uzunbacakli edward

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (522)
  • 2971
  • 102
  • 36
  • 0
  • dün

29 mayıs 2015 cumhuriyet'in dünyayı sarsan haberi

körü körüne taraftar olmak kötüdür. vicdanınıza mantığınıza tasma takar.

ortadoğu'nun bu halde olması konusunda kabaca insanlar üç cephede yer alırlar. batı'yı sebep gösterenler, dini sebep gösterenler ve bölge halkının kalitesizliğini sebep gösterenler. aslında üç kesim de haklı. üç sebep de tek potada eridiği için, birbiri ile direkt veyahut dolaylı olarak bağlantılı olduğu için ve yine birbirini tetiklediği için toplamda haklıdır ama çoğunluğun derdi bağcıyı dövmek olduğu için tek bir sebebe sarılıp karşı tarafı haksız duruma düşürmeye çalışır. arada ölen insanlar, bölgenin geleceği filan umurlarında değildir.

al getir bu konuya koy bu şablonu, aynı. akp'liler, akp karşıtları sırf karşı tarafa vurmak, kendilerinin temiz karşının kirli olduğunu göstermek amaçlı kendilerini paralıyorlar. kusura bakmayın ama ben burada samimiyet göremiyorum.

savunma ve saldırı silahları da tanıdık. biri diyor batının oyunu, devletler yaparlar böyle şeyler, öteki diyor tüm suç hükûmetin. evet devletler yaparlar böyle şeyler, evet batı da işin içerisinde, evet hükûmetin çok yanlış işleri var.

açalım, batı uzun süredir ateşi maşa ile tutuyor. batı yaklaşık otuz sene evvel "kendi yöneticisine sahip sömürge devletler çağı" başladı dedi. yani işte sen sandığa giderek bir süreliğine birilerine yönetim yetkisi verdiğini sanıyorsun ama sam amca bırak iktidarını senin muhalefetini bile belirliyor. seni her yerden ama her yerden yakalıyor. başından aşağıya, dilinden ayak parmağına kadar kancalarla zincirlere tutturulmuş bir halk ve devlet düşün, patron kendine derse onu yapar. patron, katar ve türkiye gibilere mühimmat lojistik kamp eğitim donatım emri verirken, suudlara da bu çarkı finanse etmelerini salık verdi.

batı kaostan besleniyor. bölgemizde uzun süredir tavşana kaç tazıya tut yapıyor. iran-ırak savaşı, tsk-pkk, ypg-işid, suudilerin bahreyn katliamları, suudilerin yemen'i işgali, husilere karşı el kaide'nin desteklenmesi, mısır'daki "hmpss beğenmedim bu da gitsin yenisi gelsin" şımarıklığı ve daha sayamadığım nice kanlı süreçte hep aynı şeyler yaşandı. bu tiyatronun farkına varmayalım diye de önce eğitim/sağlık/hukuk sistemimizi bozdular(hükûmetler onların adamlarıdır demiştik), popüler kültür ile düşünemeyen üretmeyen sadece tüketen yığınlar oluşturdular. bu boş kitleleri şekillendirmek kolaydır, bizleri sığırlar gibi şartladılar, yapay ayrımlar yarattılar bunlarla meşgul olduk, oluyoruz.

şuraya bakın, çoğunluk hala kısır akp, anti-akp tartışması içerisine sıkışmış durumda. başardılar ve başarıyorlar, bölgede nüfus gittikçe seyreliyor(böyle olması gerekiyor bunu -onlar- söylüyor), araya uzun vadede daha çok kan dökecek fitneler ayrımlar intikamlar ekiliyor. siz hayatta kalan suriyelileri on beş sene sonra filan görün, psikolojisi bitik bir toplum, tahmin dahi edemeyiz.

neyse, evet zaten malumun ilanı olan haberdir. evet, abd/batı, silah şirketleri, hükûmetimiz vb. suçlu. evet, dün akp'yi öven batı basını bugün yeriyor, dün destekleyen batılı politikacılar bugün eleştiriyor. sam amca'nın kafasında ne var tam kestiremiyorum. başımıza sardıkları bu akp'yi tasfiye mi edecekler, yoksa erdoğan'ın olmadığı bir akp mi tasarladılar, ilerleyen günlerde göreceğiz. açıkçası böyle kedinin fare ile oynadığı gibi bölgeyle ve ülkemizle oynamaları ağrıma gidiyor, bağımsız bir ülke olmamak insana koyuyor ama işte güzel kardeşim siz böyle masadaki kırıntılar için birbirinize düştüğünüz sürece bu işler hep böyle olacak.

karışık oldu biraz ama konunun bu tarafını bilen biliyor zaten. özetle masum kimse yok. tek derdi güncel gelişmeleri fırsat bilip karşı tarafa vurmak olan sen ben o bizler de masum değiliz. elinde silah olmadan ölenler, tarifsiz acılar çekenlerdir masum olanlar o kadar, gerisi laf.

devamını okuyayım »
29.05.2015 23:58