uruguayli golcu

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (535)
  • 1627
  • 17
  • 7
  • 0
  • 3 gün önce

11 mart 2018 türk uçağının iran'da düşmesi

zweig iki çeşit acımadan söz eder “birincisi, duygusal ve zayıf olanı, başka birinin yaşadığı felaketlerden kaynaklanan acı ve hüzünden olabildiğince çabuk kurtulmak için çırpınan bir yüreğin sabırsızlığıdır. diğeri, tek gerçek acıma duygusu ise yaratıcı olan, ne istediğini bilen; sabırla, gücü yettiğince hatta gücünün bile ötesinde katlanmaya ve dayanmaya kararlı bir insanın acıma duygusudur.”

tanımam, bilmem. hani eşi, dostu gözüne ilişmese kalpten de paylaşsam acımı karşıya geçiremem. terbiyesizliği sevmem. can acısı...

çok önemli olduğunu düşündüğüm bir şeyden söz etmek istiyorum. kısaca, çok kapsamlı ve çok önemli bir duyguyu verme niyetindeyim dilim döndüğünce.

dostlar biz bu dünya'ya sıfırdan geldiğimiz duygusuyla, kendiliğimizi kurduk. tıpkı bu insanlar gibi. şimdi onlar yok, biz varız. yarın biz olmayacağız yine kendilerini kurmuş kişiler için yok olmuş olacağız.

asıl taşınması gereken duygu bu sonlu gözüken, hasbelkader ömürlerin elimizdeki bir piyango biletinden farklı olmasını sağlamak, dünyayı bu duygu üzerinden kurmaktır.

kendi fabrikasındaki işçisinin kıraathanesinde çaycılık yapmak zorunda kalan insanlar gördüm. kafasına sıkan armatörler tanıdım, trilyonluk insanlar uyuşturucudan öldü, ya da beynindeki bir kan pıhtısından. zor hayatı yenemeyip elini kana bulayan, canı için, can alanlara şahit oldum.

hayat gelip geçerken kalıcı olan güzel fikirleri, yaşama yollarınıi duyguları miras bırakmaktan başka yapacağımız bir şey yok şu sefil dünyada. bugün imparatorken yok olursun bir anda. dünya'nın bir köşesinde sefillik içinde bir çocuk doğar. o çocuk da sıfırdan doğdum ve ben benim der. evrenin dağıttığı ikramiye böyle yamandır. kalbinizi, gözünüzü açın. bu işin formülü bu.

devamını okuyayım »
12.03.2018 08:12