beklesin araba arıza yapsın, yağmur yağsın da aksiyon olsun. adamlar q3 te medium lastikle ilk çizgiyi aldılar. 4. ye falan tur bindiriyorlar.

son haftalardaki aksiyonun sebebi de mercedes mevcut aracını geliştirmeyi sezon ortasında bırakıp yeni yılın aracına geçiyor. son 3-4 yarışta rakipleri onlara yaklaşıyor da ufak tefek aksiyonlar oluyor. yoksa devam etseler mümkün değil redbulların kafa tutması.

seneye de çok farklı olmayacak gibi.
2022 yılında umarım rekabetçi bir sezon bizi bekliyordur.

devamını okuyayım »