utq

  • şamda kayısı (717)
  • 990
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

araç kiralama vs satın alma

uzun süredir üzerine hesap kitap yaptığım ama bir türlü net karar veremediğim konudur.

öncelikle bireysel uzun süreli araç kiralamak için hepi topu 3-4 tane kurumsal şirket var. bunlarından sadece bir tanesinin aylık fiyatları makul sayılabilecek düzeylerde.

örnek aracımız 2016 model 0 km citroen ds4 1.6 dizel tam otomatik şanzıman.

anahtar teslim fiyatı: 104.500tl
aylık kira: 339€+kdv = 1.320 tl

minimum 2 yıllık sözleşme yapmak zorundasınız. yazdığım aylık fiyat yılda max 15.000km için. yani iki sene sonra teslim ederken 30.000km'yi aşmamış olmanız gerekiyor. eğer aştıysanız 35kr x aşan km hesabından ek ödemeniz oluyor. ancak +5.000km için aylık ödemeniz gereken ekstra ücret 5-10€ arası değişiyor.

şimdi bu arabayı nakit satın alacak olsanız 105.000tl'nin önümüzdeki iki yıllık faiz getirisinden feragat etmiş olacaksınız. bu bugünkü %11'lik mevduat faizinin değişmeyeceğini varsaysak bileşik hesaptan 23.500tl faiz getirisi yapar. bunu bir akılda tutalım.

arabanın iki yıl kullanımı için size yansıyacak tahmini işletme maliyetleri:

mtv: 2200 tl
trafik sigortası: 2000 tl
kasko: 4500 tl
periyodik bakım: 1500 tl
kış lastiği: 1400 tl

aracın 2 yıllık sabit işletme maliyeti toplamda 11.600 tl. bu da ikinci aklımızda tutacağımız rakam.

üçüncü maliyetimiz de kullanıma bağlı değer kaybı. bugün 105 bin tl'ye aldığımız arabımızı 30.000 km kullanıp satmak istedik. en iyimser tahminle %15 piyasa değerinden kayıp öngörsek 88.800 tl'ye satacağız. 16 bin lira'dan fazla bir kaybımız var.

bu noktada kafalar karışır genelde. 2 yıl sonraki kur muhtemelen daha değerli, sıfır araba fiyatları daha yüksek olur. hiçbir şey olmazsa %8 enflasyondan iki yıl sonra fiyatlar her türlü artacağı için arabanızı aldığınız rakama bile satabilirsiniz. böyle bakınca insanlar enflasyonu ve faiz getirisini hesaba katmadıkları için hiçbir zararı olmadığını düşünürler. aldığınız arabanın birebir aynısını o günkü 0km liste fiyatından satamıyorsanız her türlü zarar ediyorsunuz. aradaki fark sizin o arabayı kullanmak için ödediğiniz bedel. ben burada hesaplama kolaylığı açısından fiyatları ve kuru iki sene sonra da sabit tutuyorum.

biraz daha basitleştirmek için aylık hesaba dönelim:
aylık her şey dahil araba kirası: 1.324 tl

2 sene kullanım için aylık sabit maliyet: 11.600 / 24 = ~500 tl
2 sene parayı sıfıra bağlayarak vazgeçtiğiniz aylık ort. bileşik faiz: 975 tl
2 sene kullanıma bağlı değer kaybının aylık maliyeti: 16.000 / 24 = 665 tl

citroen bayisine gidip 105.000tl'ye 0 km dizel otomatik opsiyonsuz ds4 satın alıp, iki sene kullanıp satmanın kullanıcısına ortalama aylık maliyeti 2.141 tl

uzun süreli bireysel araç kiralama aylık maliyeti: 1.324 tl.

bu hesaba göre satın almayıp kiraladığınız her ay araba cebinize 800 tl koyuyor. şu yaptığım hesaba ben de henüz inanabilmiş değilim. mutlaka bir yerlerde birşeyler atlıyor olmalıyım diye defalarca üstünden geçtim. ancak türkiye'de şu anda araç satın almak resmen çılgınlık. bu hesabı sadece ds4 için değil, c-elysee, clio, polo, astra sedan ve accent blue için de yaptım. hepsinde 2 yılda onbinlerce tl kara geçiyorsunuz. üstelik şirket üstüne kiralayıp kdv avantajından falan faydalanmadan, gayet bordrolu maaşlı çalışan olarak.

hesap yapmayı bilmiyorsam, unuttuğum veya abarttığım kalemler varsa takdirinize kalmış. ancak ben bu hesaptan sonra otomobil satın almaktan vazgeçtim ve ilk iş günü gidip 2 yıl kiralama başvurumu yapıyorum.

edit: soran çok olduğu için sonucu açıklayayım.

yaptığım hesaba güvendim ve 2016 ekim'inde 2 yıllık kiralamamı yaptım. birkaç aya sözleşmem bitiyor hatta. 2 yıllık süre zarfından yukarıda bahsettiklerim dışında öngörülemeyen bir masrafım olmadı. üzerine aracın kiralık olmasının verdiği fevkalade psikolojik rahatlık vardı. lastik değişimiymiş, bakımıymış, kasko, vergi, sigortasıymış falan hiç düşünmeden sadece keyifle sıfır araç kullanmak güzel bir his.

ancaak, ben imzayı attığımda euro 3.30 tl'ydi. hesabı kitabı buna göre yapmıştım. ancak benim imzamı beklemiş olacaklar ki 2016 sonunda 4'lere dayadılar kuru ve ben gelecekte daha beter olacağını öngörerek nakit olarak tüm borcumu sabit kurdan kapattım, iyi ki de kapattım. yoksa şu an aylık %60 fazla maliyetim olacaktı. kiralayacaksanız öncelikle tl üzerinden kiralamaya çalışın, kurlara asla güvenmeyin.

bir de ben o dönemde satın almak vs. kiralama karşılaştırması yaparken 1.6 altındaki araçlardan alınan ötv sabitti. değişmesine yönelik de hiçbir beklenti yoktu. benimle aynı dönemde kiralama yerine satın alan arkadaşımın 70 bin tl'ye aldığı araç vergi değişiminden sonra pat diye 90-100k'lara çıktı, şimdi de kur yüzünden 120-130k istiyorlar sıfırına. dolayısıyla ikinci elde şu an satmak istese ciddi anlamda kara geçmiş oluyor bana kıyasla. dünyada sıradan orta sınıf araba alıp kara geçebilen tek topluluk biziz bence.

türkiye'den yediğim bu iki gol yüzünden maalesef beklediğim kadar karlı bir anlaşma olmadı kiralama. ancak bu bir kereye mahsus yaşanacak talihsizlikleri bir kenara bırakırsak kesinlikle tavsiye edeceğim bir yöntem. firmaların müşteri hizmetleri, servisleri filan oldukça iyi. insanı yarı yolda bırakmıyorlar. dolu da yağsa, araba sele de kapılsa "amaaaan nolcak yeaa" diyip geçiyosun rahat rahat. aksilik durumunda ikame aracın hemen hazırlanıyor.

firma ismi reklamcılık gibi olmasın diye yazmıyorum. merak eden mesaj atabilir.

devamını okuyayım »
11.09.2016 18:08