useless guy

  • 2577
  • 41
  • 13
  • 1
  • bugün

sosyal fobi

bu rahatsızlığa sahip olmayanların hakkında konuşması sadece boş konuşmaktır.

yaşamadınız ki bileceksiniz. bahsedilen çözüm önerileri zaten her zaman duyduğumuz şeyler, farklı değil, bizim için klişe onlar.
belirtmek isterim; kişi istediği için asık suratlı, soğuk, ürkek değil. kendisi olamaması söz konusu, evet sanki başka biriymiş gibi davranmak zorunda. resmen kendi hayatınızı başkalarının düşüncelerine göre yaşamak.
belki dünyanın en iyi, en zeki insanı olabilir ama hiç konuş(a)madığı için dışarıdan tam tersi gibi görünür. herhangi bir konuda çok yetenekli de olabilir, ama bunu insanlara gösteremedikten sonra neye yarar ki.
bundan kurtulmanın ne kadar zor olduğunu hayal edemezsiniz, hatta kurtulan var mı orası bile şaibeli. sonradan da gelir. insanlar buna karşı çıkabilseydi zaten sosyal fobili olmazdı, yani olaylara tepki koymak ister, haklı durumdayken haksız duruma düşer, karşı çıkmak ister ama yapamaz bunu, bu anlatılamaz bir duygu. sadece yaşayanın bileceği.

sanki kurtulmaya çalışıyorsunuz da karşı koyamayacağınız güçte bir şey sizi engelliyormuş gibi. çok kötü, zor. hayatınızdaki herşeyi engeller. bunun hastalık olduğu konusu da karışık. zaten konunun kendisi baştan karışık. dünya üzerinde en fazla görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. ki bundan müzdarip olduğunu bilmeyen insanları da göz önünde bulundurursak bu sayı alır başını gider. hiç araştırmasanız belki de asla bilemezsiniz, hep kendinizi sadece çekingen sanırsınız, ama bilmezsiniz ki aslında sizde çok daha fazlası vardır, insanın bunun kendinde olduğunu anlaması seneler alabilir. bu fobiye sahip olduğunuzu bilmediğiniz de çözüm yolunda geri kalacaksınız, çünkü ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmiyorsunuz. sahip olduğunuzu öğrendiğinizde bu sefer de hep aklınıza gelecek, kafanızdaki 'bende sosyal fobi var, beceremem, yapamam' gibi düşünceler bitmek bilmeyecek. iki türlü de ayrı bir dert.

bu tüm ülkelerde görülür, belirli coğrafyalarda diğerlerine oranla daha da fazla görülebilir. tabi bunun nedeni de ülke insanına göre değişen faktörlerdir, davranış ve konuşma tarzının çok önemli bir yeri vardır, yaşadığınız ülkedeki insanlar genel olarak, görgüsüz, duyarsız, eğitimsiz, kaba ise elbette bir sosyal fobili için çok şey farkedecektir. insan ilişkileri ve sosyallik yolunda siz 1 adım atmaya çalışırken karşınızdaki insanın size yaptığı muamele sizi 10 adım geriye düşürür, ki ülkeler bazında sosyal fobinin belli bir oranda daha fazla görünmesinin nedeni de yine bunun gibi etkenlerdir.
insanı o kadar karmaşık psikolojiye sokar ki, kimi zaman kurtulmayı çok istersin, bazense adeta istemezsin. o kadar zıt duygular içinde olursunuz ki, hem kendinizi mükemmel görürsünüz, hem de insanlar sizi ne şekilde yargılar diye düşünmeden edemezsiniz.
sosyal fobililer dışarıdan nasıl görünürler bilemezsiniz, daha doğrusu emin olamazsınız. evet gözlerini kaçırırlar, insanlardan uzak dururlar. ama bunu utangaçlar da yapar ve her utangaç sosyal fobili değildir, dolayısıyla bir çıkarım yapmak çok zordur.
sonuçta ya karşı koymaya çabalayacaksınız ya da bu tarz bir hayat yaşamaya alışacaksınız.

bir insan neden tanımadığı insanların hakkında ne düşündüğünü önemsemeden duramaz, kimse kimsenin umrunda değilken.. buna bir yanıt bulamamak, karşınızdaki insan sizinle konuşup, bir şeyler anlatırken onu 'istemsiz' bir şekilde dinleyememek, o sırada sürekli başka kaygılar duymaktır sosyal fobi.

bize hayatımızı istediğimiz gibi yaşatmayan, üzerimize yapışmış bir leke.

devamını okuyayım »
09.06.2012 23:58