uzun ve ozel

  • 414
  • 18
  • 1
  • 0
  • dün

müslüm (film)

dikkat bu entry spoiler doludur.

kim olduğunuza göre beğenip beğenmemenizin değişeceği film. 2000-sonrası muslumculer, affetciler falan veya baba hakkında pek bilgisi olmayan(gerek yaşamı gerek müziği) kitle için kabul edilebilir. ancak babayı bağrına basmış, arabesk dinleyicileri büyük oranda beğenmeyecektir. bazı kıstaslar sadece arabeskçileri tatmin etmezken bazı sahneler ve olaylar vardim ki (muslum gurses’i sevip sevmemekten bağımsız) kötüydü.

arabeskçileri memnun etmeyen şeylerin başında tabii müzikal eksiklik geliyor. baba’nın zirve veya popüler arabesk parçalarının sayısı azdı. tamam haberimiz yok açılıp 6 dakika boyunca çalsın demiyorum ama ara ara geçiş sahnelerinde 15-20 saniye sadece melodileri verilebilirdi. baba’nın kolyeyi takdim ettiği sahnedeki gibi.
şarkılar baba’nın orijinal sesinden değildi ve beni bu üzdü dediğimde “ hangi biyografi filminde öyle birsey olmuş ulan” deniyor, okey de ulan bari enstrümantaller orijinal olsaydı. bütün şarkılar coverdı.
baba’nın film/kaset/plak’lardaki hali orijinal olsaydı bari.
filmin sonu affettense unutamadım ile olsaydı daha vurucu bir bitiş olurdu.

arabesk faktörü dışında da eksileri var. zaman doldurmak için mi bilmiyorum ama çok fazla slow-motion ve flashback vardı. tamam dram filmi ama kaşımı kaldırttı bana.
gulhane konserine giriş sahnesi zaten felaket, leşş, onur kırıcı bir sahne olmuş. çok sinirlenmiştim sinemada izlerken o sahneyi amk. cast abi hepsi cast onların. yoldan geçen 10-15 delikanlıya gel oyna demişler. o ağacın ustunde babbaaa diye bağıran eleman fondötenden güneş gibi parlıyordu. 2 tane de polis koymuşlar... konser esnasında da o muslumcu seyirciler de senkronize bir şekilde muslum baba muslum baba tezahüratı yapıyordu amk. bu ne olm? sabah programı mı? robot gibiydi adamlar amk. jilet atma olayına da girmiyorum bakın, filmde hiiiç bahsedilmedi.
baba’nın hastaneden taburcu oldugu sıradaki gazeteciler mi magazinciler mi ney... allahım bir başka leş sahne. iki polis var, sanki yan hakemler amk bayrak kaldirir gibi tek eliyle güvenlik çemberi yapmaya calisiyor galiba. muhabirler bir ayrı casttı zaten. konser ve taburcu olma sahneleri coooook kötüydü yani.
sonra ne oldu? 1989’dan hoop 2006’ya atladılar. yazık gerçekten amina koyayim bakin yazdıkça üslubum değişiyor. 17 senede neler oldu? yok. 2006’dan sonra neler oldu? yok. baba’nın son yılları nasıldı? hastalığı neydi? müziğini/tarzını neden değiştirdi? birileri etken oldu mu? bunlar ve daha nice sorular havada kaldı amk. bunu söyleyince de “e sinemanin da suresi var amk 6 saat mi olsun film” deniyor...

aklima gelenler bunlar şimdilik. müslüm gürses gibi büyük bir kitleye hitap eden birinin hayatını film yapmak demek kusursuz olmak zorunda olmak demek. keşke filmi değil de dizisi çekilseydi diyorum...

edit: affetle değil nilüfer ile bitmiş film doğru.

devamını okuyayım »
28.10.2018 17:50