uyuyunca da gecmiyo

  • 253
  • 12
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

birini gerçekten sevmek

sevgide yanılgıda olmak ile ilgili aylar önce kendime hatırlatma yazısı yazmama rağmen içimden yazmak gelmediği için ertelemiştim. cumartesi günü toplu taşıma yolculuğuma eşlik eden bir eğitim videosu artık bu yazıyı yazmam gerektiğini hissettirdi. bu sefer de eve yorgun döndüğüm için yazamadım. seviyoruz ya da seviliyoruz zannederken yanılgıda olduğumuz anlarla yüzleşmeye hazırsak başlayalım.

ortak müzik zevklerinizin olduğu biriyle tanıştığınızda güzel bir ilişki yaşayacağınıza karar verdiyseniz yanılgıdasınız. aynı tür müzikleri dinlemekten hoşlanmıyorsunuz diye ilişki yaşayamayacağınıza karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

gözleri, fiziği, gülüşü çok güzel diye mutlu bir beraberlik yaşayacağınıza karar verdiyseniz yanılgıdasınız. sizin standartınızın altında bir güzelliğe sahip diye birlikte olmanızın uygun olmadığına karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

çok sevdiğiniz için ilişki yaşamak istediğinize karar verdiyseniz yanılgıdasınız. çok sevildiğiniz için ilişki yaşamaya karar verdiyseniz yine yanılgıdasınız.

tutkulu sevişmeleriniz ve muhteşem bir ten uyumunuz var diye mutlu bir ilişki yaşayacağınıza karar verdiyseniz yanılgıdasınız. sevişemediğiniz için mutsuz bir ilişki yaşayacağınıza karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

fikir ayrılıkları olduğu için birlikte olmanızı imkansız diye nitelendirdiyseniz yanılgıdasınız. her konuda aynı düşündüğünüz ve fikir çatışması yaşamadığınız için birlikteliğinizi mümkün kıldıysanız yanılgıdasınız.

gözlerine bakarken heyecanlandığınız için ilişki yaşamanız gerektiğine karar verdiyseniz yanılgıdasınız. gözlerine bakarken kalp ritminiz değişmediği için ilişki yaşamamanız gerektiğine karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

her istediğinize "tamam" dediği için uyumlu olduğunuza karar verdiyseniz yanılgıdasınız. her istediğinize "tamam" demediği için uyumsuz olduğunuza karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin sizden kopamadığı için çok sevildiğinize karar verdiyseniz yanılgıdasınız. ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin kontrol sizde olduğu için ilişki yaşamaya karar verdiyseniz yanılgıdasınız.

bağımlı ilişkide tek taraflı bağımlılık yoktur. bir taraf daha fedakar, daha çok acı çeker gibi görünür ancak diğeri de o kişiden aldığı ilgiye, cinselliğe, maddi güvenceye, konfor alanına bağımlıdır. bağımlıysanız yanılgıdasınız.

satırlarca örnek yazabilirim. ancak temel nokta şu; karar verdiğiniz her an yanılgıdasınız. sevgi karar verdiğinizde gelişen bir duygu değil. siz bir ilişkide ne kadar varsanız sevgi de o kadar vardır. sahi siz bir ilişkide varsanız sokaklar neden tuttuğu elde, öptüğü dudakta, dokunduğu tende yok olmuş çiftlerle dolu?

seviyoruz diye evlenen çiftlerin çoğu daha ilk yıllarını doldurmadan ölmüşler de kimsesiz oldukları için cenazeleri cami avlusunda fark edilmemiş gibiler. yukarıda yazdığım yargılarla evliliğe karar vermeselerdi yine mutsuzlukla mı açarlardı evlerinin kapılarını?

sevgi, muhteşem bir duygu. enerjisi yüksek bir duygu. yargıdan değil sevgiden bahsediyorsak karar vermek yoktur. birini sevdiğinize, birisi tarafından sevildiğinize karar vermezsiniz. karar verdiğiniz her an yargıdasınız.

üzerinde saatlerce konuşabileceğim, sayfalarca yazabileceğim bir konu ancak uzun yazı okumak çok sevilmiyor. belki birilerine farkındalık yolu açar diye eğitim videosunu izlerken çok beğendiğim birkaç örneği yazıp bitireceğim yazıyı.

"aşk nihayetinde diğer kişide kendinizi tanımaktır. nihayetinde, diğer kişiyi esasen kendiniz olarak tanırsınız. kişiliğini değil, özünü kendiniz olarak tanırsınız."

"var olduğunuz zaman diğerini kendiniz gibi seversiniz. bu, diğer kişiyi kendinizi sevdiğiniz kadar sevdiğiniz anlamına gelmez. onu sevdiğiniz anlamına gelir, çünkü onda kimliğinizin özünü görürsünüz."

"eğer ilişki devam edecek ve tatmin edici olacaksa, o zaman ilişkide gerçekten var olmanız gerekir. bu da zihninizin yargılarından ve zihninizin koşullandırmasından kurtulmanız, ilişkide var olmanız ve diğer kişiyle var olmanız demektir."

devamını okuyayım »