valov

  • 361
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

türkiye islam cumhuriyeti

kafa coğrafyasının şu an pek gözümüze çarpmayan bakir topraklarını önümüze seren yeni rejim projesi. kafasının önünde türban özgürlüğü taşıyıp arkasında bu rejimi hayal edenlerin kafalarının daha arkalarındaki otoriter emperyalist projelerini de gözler önüne seriyor kanımca. (ara not: türbanın üniversiteye girmesine karşı değilim, bunun bir savaşın ön cephesi olarak kullanılmasına karşıyım)

neymiş efendim orta doğudaki liderliğimiz(!) pekişecekmiş, her geçen gün büyüyecekmişiz. islam cumhuriyeti isek iran'daki suriye'deki hatta batı trakya'daki, bulgaristan'daki islam yolundan sapmış ümmetimizi de neden yanımıza katmayalım ki canım. nasılsa ümmet aynı ümmet. büyüyeceğiz! güzel günler göreceğiz! misk kokusu gibi yayılacağız!

ayrıca her kahve tartışmasının olmazsa olmaz geyiği sihirli cümle "osmanlı yıllarca farklı dinlerle birarada barış içinde(!) yaşadı" argümanını da gördüm rahatladım. (bi de "hristiyan klübü avrupa" var) teokratik rejimler kesinlikle bireyin hakkını korumaz. dini özgürlük değil dini zorunluluk hakimdir. bireyin kimliği baştan mensub olduğu dine endekslenir. yani hristiyan olandan hristiyan, müslüman olandan müslüman yaşam biçimi beklenir. baskın dine geçmek serbest hatta teşvik edilen bir şey ise de baskın olmayan dine geçmek en ağır suçlardan biridir. ne güzel de belirtilmiş "ilahi dinden olmayanları saymıyorum" diye. islami cumhuriyetin getirdiği huzur ortamında ilk kesilecek olan da bu inancını isbat edemeyenler olacaktır. aslında katl için inançsızlığa da gerek yoktur sırtını kutsala dayayan bir otoriter rejim her türlü aykırılığı küme dışına rahatlıkla iter.

tartışmanın diğer tarafındakiler de bu projeden ders almalı bence, iş cumhuriyetle bitmiyor, laiklikle de bitmiyor. bizi vatandaş yapan herşeyden önce insan eden daha pek çok kavramın uygulamasına ihtiyaç var.

devamını okuyayım »
09.02.2008 02:10