usuyoruz lord stark

  • 186
  • 31
  • 8
  • 0
  • 3 gün önce

yas sakalı

bir nevi depresyon sakalı olan hede. hatta depresyon sakalı denen şey de aslen budur, ama sözlükte bunun başlığı yok, ötekinin var. ingilizce'de beard of sorrow deniyor. er kişinin başından geçen üzücü* bir olayın** *ardından ilgili er kişinin toparlanana kadar* sakal bırakmasıdır. günümüzde pek sürdürülen bir gelenek değil, malum ışid'li gibi sakal bırakmak moda. ama sinekkaydı tıraşla gezen patrician romalıların zamanında dahi olan bir olaydır bu. rivayet odur ki; imparator agustus, teutoburg ormanı savaşı'nda kaybedilen iki lejyonun ardından** ölene dek sakalını kesmeyip bu olayın yasını tutmuştur.

günümuzde ise çok az insan bu geleneği sürdürüyor. benim gibi sürekli sinekkaydı tıraşla gezen birisinin sakal bırakmasının tek anlamıdır, bunu çevrem de bilir. malum hipster sakalı modası yüzünden pek tanımayanlar "vay tarz yapmışız" şeklinde laubali yaklaşım sergileseler de sürdürüyorum. mental olarak toparlanana dek hiç dokunmuyorum*, uzatıyorum. toparlanma gerçekleşince bir nevi bunun nişanesi olarak tıraş oluyorum ve nispeten zihinsel toparlanmamı fiziksel olarak somutlaştırıyorum.

not: sinekkaydı tıraş olmak da unutulmaya yüz tutan bir erkek geleneğidir. ustura kullanmayı bilen yaşıtım yok, benden 10 yaş büyükler dahi bilmiyor ve sonuç olarak dandik ürünlerle kötü tıraşlar oluyorlar ve tıraştan nefret ediyorlar. bununla ilgili* uzun bir entry yazıyorum zaten de ne zaman biter bilmiyorum. tıraş olun, temiz olun.

devamını okuyayım »
22.10.2016 01:16