uzakyol kaptani

  • azimli
  • kofti anarşist (185)
  • 1297
  • 19
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

6 eylül 2013 türkiye andorra maçı

gördüğüm kadarıyla henüz kimsenin nasıl tur atlarız hesabını detaylandırmadığı maç, hemen bu eksikliği giderelim.

öncelikle kalan maçlarımızın tamamını kazandığımız varsayımı ile gidiyorum. çünkü onun dışındaki bir durumda gruptan çıkma olasılığımız ihmal edilecek düzeyde. şu an itibari ile romanya'dan 2 averaj öndeyiz. romanya'yı tek farklı yendiğimizi varsayarsak bu fark 4'e çıkıyor. sonraki estonya ve hollanda maçlarını da tek farkla kazanırsak, bu fark 6'ya çıkar. yani romanya'nın genel averajda bizi geçebilmesi için, dışarıdaki andorra ve içerideki estonya maçlarında totalde 6 fark bulması lazım. öncelikle bu iş kesinlikle çantada keklik değil. hollanda bugün estonya'nın elinden son saniye penaltısı ile kurtuldu. ''ulan aynı estonya ile bizim de maçımız var hem de deplasmanda'' dediğinizi duyar gibiyim. bu hesaplamaların ön şartının bütün maçlarımızı kazanmak olduğunu söylemiştim değil mi? fatih hoca'nın romanya'nın avantajına olarak değerlendirdiği içeride estonya, dışarıda andorra durumu ise bence bizim avantajımıza. çünkü romanya içeride sadece andorra'ya bile 6 tane atabilir.

şimdi romanya maçına dönelim, ve bu maçı 2 farklı kazandığımızı hayal edelim. bu sefer romanya'nın handikapı 8 gole çıkacak. işte bu noktada işler değişiyor. 8 gol o kadar da kolay değil. şimdi genel averajı siktiredin ve varsayın ki ikili averaj uygulanacak. bu durumda zaten romanya'yı iki farklı yenmemiz gerekiyordu, biz de onu zorlamalıyız.

ha romanya'yı orada yener miyiz, estonya'yı deplasmanda, hollanda'yı içeride yenebilir miyiz? tamamen muallak. ancak fatih terim yönetiminde yumurta deliğe geldiğindeki çabalarımız önceden malum. (norveç maçı, euro 2008 deki tüm maçlar vs.)

macaristan meselesine gelince. bence bu akşam onlar bitti. bizi geçmeleri için (3 maçı da kazandığımızı varsayıyorum, ki varsaymasam bile romanya'ya geçiliyorlar) hollanda'yı hollanda'da yenmeleri lazım. o yüzden onları averaj hesabının dışında tutuyorum. zaten onlar bir averaj hesabına girecekse bu bizimle değil romanya ile olacak ki şu an bizi enterese etmiyor.

özetle bugün romanya'nın macaristan'ı yenmesi iyi oldu. ancak 3 tane atmayaydı iyiydi. sonraki maçtan sonra hala bu ince hesapları yapabilmek umuduyla esen kalın efenim.

devamını okuyayım »
07.09.2013 01:14