uyumuycam

  • 1844
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

astroloji

astroloji, (bilim değildir evet, lütfen bu grubu kenara alalım) sembol okuma işidir.

yani astrolojik "yorum"da bahsi geçen "gezegen"ler, astronomi deyimi olarak değil, birer sembol ismi olarak kullanılırlar. (bunun aksini iddia edip ya da uygulayıp adına "astrolog" diyen nitelikli dolandırıcılar da şu an okumayı bırakabilir.)

astrolojik semboller (-ki bu semboller sadece gezegenleri içermez) ve onların karşılıkları, zaman içinde (bahsettiğim zaman aralığının milattan önce başladığını belirtmekte de fayda var) insanların, gökyüzünü gözlemleyerek, buradaki hareketleri, yeryüzünde olanlarla eşleştirme güdüsüyle evrilmiştir.

tabii bu süreç, birinin çıkıp da "arkadaşlar şu parlak görünenin anlamı güzellik olsun, bu arada güzellik demişken, hazır mitolojide de aşk tanrısı venüs var adını da venüs koyalım" demesiyle olmamıştır. bin yıllar içinde venüs'ün gökyüzündeki hareketleri değiştikçe yeryüzünde olanlar, onun şu an sembolize ettiği konularla ve mitolojideki ilgili tanrı ile ilişkilendirilmesinin temelini oluşturmuş, daha sonra bu temel anlamlar evrilmiştir.

bu evrilme sürecinin temeli, "nitelik" sınıflandırmasına dayanır. buna göre, evren "nitelik"lerden oluşur ve evrenin her birimi özünde bir niteliği barındırır.

bunu "yatay düşünme" olarak örneklendirebiliriz. alışık olduğumuz düşünce biçiminde, çevremizdekileri "bitkiler, hayvanlar, arabalar, binalar vb." olarak dikey böleriz. oysa astrolojinin dayandığı düşünce biçimine göre, bıçak, savaş, mars, kavga, yarış, soğan, ordu, demir.. hepsinin özü aynı niteliğe dahildir.

bu "yatay düşünme" işi bilimin düşünme metodundan tamamen farklı olduğu için, astrolojiyi "dikey" düşünmeye çalışarak anlamlandırma çabaları nafiledir. dolayısıyla bu düşünce biçimini kafasında hayal bile edemeyen bir adama astrolojinin iddiasının gezegenlerin dünyaya "etki ettiği" olmadığını anlatamazsınız. o, "etki etmiyor" diye diye sayıklayarak yıllarını geçirir durur. oysa astroloji neden-sonuç ilişkisine dayanmaz. yani mars sizi çektiği ya da size enerji gönderdiği (?!) için üzerine yorum yapılmaz, belli bir niteliği temsil ettiği için yapılır.

astroloji haritası, gökyüzünün belirli bir andaki resmidir.. ve içerisinde anlamı bu şekilde evrilmiş olan 38 sembol barındırır. (10 gezegen, 12 burç, 12 ev, 4 köşe noktası). "astrolojik yorum" ise bu sembollerin "yorum"lanmasıdır. tam da bu nedenle, astrolojinin geleceği birebir okuma gibi bir kahinlik iddiası yoktur. astrolojiye dayanıp insanların hayatı hakkında ileri geri kehanet "atan" da dolandırıcıdır bu kadar basit.

astrolojinin, haritanın içerdiği "niteliği" anlamlandırma amacı vardır. buna, içinde bulunulan zaman diliminin "kalite"sini yorumlamak da dahildir.

tabi tüm bunlar ciltler dolusu onlarca kitabın 300 kelimelik bir özeti. astrolojinin benimsediği felsefeyi bu kadar kısa bir yazıda eksiksiz özetlemek pek mümkün değil, yine de, "astroloji vs bilim" klişelerinden sıkılıp işin özüne dair daha fazla bilgi arayışında olanlar için bir başlangıç okuması olabilir.

şimdi gidip, tüm bunlara cevaben astrolojiye * gelişine hakaret edecek ilk arkadaşa vereceğim plaketi hazırlayayım..

devamını okuyayım »